Legendary Pokémon

Full Version: Kαλύτερο anime
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Ποιό το καλύτερο anime?
Πολύ υποκειμενική ερώτηση. Για πολλούς είναι δύσκολο να διαλέξουν προσωπικά ένα καλύτερο, πόσο μάλλον να βρεθεί γενικά αυτό που θα 'υπερέχει' όλων (anime is srs bsns).

Rurouni Kenshin, Cowboy Bebop, Elfen Lied, Neon Genesis Evangellion, Full Metal Alcemist(2003), Monster, Haibane Renmei, Death Note, Mushishi είναι συνήθως πάντα πρώτα στις λίστες με τα καλύτερα anime. Και σχεδόν όλα από αυτά είναι και δικά μου αγαπημένα, οπότε it's your call ^^
Full Metal Panic? Fumoffu
μικρό, ευχαριστο, και με αρκετό γελιο.
κατα τα αλλα, τα death note και elfen lied γιατι ηταν σχετικα μικρα και καλα.
Λοιπόν, θα γίνω λίγο σοβαρός στο θέμα άνιμε, έστω και για λίγο, και θα σταματήσω να λέω για το Code Geass.

Αρχικά, πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε ότι υπάρχουν πολλά και διάφορα είδη άνιμε. Άλλα είναι κωμωδίες, άλλα είναι θρίλερ και άλλα δράμα.

Εκτός από αυτό, είναι το σχέδιο του άνιμε αυτού καθ' αυτού, αλλά και το στούντιο, που κάνει τους άλλους να λένε «Να το καλύτερο άνιμε!» Έχω δει πολλούς να λένε «Ποοοο, αυτό το άνιμε είναι από το τάδε στούντιο, επομένως θα είναι γαμάτο!!11!ένα!1" Το τάδε στούντιο μπορεί να φτιάχνει ωραία άνιμε, αλλά δε σημαίνει ότι Ο,ΤΙ φτιάχνει είναι καλό.

Η ιστορία μπορεί να είναι καλή και το σχέδιο άσχημο. Για παράδειγμα, σε μερικούς ίσως να μην αρέσει το Katanagatari επειδή το σχέδιό του είναι πραγματικά «ξεχωριστό» και «άκυρο».

Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το καλύτερο άνιμε βρίσκεται σε συγκεκριμένο είδος. Γιατί δε μπορούμε να συγκρίνουμε ένα δράμα με μία κωμωδία, d'oh. -___-


Άρα, το θέμα δεν είναι, imo, «Πιο είναι το καλύτερο άνιμε», αλλά «Πιο άνιμε σας ενθουσίασε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ», ώστε να φτιάξουμε μία λίστα και να πούμε για το «καλύτερο άνιμε». Πάρτε ως παράδειγμα το είδος στη Βιολογία. Περιλαμβάνει το σύνολο των διαφορετικών πληθυσμών. Στη συνέχεια, το γένος περιλαμβάνει το είδος, η οικογένεια το γένος, οι τάξεις τις οικογένειες, οι κλάσεις τις τάξεις και τα φύλα τις κλάσεις. :PPPPP

Προσωπικά:

  1. Code Geass
  2. Katekyo Hitman Reborn!
  3. Gintama
  4. Spice & Wolf
  5. 07-Ghost
  6. Chrome Shelled Regios
  7. Rurouni Kenshin
  8. Tengen Toppa Gurren Lagann
  9. Howl's Moving Castle <----- This thing is a gawdamn ***** MASTERPIECE! It's a movie. No no, it's an AWESOME anime movie!! If you want to start watching anime, you HAVE TO watch this thing! Or even better, if you haven't watched anime yet, start with this!
  10. Kabamaru(Ελληνικό φυσικά :))








tl;dr Code Geass > all Αρχίστε με Tengen Toppa Gurren Lagann. Προχωρήστε με Howl's Moving Castle, δείτε Koukaku no Regios και πωρωθείτε με Code Geass!!
Το προτείνεις και συ Fr3 το Κουκάκου νο Ρέγκιος ε...του χρόνου λοιπόν..

