Legendary Pokémon

Full Version: Καποιες συμβουλες για τα fanfics...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Πριν σας δωσω καποιες γενικες συμβουλες για τις ιστοριες σας, θελω να κανω μια παρενθεση και να αναφερθω λιγο στις προσφατες φιλονικιες και τσακωμους σχετικα με αυτες. Δεν ξερω τι εχει πιασει πολλα μελη του forum και γραφουν ιστοριες, αλλα οκ. Εφοσον εσεις εχετε ορεξη να κατσετε να γραψετε, εγω παω πασο. Καλως ή κακως πολλες απο τις ιστοριες που εχουν γραφτει τωρα τελευταια, μοιαζουν αρκετα μεταξυ τους. Επισης, υπηρξαν διαφορα θεματα του τυπου "Μου πηρες την ιδεα", "Οχι την πηρα απο αλλον", "Η ιστορια σου ειναι χαλια" κτλ. Πρωτον, εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποιος πηρε την ιδεα απο ποιον και γιατι. Δεν δινω καν σημασια σ' αυτο. Το θεμα ειναι οσοι εχετε παρει ιδεες απο καποιον/καποιους, να τις αξιοποιειτε με δικο σας τροπο και να δειχνουν καλες. Στο κατω κατω για να σας φερω κι ενα παραδειγμα, ο ιδιος ο Paolini που εγραψε τον Εραγκον και τον Πρωτοτοκο και εχει θησαυρισει απο τις πωλησεις που εκαναν τα βιβλια του, εχει παρει αρκετες ιδεες απο τον Tolkin και τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων. Οπως επισης και ο C.S.Lewis που εγραψε τη Ναρνια. Επομενως, εγω το βρισκω ανουσιο, ανοητο και ανωφελο να χτυπιεστε για τετοια θεματα. Θελω να δω ιστοριες καλες. Να ξεχωριζουν. Δεν με απασχολει αν πηρατε την ιδεα απο καπου και απο που. Δευτερον, ειναι αδυνατον να ειναι ολες οι ιστοριες καλες. Εχω ξεχωρισει καποιες που μου αρεσουν και καποιες αλλες που δεν με αγγιζουν καν. Οσοι λοιπον, παρεξηγηθηκατε γιατι σας ειπαν οτι δεν αξιζει η ιστορια σας, να το δεχεστε και να προσπαθειτε να γινετε καλυτεροι. Στην τελικη, δεν γεννηθηκατε ολοι με το γονιδιο του συγγραφεα. Ειναι μια κριτικη και πρεπει να τη δεχεστε καλη ή κακη. Απο την αλλη, οσοι κανετε την κριτικη, καντε κι ενα κοπο παραπανω να πειτε τι ειναι αυτο που δεν σας αρεσει ωστε να βοηθησετε κι αυτους που τη γραφουν.

Τερμα το κραξιμο, παμε στο θεμα μας τωρα. Toungue

- Προσπαθηστε να κανετε οσο το δυνατον περισσοτερες περιγραφες στις ιστοριες σας. Μια ιστορια δεν ειναι μονο διαλογοι αλλα και περιγραφες. Οι διαλογοι τη βοηθουν απλα να μην γινεται κουραστικη. Το να βλεπω μονο διαλογους μου φαινεται σαν να πηραμε μια ξενη ταινια, πηραμε τους υποτιτλους και τους καναμε ιστορια χωρις εικονες. Περιγραψτε το που ειστε, πως ειναι το μερος, τις ενεργειες των χαρακτηρων σας κτλ... Βαλτε λοιπον και λιγη "σαλτσα" μεσα. Μην το παρακανετε βεβαια. Μην δω κανεναν και μου περιγραψει ενα κουτσουρο σε 5 παραγραφους, γιατι θα τον κραξω.
- Διορθωστε λιγο το θεματακι που εχετε μερικοι με τα σημεια στιξης. Καθε σημειο στιξης μπορει να δωσει αλλη εμφαση. Μην κανουμε το θαυμαστικο τελεια και την τελεια θαυμαστικο και χανεται το νοημα της καθε προτασης ή γινεται κουραστικο το διαβασμα της ιστοριας.
- Για ονομα του Θεου παιδια, αφιερωστε καποιο σεβαστο χρονο στο να τη γραψετε. Μην μου πετατε 10 προτασεις και τις βαφτιζετε επεισοδιο ιστοριας. Δεν θα ξανακανω καν τον κοπο να τις κοιταξω, οχι να τις διαβασω κιολας. Σκεφτειτε λιγο την πλοκη της ιστοριας, τους χαρακτηρες και μετα γραψτε.

