Legendary Pokémon

Full Version: KVirc: Πώς να είστε σε 2 Servers την ίδια ώρα
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Αυτό το Guide θα σας βοηθήσει να εγκαταστήσετε το Kvirc, ένα εντελώς δωρεάν Chat πρόγραμμα βασισμένο στο πρωτόκολλο IRC, για να είστε συνδεδεμένοι και στον ξένο server (PurpleSurge) και στον Ελληνικό (GRnet) την ίδια ώρα στο κανάλι #Pokemon & #Legendary_Pokemon. Χωρίς να έχετε εγκατεστημένο το Java στον υπολογιστή σας. Το Kvirc είναι διαθέσιμο για όλα τα συστήματα (Windows/Linux/Unix/MAC os) αλλά στον οδηγό θα σας παρουσιάσουμε πως μπορείτε να το εγκαταστήσετε και να το χειριστείτε στα windows.

Γιατί να το προτιμήσω από το mIRC;
Γιατί δεν χρειάζεται πληρωμή μετά το πέρας των 30 ημερών όπως έχει το mIRC και προσφέρει επιπλέον δυνατότητες πέρα από τις βαρικές.

Πρώτα από όλα μπαίνουμε στην σελίδα http://www.kvirc.net/
[Image: 61641458bv9.gif]
Από αριστερά επιλέγουμε την τελευταία έκδοση που βλέπουμε, π.χ. 3.4.0 virgo
Στην σελίδα που θα μας ανοίξει κάνουμε λίγο scroll down(κατεβαίνουμε την σελίδα από την δεξιά μπάρα) εκεί που λέει download page κάνουμε κλίκ.
[Image: 88007222iv7.gif]
Τώρα επιλέγουμε τι λειτουργικό σύστημα έχουμε (στην προκειμένη περίπτωση του οδηγού επέλεξα windows γιατί έχω XP, είναι συμβατό και με Vista)
[Image: 64048897fe8.gif]
Επιλέγουμε την τελευταία έκδοση πάλι (3.4.0 : Stable (Mar 2008)
[Image: 17464341rv3.gif]
Σε αυτή την σελίδα μας έχει τους servers όπου είναι διαθέσιμο το αρχείο εγκατάστασης. Επιλέγουμε όποιο θέλουμε αρκεί να κατεβεί το αρχείο. Για τους τεμπέληδες έκανα copy paste ένα link : http://ftp.ftp.kvirc.net/pub/kvirc/3.4.0...-3.4.0.exe
Αφού κατεβεί το ανοίγουμε.
[Image: 81499787qi3.gif]
Στο παράθυρο της εγκατάστασης (φυσικά αν θέλετε να σας λένε νόμιμους και έχετε την όρεξη διαβάστε όλη την άδεια χρήσης Big Grin) και μετά πατήστε [I agree]
[Image: 29392468pn1.gif]
Εδώ επιλέγουμε, αν θα υπάρχει συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας(Desktop), αν θα υπάρχει στην γρήγορη εκκίνηση(Quick launch) η στο μενού έναρξη(Start). Το Autostart είναι όταν ανάβουμε τον υπολογιστή και μπαίνουμε στα windows να ξεκινάει το πρόγραμμα(ΑΝ θέλουμε το κάνουμε). Μόλις πατήσουμε next θα μας ρωτήσει που θέλουμε να το εγκαταστήσουμε, εδώ δεν χρειάζεται να αλλάξουμε τίποτα απλά πατάμε Install.
[Image: 97608950lw7.gif]
Μόλις τελειώσει μας έχει επιλογές: Να διαβάσουμε το Readme, και να τρέξουμε το πρόγραμμα. Ξετικάρετε το Show readme, δεν μας χρειάζεται.
[Image: 89945890zk1.gif]
Τώρα μας εμφανίζει τον Wizard του προγράμματος. Πατάμε Next > για συνέχεια.
[Image: 36605960gi8.gif]
Εδώ μας εμφανίζει που θα αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις του προγράμματος και τα downloads που λαμβάνουμε.
Θυμηθείτε : Μπορείτε αν έχετε δεύτερο σκληρό δίσκο στον υπολογιστή σας να αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις εκεί, έτσι ώστε να γλυτώνετε την ταλαιπωρία σε περίπτωση format που θα πρέπει να κάνετε τα υπόλοιπα βήματα του οδηγού. Με την επιλογή Browse επιλέγετε που θέλουν να σώζονται τα αρχεία που κατεβάζουμε από τους IRC-φίλους μας και που θα αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις του προγράμματος.
[..Συνέχεια στο 2ο post..]
[Image: 79154653kj5.gif]
Εγώ γράφουμε τα στοιχεία μας. Ποιο Nickname θα έχουμε (είναι απαραίτητο). Το Real name θα σας συνιστούσα να βάζατε το μικρό σας όνομα και όχι ολόκληρο.(π.χ. Θανάσης). Το Grender αφορά τι φύλο είστε, αγόρι(Male), κορίτσι(Female). Τα άλλα 2 αν θέλουμε τα συμπληρώνουμε όπου είναι το πού μένουμε και τι γλώσσες γνωρίζουμε.
[Image: 23219000ec2.gif]
Εδώ δεν χρειάζεται να πειράξουμε τίποτα, απλά μας έχει σε tick ότι το πρόγραμμα θα είναι το προεπιλεγμένο IRC client, απλά πατάμε Finish.
