Legendary Pokémon

Full Version: Η 5η Γενιά πολύ αποκομμένη από τις προηγούμενες
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Άνοιξα την γουάιτ την Παρασκευή το βραδύ και μαζί με τον λιτλ μπρο έχουμε φτάσει μέχρι πέμπτο έμβλημα. Παρατήρησα όμως, ότι σε αντίθεση με τις προηγούμενες κασέτες, οι b/w δεν έχουν καμιά σχέση με πόκεμον από τις προηγούμενες γενιές πριν το National Dex. Δηλαδή, είναι σαν να είναι κάτι εντελώς καινούριο, σαν να παίζω για πρώτη φορά μιας και ούτε τα ονόματα δεν ξέρω καλά καλά. Τι πιστεύετε για αυτό;
Εγώ προσωπικά πιστευω πως χρειαζόταν οπωσδήποτε κάτι όπως ένα νέο ξεκίνημα, μία νέα αρχή με πράγματα που ακόμα και πολύ έμπειροι παίχτες θα'θέλαν να μάθουν και να ξεκινήσουν κάπως πάλι από την αρχή. Εγώ δηλαδή κάπως έτσι το είδα, κάτι τελείως νέο και μία επανάσταση στον χώρο του franchise. Πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ το παιχνίδι παίζοντας το (και ακόμα δηλαδή Toungue) γιατί όταν βγήκε είχα αποφασίσει να μην δω κανένα καινούριο Pokémon, καμία καινούρια ονομασία, τίποτα απολύτως και, παρ'όλο που υπήρξαν πάρα πολύ μικρά spoils, το ευχαριστήθηκα σαν να ήμουν 10 χρονών πάλι xD Ρωτήστε και τον ΝΜ2, όποτε έβλεπα νέο Pokémon έκανα "ΩΧ!! ΤΙ'Ν'ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ;;; ΟΟΟΟΟΟΟ!!!" και τέτοια xD Πραγματικά αυτή η απόσταση από τις παλιές κασσέτες ήταν το καλύτερο πράγμα των B/W για μένα, φυσικά μαζί και με την ιστορία. Θα'θελα ΠΑΡΑ πολύ να υπήρχαν και άλλα ακόμα νέα Pokémon να κάθομαι να βλέπω Big Grin
Συμφωνώ, για μένα ήταν σαν την ruby που ήταν η πρώτη μου κασέτα και η πρώτη μου επαφή με την τρίτη γενία. Δεν ήξερα τίποτα και είχε πλάκα το ψάξιμο :Ρ
Εξάλλου, η Unova είναι πολύ μακριά από τις υπόλοιπες χώρες. :Ρ
Αυτός ήταν και ο στόχος των δημιουργών όπως είχαν δηλώσει άλλωστε, και αν κρίνω απ'τις πιο πάνω ποστς μάλλον τα κατάφεραν αρκετά καλά.
Συμφωνώ και επαυξάνω, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, αν και είμαι και γω στο 5ο ακόμα κι ξέρω ότι έχω πολλά να δω μπροστά
Συμφωνώ. Είναι αρκετά διαφορετική εμπειρία. Και στο μεγεθος, και στην ιστορία και στα Pokemon σε όλα. Μπορώ να πω πως ίσως είναι το πιο αγαπημένο μου παιχνίδι Pokemon. Πραγματικά το λάτρεψα.
Εκτός από αποκομμένη, η Gen V πρέπει να είναι και επιτυχημένη.

Απ' ότι ξέρω, η περιοχή της Unova δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα regions. Κάτι σαν την Αυστραλιά σε σχέση με τον σύγχρονο κόσμο. Για μένα που ξεκινάω τώρα φαίνεται μια χαρά.

Αλλά θα ήθελα να είχα αρχίσει από το Κanto Sad
Ούτε εγώ ασχολήθηκα πότε ουσιαστικά με τη πρώτη γενιά καντο, πάντα υπάρχουν ευκαιρίες όμως στο μέλλον.Κατά τ'άλλα δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη για το πόσο θα με κρατήσει η 5η γενιά, πάντως ήδη με 40 ώρες έχω περάσει το πλέιτάιμ της ΣΣ μου, και φανταστείτε στην πλατινουμ μετά από σχεδόν 2 χρόνια δεν έχω πάρει ακόμα νασιοναλ πόκεντεξ. Οπότε πρέπει να'χει κάτι ξεχωριστό η µπλακ. Toungue
(03-04-2011 10:23 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Εκτός από αποκομμένη, η Gen V πρέπει να είναι και επιτυχημένη.

Απ' ότι ξέρω, η περιοχή της Unova δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα regions. Κάτι σαν την Αυστραλιά σε σχέση με τον σύγχρονο κόσμο. Για μένα που ξεκινάω τώρα φαίνεται μια χαρά.

Αλλά θα ήθελα να είχα αρχίσει από το Κanto Sad

H san thn nea yorkh me thn iapwnia.

Mporw na pw oti to gegonos oti oi kasetes exoyn mono kainouria einai poly eyxaristo (oxi alla Zubat kai Geodude!). Ekane to paixnidi na fainetai fresko. Lyphthika ligo poy dn bghkan exeleixeis alla dn peirasei.
πολυ καλη κασετα μου αρεσει πολυ η ιστορια.. τα ποκεμον δε με πολυ ενθουσιαζουν αλλα υπαρχουν μερικα αρκετα καλα! καλη κασετα...
Συμφωνω με ολους οσους ποσταραν.Αρκετα καινουργια εμπειρια και καταπληκτικη δουλεια οσον αφορα το design και την πλοκη.Μερικα απο τα νεα ποκεμον δεν ειναι και τα ομορφοτερα... αλλα και παλι με το ματι συνηθιζονται.Τελος συμφωνω με τον τεραπλαντ για τα zubat,τα geodude και κυριως τα tentacool Toungue
νταξ με χαλασε και μενα σε κατι σημεια αλλα δεν ηταν κι ασχημο , ως κατι καινουριο ^^ μερικα νεα ποκες rulαραν αλλα ετς κι ετς...ηταν ωραιο παντως γτ τα ιδια και τα ιδια ειναι λιιιιγο βαρετα Toungue

(no moare geodude,zubat , μονο woobat)
Και εγώ το ίδιο έπαθα όταν έπεξα πρώτη φορά την Pokemon BLACK Version.Με νέα πρωτόγνοστα Pokemon και καινούργια γραφικά.
(03-04-2011 06:34 PM)Adk Wrote: [ -> ]όποτε έβλεπα νέο Pokémon έκανα "ΩΧ!! ΤΙ'Ν'ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ;;; ΟΟΟΟΟΟΟ!!!" και τέτοια xD Πραγματικά αυτή η απόσταση από τις παλιές κασσέτες ήταν το καλύτερο πράγμα των B/W για μένα, φυσικά μαζί και με την ιστορία. Θα'θελα ΠΑΡΑ πολύ να υπήρχαν και άλλα ακόμα νέα Pokémon να κάθομαι να βλέπω Big Grin

Adk, και εγω ακριβως την ιδια αντιδραση ειχα! Χαχα!Wink Βεβαια δυο παραπονα , το ενα οτι δεν ειχε cross-gen evolutions(π.χ.Electabuzz-Electivire),και οτι δεν εχει καμια καινουργια εξελιξη του eevee.Παρ ολα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την κασετα, σε γενικες γραμμες, και ηδη εχω συμπληρωσει 110 ωρες παιχνιδιου!RolleyesShy
Pages: 1 2
Reference URL's