Αυτα για την ωρα. Εαν σκεφτω κατι αλλο θα το γραψω εδω. Κι αν καποια μελη εχουν καποιες ιδεες θα τους παρακαλουσα να τις γραψουν. Και κατι αλλο. Εαν δεν σας εμπνεει τοσο το θεμα των Pokemon, γραψτε για κατι αλλο. Βαλτε πχ ξωτικα, βασιλιαδες, εναν κακο μαγο και γραψτε.

Για να σας δωσω και μια ιδεα στον τροπο γραφης, καντε εναν κοπο και διαβαστε εδω την ιστορια του Eraleas, την οποια θεωρω μια απο τις καλυτερες ιστοριες στο forum. Δεν περιμενω να δω τις ιστοριες σας να γινονται οπως και του Eraleas, αλλα θελω να δω βελτιωσεις. Θελω να πιστευω πως οσοι απο σας ειστε προθυμοι να γραψετε ιστορια, ειστε προθυμοι να βελτιωθειτε κιολας.

Υ.Γ.1. Μην μου στειλει κανεις PM για να με ρωτησει ποια πλευρα υποστηριζω στους καυγαδες σας, γιατι η απαντηση ειναι απλη. Καμια. Κι αν δω τετοιο μηνυμα αυτος που το εστειλε απλα θα αγνοηθει στην καλυτερη περιπτωση. Στην χειροτερη, θα του συρω μια λιστα απο κοσμητικα επιθετα που δεν θα τον ξεπλενει ο Νειλος. Το ιδιο θα γινει εαν μου στειλει κανεις μηνυμα και με ρωτησει αν μου αρεσει η ιστορια του κι αν την κατατασσω μεσα σε αυτες που εχω ξεχωρισει ως καλες..
Υ.Γ.2. Το θεμα αυτο δημιουργηθηκε για να βοηθησω λιγο οσους θελουν να γραψουν ιστοριες απο δω και στο εξης ή να τις βελτιωσουν. Μην δω να γινεται spam του τυπου "Α, εχεις δικιο" ή "Εχεις αδικο", "Δεν φταιω εγω, ο ταδε φταιει" γιατι sorry κιολας, αλλα θα κανω report. Και pardon my language, αλλα χεστηκα αν παραπονεθει κανεις. Εχω δει πολλα thread να καταστρεφονται τωρα τελευταια απο το ατελειωτο spamming και δεν θα το αφησω να καταστραφει και αυτο...
Υ.Γ.3. Χαρας το κουραγιο οποιου εκατσε να διαβασει ολο αυτο το κατεβατο. Θα τον κερασω καραμελες ή καφε αν τον δω ποτε. Toungue
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες... Και 8α η8ελα μονο να προσ8εσω να φροντιζετε μονο να μην κανετε και πολλα ορ8ογραφικα.. αισ8ητικα δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο...
εν μερη συμφωνω και εν μερη διαφωνω..

(29-11-2008 04:23 PM)Charizard2005 Wrote: [ -> ]Καλως ή κακως πολλες απο τις ιστοριες που εχουν γραφτει τωρα τελευταια, μοιαζουν αρκετα μεταξυ τους. Επισης, υπηρξαν διαφορα θεματα του τυπου "Μου πηρες την ιδεα", "Οχι την πηρα απο αλλον", "Η ιστορια σου ειναι χαλια" κτλ. Πρωτον, εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποιος πηρε την ιδεα απο ποιον και γιατι. Δεν δινω καν σημασια σ' αυτο. Το θεμα ειναι οσοι εχετε παρει ιδεες απο καποιον/καποιους, να τις αξιοποιειτε με δικο σας τροπο και να δειχνουν καλες. Στο κατω κατω για να σας φερω κι ενα παραδειγμα, ο ιδιος ο Paolini που εγραψε τον Εραγκον και τον Πρωτοτοκο και εχει θησαυρισει απο τις πωλησεις που εκαναν τα βιβλια του, εχει παρει αρκετες ιδεες απο τον Tolkin και τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων. Οπως επισης και ο C.S.Lewis που εγραψε τη Ναρνια. Επομενως, εγω το βρισκω ανουσιο, ανοητο και ανωφελο να χτυπιεστε για τετοια θεματα.