[Image: 66957675pc7.gif]
Εδώ επιλέγουμε σε ποιόν/ποιους servers θα συνδεθούμε. Για αρχή ας κάνουμε το απλό, ας ρυθμίσουμε τον GRnet που είναι επίσημος IRC server και όχι κάποιος που δεν βρίσκεται στην λίστα όπως ο PurpleSurge που θα τον βάλουμε manual αργότερα. Κατεβαίνουμε την λίστα μέχρι να βρούμε μια υδρόγειο που γράφει GRnet, πατάμε το κουμπί [+] για να μας δείξει τους 3 Ελληνικούς Servers, εγώ προτείνω να επιλέξετε τον μεσαίο, τον Random.
[Image: 83219008hv8.gif]
Επιλέγουμε το Advanced για να κάνουμε τις ρυθμίσεις μας.
[Image: 11911069dq5.gif]
Εδώ τα στοιχεία που μας έχει, όταν είναι κενό σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσει ότι γράψαμε στον Wizard αλλά θυμηθείτε ότι αν στον server έχετε κωδικό και είστε εγγεγραμμένος(registered) πρέπει να γράψετε και Nickname και Password! Διαφορετικά αφήστε τα κενά. Πηγαίνετε στην καρτέλα Join Channels
[Image: 81909578qq1.gif]
Προσθέτουμε ποια κανάλια θέλουμε να μας εμφανίζει κάθε φορά που συνδεόμαστε στον GRnet. Εμάς τώρα μας ενδιαφέρει το κανάλι #Pokemon, γράφουμε #Pokemon στο πεδίο που είναι πάνω από το κουμπί add και μετά πατάμε το κουμπί add για να προστεθεί στην λίστα. Αφού το δούμε ότι έχει μπει
[Image: 62312778zt6.gif]
Πάμε στην καρτέλα Connection (με το θαυμαστικό)
[Image: 74089196wv6.gif]
Και κάνουμε tick εκεί που λέει Connect this server at startup(το έχω και με κίτρινο στην φωτογραφία) για να μας συνδέει κάθε φορά που ανοίγει το πρόγραμμα στον GRnet και στα κανάλια μας.
Εδώ τελειώσαμε τις ρυθμίσεις του GRnet, πατάμε ΟΚ,
επιστρέφουμε στην λίστα με τους servers, και πατάμε την υδρόγειο στα δεξιά που έχω επιλεγμένη στην εικόνα για προσθήκη νέου Network στην λίστα.
[Image: 11251419jd3.gif]
[Image: 64396613li5.gif]
Γράφουμε(εκεί που έχω μαρκαρισμένο και λέει New network) το όνομα του δικτύου που θα προσθέσουμε, PurpleSurge σε αυτή την περίπτωση.
[..Συνέχεια στο 3ο post..]
Πάμε πάλι στο Advanced,
[Image: 49849533co9.gif]
αν θέλουμε σε αυτόν τον server να έχουμε διαφορετικό nickname το γράφουμε. Αλλιώς το αφήνουμε κενό. Κάνουμε tick φυσικά εκεί που λέει Connect to this network at startup. Πάμε στο join Channels πάλι και ακριβώς πάνω από το κουμπί add γράφουμε το όνομα του καναλιού #legendary_pokemon και πατάμε add.
[Image: 43301106gp0.gif]
Μόλις προστεθεί και αυτό στην λίστα μας πατάμε το ΟΚ.
[Image: 52162674jc5.gif]
Θα μας πάει πάλι στην λίστα που επιλέγουμε τους servers, εδώ θα πατήσουμε ένα πύργο που βρίσκεται ακριβώς κάτω από την υδρόγειο όπως έχω στη φωτογραφία. Και θα μας εμφανίσει αυτό:
[Image: 84545583fu8.gif]
Εκεί που λέει irc.unknown.net το σβήνουμε και γράφουμε irc.purplesurge.com, πατάμε advanced πάλι.
[Image: 64355164cq1.gif]
Και μετά πάμε στο Connection
[Image: 73437686vq2.gif]
Και επιλέγουμε το Connect this server at startup, ότι κάναμε και στον GRnet πολύ απλά! Μόλις το κάνουμε και αυτό πατάμε στο ΟΚ για να σωθούν και αυτές οι ρυθμίσεις.
[Image: 87395377ti1.gif]
Πατάμε πάλι ΟΚ.
Κλείνουμε το πρόγραμμα, πάνω δεξιά το (Χ) , δεν χρειάζεται να ανεβάζω φωτογραφία και με το Χ κουμπάκι, καταλαβαίνεται τι εννοώ.
Ανοίγουμε το πρόγραμμα
[Image: 26227388tz2.gif]
Για να μην μας βγάζει τον διάλογο αυτό κάθε φορά ξετικάρουμε το Show this dialog at startup και πατάμε ΟΚ, επίσης και για το άλλο από πίσω, ξετικάρουμε το Show this window after connecting. Και πατάμε close.
Αυτό ήταν! Τώρα μόνο που ανοίγουμε το πρόγραμμα μπαίνουμε και στον επίσημο Ελληνικό server GRnet στο κανάλι #Pokemon και στον ανεπίσημο server purplesurge που συνδεόμαστε από το site στο κανάλι #Legendary_pokemon.
Περιμένω τις απαντήσεις σας, και ανυπομονώ να σας βλέπω στο κανάλι μου #Pokemon του GRnet που μπαίνει όλη η Ελλάδα Smile και στο #Legendary_pokemon του Purplesurge

