Legendary Pokémon

Full Version: Προβλήματα με την μπαταρία σε R/S/E
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να σβηστούν τα πάντα από ένα παιχνίδι R/S/E . Ξέρω ότι όταν τελειώσει η μπαταρία, το ρολόι σταματάει να δουλεύει, αλλά το παιχνίδι λειτουργεί κανονικά.
το save δεν χάνεται, απλά τα clock based events δεν θα γίνονται.
Στις ποιο παλιές (red/blue/yellow μέχρι crystal χανόταν). Ευτυχώς τις έχω κάνει backup (έχω συσκευή που είχα αγοράσει).
(08-10-2011 08:56 AM)METAMON Wrote: [ -> ]Ξέρω ότι όταν τελειώσει η μπαταρία, το ρολόι σταματάει να δουλεύει, αλλά το παιχνίδι λειτουργεί κανονικά.

Δεν νομίζω να ήταν πρόβλημα της μπαταρίας αυτό, μάλλον glitch των Ruby/Sapphire ήταν. Μπορείς να το διορθώσεις αν έχεις 2 GBA, καλώδιο και κάποια από τις FR/LG/E.
http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Berry_glitch
ΟΚ, αφού δε χάνεται το save μπορώ να κοιμηθώ χωρίς εφιάλτες.Big Grin
(Είχα κακές αναμνήσεις από μια silver που μου μηδενίστηκε... Αλήθεια χάνεται το save και από τη red;; Νόμιζα ότι επειδή δεν έχει ρολόι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Η red μου ακόμα ζει και βασιλεύει...)

Το παιχνίδι (ruby) το έχω πάρει μεταχειρισμένο και από την αρχή δε λειτουργεί το ρολόι. Για καλό και για κακό κατέβασα το patch για να διορθώσω το glitch, αλλά και πάλι ρολόι πάπαλα ... σίγουρα η μπαταρία τα έχει φτύσει.
Χάνεται και από την Red δυστυχώς.
Οι κασέτες του GBA, αν δεν απατώμαι πλάνην οικτρά, έχουν μνήμη flash και επομένως δεν έχουν πρόβλημα.
Α.. ΟΚ!
Μου κάνει εντύπωση ότι η Red ακόμη αντέχει (15χρονιά και βάλε), ενώ η Silver τέζαρε σχετικά σύντομα.
Τέλος πάντων, θα κοιτάξω να πάρω τη Fire Red ή τη Leaf Green.
Μπορείς πάντως να αντικαταστήσεις την μπαταρία με μια καινούργια αν σε απασχολεί αυτο:
#t...r-for-ever
Σκέφτηκα για αντικατάσταση μπαταρίας, αλλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα.
Δεν μπορώ να ανοίξω την κασέτα. Έχει έναν περίεργο τύπο βίδας και δεν έχω κατσαβίδι για να την ξεβιδώσω.
Αν είσαι από Αθήνα μπρείς να έρθεις να σου κάνω Backup όλη τη κασέτα να μη χάσεις το save σου, (και στον Tzanakos το έκανα σε όλες του τις κασέτες), φέρε ένα USB stick μαζί σου.
Φίλε, δεν είμαι από Αθήνα, οπότε δεν παίζει. Θα ήθελα να μάθω πάντως πώς μπορείς να το κάνεις.
(12-10-2011 11:03 AM)METAMON Wrote: [ -> ]Σκέφτηκα για αντικατάσταση μπαταρίας, αλλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα.
Δεν μπορώ να ανοίξω την κασέτα. Έχει έναν περίεργο τύπο βίδας και δεν έχω κατσαβίδι για να την ξεβιδώσω.

Ζέστανε το περίβλημα από ένα στυλό BIC με ένα αναπτήρα μέχρι να αρχίσει να μαλακώνει πολύ (προσοχή μην πάρει φωτιά όμως) και όσο είναι ημιρεύστο, σπρώξε το πάνω στην κεφαλή της βίδας αυτής και κράτησέ το σταθερό.
Μόλις κρυώσει θα έχεις ένα κατσαβιδάκι για αυτές τις βιδούλες.
Βασικά με το στυλό απέτυχα, αλλά τα κατάφερα περίφημα με το ψαλιδάκι του ελβετικού σούγια. Big Grin
Reference URL's