ξερεις αυτο λεγεται κριτηκη, και πρεπει να γινεται ωστε να βελτιωθει ο αλλος μπλα μπλα μπλα, οσο για τα κλοπι-πεϊστ που γινονται, πρεπει να λεγονται, και ολους αυτους που αναφερες το παραδεχτηκαν, εξαλου αλλο να εχεις επιροες και αλλο κανεις κλοπι-πεϊστ, αμα δεν υπηρχαν επιροες δεν θα ειχε εξελιχθει ΤΙΠΟΤΑ, απο την τεχνη μεχρι τα γραμματα

(29-11-2008 04:23 PM)Charizard2005 Wrote: [ -> ]Εχω ξεχωρισει καποιες που μου αρεσουν και καποιες αλλες που δεν με αγγιζουν καν
προσωπικη αποψη, δεν αρεσουν σε ολους οι μεγκαντεθ, σωστα?

(29-11-2008 04:23 PM)Charizard2005 Wrote: [ -> ]Εχω δει πολλα thread να καταστρεφονται τωρα τελευταια απο το ατελειωτο spamming και δεν θα το αφησω να καταστραφει και αυτο...
σε αυτο εχουν την ευθηνη οι μοντερς (γεια Βασιλη και Θανο, οπου και ναστε), που δεν σβηνουν τα σπαμ ποστ, αλλα λογικο, δωνουν πανελληνιες και φανταζομαι οτι αν καποιου σβηστει το "πολιτιμο" ποστ του θα πριξει ολους τους μοντερς και αντμινς μεχρι να μαθει ποιος και γιατι το εκανε (καπως ετσι δεν ξεκινησαν να τσακωνονται ο Billaros με τον Manuelf?), ενταξ ενοχλητικο....

στα οιπολοιπα δεν εχω κατι να σχολιασω, επισης εγω δεν πινω καφε ουτε μαρεσουν οι καραμελες, μπορω να εχω κοκα κολα?
Charizard2005 εγώ για να πώ την αλήθεια πρίν γράψω την δική μου ιστορία έκατσα και διάβασα ιστορίες πολλών μελών του Forum όπος του Eraleas, Pr.Birch, Blue κλπ κλπ. μετά μου ήρθε η ιδέα να γράψω δικό μου fanfic. Και επίσης κάθε ένα μέρος της ιστορίας μου, μου πήρε πάνω απο 40 λεπτά(εκτός το τελευταίο), "σάλτσα" βάζω αλλα και πάλι δεν είναι και τόσο καλή... πάντος οι συμβουλές είναι καλές! και φένετε πως δεν έχω το ταλέντο...
Χα, σκεφτόμασταν με το Βασίλη να κάνουμε ένα ανάλογο τόπικ, ωστόσο αυτό το βρίσκω εξαιρετικό, pinned. Λοιπόν.

Αρχικά συμφωνώ στο θέμα των επιρροών, αλλά μέχρι ενός βαθμού. Όταν η ιστορία του ενός είναι πανομοιότυπη με αυτήν ενός άλλου και αλλάζουν μόνο τα ονόματα, καταντάει βαρετό. Προσωπικά, πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να ξεκινήσει ένα αξιοπρεπές fanfic περί των Pokémon, πέραν του κλασικού "είμαι ένας τύπος που τώρα θα πάρω το πρώτο μου Pokémon, θα συναντήσω τον φίλο μου και θα ξεκινήσουμε το ταξίδι μας, νικώντας έναν κακό".

Δεύτερον, όπως είπε και η Char, 7 γραμμές δεν θεωρούνται κεφάλαιο. Λίγη προσπάθεια δεν βλάπτει. Γράψτε ένα σχετικά μεγάλο κομμάτι όταν βρείτε την έμπνευση και ανεβάστε το. Περιγραφές, αφήγηση, διάλογοι, κλπ, ό,τι έχουμε μάθει στη Λογοτεχνία από το γυμνάσιο. Και κάτι άλλο. Καλό θα ήταν στο πρώτο post του fanfic σας να βάζετε links προς τα υπόλοιπα κεφάλαια, για να είναι εύκολο να τα βρουν οι υπόλοιποι.