Για κακή μου τύχη βέβαια, το κανάλι πριν το αποκτήσω εγώ και ο Arty2(αν θυμάμαι καλά) το #Pokemon στον GRnet, το είχαν κάποιοι προηγούμενοι που δεν κάνανε σωστή συντήρηση και βάζαν άλλα άσχετα topics. Κάτι που κατέστρεψε την εικόνα. Αυτή τη φορά είμαι εγώ ο owner και προσπαθώ να το κάνω όπως παλιά με 8-15 άτομα, με μεγάλη παρέα και συζήτηση γύρω από τα pokemon και τα games.Wink
Καλα, ειναι οντως πολυ χρησιμα ολα αυτα, και πιστευω πως ειναι καλο να υπαρχει ενας οδηγος και για το KVirc, αλλα μια διορθωση: δεν ειναι απαραιτητο να "πληρωσεις" το mIRC μεσα σε 30 μερες... εγω το χρησιμοποιω 200 και κατι μερες τωρα... οπως κανουν και οι υπολοιποι υποθετω xD
Eπισης και απο mIRC, μπορεις να μπαινεις σε διαφορετικους server ταυτοχρονα, οπωτε η διαφορα δεν ειναι μεγαλη x3


(count me in later xD)
Πολυ ωραίος οδηγός, μάλλον πρεπεί να κάνω μια καινουργια κατηγορία tutorials για να μπει εκεί..
Επίσης, αυτο το εικονίδιο του kvirc ποιος το έφτιαξε, ε; Ποιος; Smile
http://www.kvirc.net/?id=changelog

11 Apr 2004:
[Trisk]
- New application icon by Arty2 / Hercules Papatheodorou
, updated icon set.
* Too lazy to get icons installing in proper locations.

congratulations HerculesBig Grin ένας λόγος παραπάνω να το προτιμήσετεToungue

Celesi Wrote:Καλα, ειναι οντως πολυ χρησιμα ολα αυτα, και πιστευω πως ειναι καλο να υπαρχει ενας οδηγος και για το KVirc, αλλα μια διορθωση: δεν ειναι απαραιτητο να "πληρωσεις" το mIRC μεσα σε 30 μερες... εγω το χρησιμοποιω 200 και κατι μερες τωρα... οπως κανουν και οι υπολοιποι υποθετω xD
Eπισης και απο mIRC, μπορεις να μπαινεις σε διαφορετικους server ταυτοχρονα, οπωτε η διαφορα δεν ειναι μεγαλη x3


(count me in later xD)
Ναι αλλά είναι λίγο σπάσιμο να σου πετάει το register περιμένοντας 5 δευτερόλεπτα στο startup.
Επίσης ευχαριστώ τον frequency και τον Χαράλαμπο που κάναν τον κόπο να μπούν, αλλά εκείνη την ώρα έλειπα σε οικογενειακό τραπέζι, sorry. Ο καιρός είναι δύσκολος και έχω σχολικές εξετάσεις και πανελλήνιες μετά. Οπότε ο χρόνος μου δεν είναι και πολύ μεγάλος.
Reference URL's