Τώρα όσον αναφορά το best...για πολλούς και πρώτο στις πωλήσεις Manga (με διαφορά από το δεύτερο (που πρέπει να ναι το Ναρουτο)) είναι το Οne Piece...και μένα είναι στην κορυφή της λίστας μου....κυρίως για συναισθηματικούς λόγους γιατί μου πήρε κάτι μήνες να το δω όλο (όσο είχε βγει xP) και ηταν και πολυ epic.
Σε θέμα Σεναρίου το αγαπημένο μου είναι το Death Note που είναι και best....Και η μουσική τα σπάει κι όλα.
Το καλύτερο arc το χει imo το Reborn , μαζί και τους καλύτερους χαρακτήρες...(Varia ftw)
Φοβερό ακόμα μάνγκα που δεν έχει βγει σε ανιμε είναι το 20th century boys....τα σπα το σενάριο....

Αυτά τα ολίγα...
Εντιτ: Πολύ μαμάτο επίσης και το Soul Eater ;P
Paidia emena sto Top ths listas mou einai panta to one piece.Kataplhktikoi xarakthres,kataplikitikes maxes,katapliktiko scenario...
Μιας και ο fr3 λέει για "Howl's Moving Castle", να παραθέσω τα "Princess Mononoke", "Spirited Away" και "Τοnari no Totoro", anime movies από το ίδιο στούντιο (Studio Ghibli), που ό,τι φτιάχνει είναι πάντα αριστουργηματικό ^^


Επίσης, Paprika: http://www.youtube.com/watch?v=mWv6PQdtFX8
It's pure, happy, mindfuck Toungue


Αnd since fr3 did it, my top 10:

  1. Neon Genesis Evangelion
  2. Full Metal Alchemist(Brotherhood)
  3. Eden of the East
  4. Gintama
  5. Mai Hime
  6. Death Note
  7. k-ON! Nana
  8. Death Note
  9. Haibane Renmei
  10. χωρίς συγκεκριμένη σειρά, γιατί δε ξέρω να διαλέγω (FLCL, Claymore, Cowboy Bebop, Hellsing, Samurai Champloo, FMA1, CLANNAD, Air TV, oh snap there's more >_<)



οκσκαω
Άντε πάρτε και το δικό μου (topu 8)

1.One Piece
2.Death Note
3.Katekyo Hitman Reborn
4.Soul Eater
5.20th century Boys (manga)
6.Bleach
7.Love Hina
8.Code Geass

τα άλλα ολίγα που χω δει δεν αξίζουν τόσο...Toungue
Πρώτα απ'όλα το αγαπημένο μου Yu-Gi-Oh! μαζί με το Yu-Gi-Oh! GX.Μέτα ακολουθεί το γνωστό One Piece και τελευταία τα Pokemon.Cool
1.pokemon
2.reborn
3.one piece
4.naruto

δεν εχω αλλα animes
my best animes : dragonball z,gt
pokemon
naruto
Εμενα μου αρεσει το Higurashi no naku koro ni )When they cry)
Μα τα γελια ειναι FTW, τι να πω :o
...Ναι το αγαπημενο μου ανιμε ειναι ενα τρελο ανιμε >_>

PS: Ειδα στο Wikipedia οτι θα βαλει το Air (Visual novel),Casshern Sins, Witchblade.
(Και κατι αλλα ακυρα).
Αληθευει αυτο? Αν Αληθευει, οτι το Star Θα βαλει τετοια ανιμε, προσωπικα ειναι το αγαπημενο μου καναλι o.O

http://en.wikipedia.org/wiki/Star_Channel

Κοιταχτε Future projects :o
Πολυ μου αρεσε το death note.Και το code geass Ηταν πολυ καλο. Smile

Τωρα βλεπω και naruto.Περιμενω τα καινουρια επεισοδεια.
Of course,Pokemon.
Εχω δει One piece και Death Note Και πραγματικα ειναι δυσκολο να πω πιο ειναι καλυτερο Toungue
Reference URL's