Τρίτον, κυρίως γι' αυτούς που διαβάζουν ενα fanfic. FFS, μην ζητάτε όλη την ώρα να σας βάλει ο "συγγραφέας" στην ιστορία του. Αν το έχει σκεφτεί κάπως, αυτό ίσως να τον βγάζει εκτός πλάνων. Αν κάποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να σας συμπεριλάβει στην ιστορία του, πείτε ευχαριστώ σαν καλά παιδιά και φτάνει.

Και τέταρτον, μιας και η Char ανέφερε τα PMs. ΜΗΝ στέλνετε PMs σε άλλους που να λένε "εη, τράβα διάβασε την ιστορία μου". Στην καλύτερη θα σας αγνοήσει ο άλλος. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ.

Τέλος, δεν θέλω κανείς μα κανείς να κάνει συγκρίσεις μεταξύ των fanfic εδώ. Το μόνο αποδεκτό πράγμα είναι ότι η ιστορία του Eraleas είναι η καλύτερη. Αν δεν σας αρέσει σαν περιεχόμενο, δεν έχω πρόβλημα, αλλά σ' αυτό που οι φιλόλογοι μας λένε "λογοτεχνική αξία" ενός κειμένου, καμία άλλη δεν την πλησιάζει imo.

Ο καφές να είναι ελληνικός μέτριος παρακαλώ. Toungue

Και πριν πατήσω το post reply button, θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή σ' αυτό:

[Image: szu88p.png]

They are not amused.

Εντάξει, το τελευταίο ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου.
(29-11-2008 07:04 PM)Johan Wrote: [ -> ]και φένετε πως δεν έχω το ταλέντο...

Σε σχεση με εμενα εισαι αστερι
Ναι καλα. Δηλαδη αυτην την ιστορια που ειχε γραψει δηλαδη ο μανουελφ που ειχε περισσοτερα ορθογραφικα σε γκρικλις παρακαλω καθοσασταν και διαβαζετε και τωρα σας ηρθε να γραψετε για ορθογραφικα και τετοια ? Αυτο ηταν προς τον ουμπρεον
Θα bump-άρω αυτό το thread βασικά γιατί βλέπω δυστυχώς πολλά fics τα οποία απλά δεν διαβάζονται και αν και δεν ήθελα να καταφύγω σε αυτό τον όρο, ΑΘΛΙΑ.

Δεν θέλω να γίνω κακός και να αρχίζω να ονομάζω ιστορίες, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω από που έχουν αποκτήσει το rating τους. Μάλλον επειδή εμπεριέχουν κάποια forum members στην ιστορία?
Θα πρότεινα να προσπαθείτε λίγο παραπάνω στο πως γράφετε σας παρακαλώ. Έχω προτείνει ήδη πάρα πολλές φορές να κλείσει αυτό το κομμάτι του φόρουμ.

Please try more!

Επίσης κάτι εν μέρει άσχετο. Διάβασα παραπάνω κάποια πράγματα σχετικά με το δικό μου fic. Αν και σας ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σχόλια, δεν φαίνεται πως κανείς ενδιαφέρεται να το διαβάσει, μιας και βλέπω πως το rating δεν είναι άξιο των σχολίων "καλύτερη ιστορία" όπως αναφέρει παραπάνω ο NM2.
Όσοι ψηφίζετε, σας παρακαλώ να εξηγήσετε γιατί ψηφίζετε με αυτόν τον βαθμό και αν κάτι σας χαλάει να το λέτε. Είναι μεγάλο, κακογραμμένο, κουραστικό, μη πρωτότυπο?
Αρνούμαι κάποιος να βαθμολογεί κάτι χωρίς να το έχει διαβάσει καν και χωρίς να εξηγεί τι του άρεσε ή δεν του άρεσε. Η κριτική μας κάνει όλους καλύτερους.

Για αυτούς και αρκετούς άλλους λόγους αποφάσισα να σβήσω το fic μου από το forum μιας και κανείς δεν ενδιαφέρεται να ξοδέψει λίγα παραπάνω λεπτά ώστε να διαβάσει κάτι το οποίο έχει περιγραφές, διαλόγους και ένα λογικό pacing.

Peace

EDIT: Ίσως κάποια στιγμή ξαναποστάρω την ιστορία αφού τη διορθώσω σε κάποια σημεία. Μπορεί και να είναι στα αγγλικά. Θα δείξει.
θα πρότεινα να προχωρήσετε στο σβήσιμο κάποιον fan-fic που ποτέ δεν έγιναν ή/και είναι τελείως άθλια
Reference URL's