Legendary Pokémon

Full Version: Project Pokédex
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Νομίζω ότι ως εγκυκλοπαίδεια Pokemon, επιβάλλεται να κάνουμε ανάλογο Ελληνικό Pokedex, με αυτό των Wikipedia και Bubagarden. Έχω αρχίσει να σχεδιάζω κάτι, και θα το παρουσιάσω όταν υπάρχει μία ολοκληρωμένη εικόνα.
Μία παρατήρηση. Γνωρίζω ότι το Legendary Pokemon έχει ήδη Pokedex, το οποίο είναι μάλιστα πιθανότατα το καλύτερο στο Internet. Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να το ξεκινήσω, για αυτό αν μπορεί ο Arty ή κάποιος άλλος αρμόδιος, να μου πει αν θα ήταν εντάξει.

Υ.Γ.: Άσχετο, αλλά πόσος είναι ο χώρος και το Bandwidth της σελίδας;
Όσον αφορά στις σελίδες για τα Πόκεμον θα σε παρακαλούσα να περιμένεις λίγο, για την ευκολία όλου του project βασικά. Είχα σκοπό να προσθέσω αυτόματα όλες τις σελίδες για τα Πόκεμον, μαζί με βασικές πληροφορίες και εικόνες, ωστόσο ο χρόνος μου είναι κάπως περιορισμένος αυτό τον καιρό και δεν το έχω καταφέρει μέχρι τώρα. Επιφυλάσσομαι για την επόμενη εβδομάδα αλλά δεν μπορώ να υποσχεθώ κάτι :/

Ο χώρος και το Bandwidth είναι αρκετά για να μην ανησυχούμε καθόλου Wink
Ωραία, νομίζω ότι δεν μας αφορά καθόλου ο χρόνος, ολόκληρο καλοκαίρι έχουμε μπροστά μας! Big Grin

Πιστεύω ότι θα μας διευκολύνει όλους αυτό. Πάντως εγώ πιθανόν να ξεκινήσω να γράφω ό,τι χρειαστεί η Wiki για το κάθε Pokemon, σε ένα Notepad, και υποθέτω ότι θα μπορέσω να τις προσθέσω με το που θα έχεις έτοιμες τις σελίδες. Wink
Κοιτάξτε, μόλις τελειώσω κάτι εκρεμότητες, θα πέσω με τα μούτρα, οπότε μπορείτε να βασίζεστε και σε εμένα Wink
kai ego thelo ena elliniko pokedex.
simfono ki ego. tha itan poli oreo, idika gia ta mikra pedia pou asholounde ke den xeroun tin tifla tous apo aglika (π.χ. o xaderfos mou!) ean hriastite kapia voithia min distasete na me enimerosete!
wx nai einai terma aparaithto ena ellhniko pokedex.8a stamathsei na me prhzei k o mikros m aderfos me tis sunexomenes spastikes erwthseis tou!
Φαίνεται πως δεεν είμαι ο μόνος εδώ Smile Κι εμένα με πρήζει ο αδερφός μου . Τώρα όμως θα του λέω "Παράτα με, ανοιξε τον υπολογιστή και βρες το μόνος σου". Όχι οτι θα ξέρει πως να ψάξει αλλα τεσπα. Πάντως πάρα πολύ καλή ιδέα το ελληνικό pokedex. Iσως μπορώ να βοηθήσω
Ash_Pokemaster Wrote:Ωραία, νομίζω ότι δεν μας αφορά καθόλου ο χρόνος, ολόκληρο καλοκαίρι έχουμε μπροστά μας! Big Grin

Δυστυχως όμως δε προλάβαμε τίποτα, όλοι διακοπές και δουλειές. Άντε να δούμε τώρα το χειμώνα.
Kalas Wrote:Φαίνεται πως δεεν είμαι ο μόνος εδώ Smile Κι εμένα με πρήζει ο αδερφός μου . Τώρα όμως θα του λέω "Παράτα με, ανοιξε τον υπολογιστή και βρες το μόνος σου". Όχι οτι θα ξέρει πως να ψάξει αλλα τεσπα. Πάντως πάρα πολύ καλή ιδέα το ελληνικό pokedex. Iσως μπορώ να βοηθήσω

fusika k dn eisai o monos file mou!k gw sthn idia akribws katastash briskomai.!alla an ginei auto isws 3efugw ligoulaki k hsuxasw k gw!
Bulbasaur

Έργο τέχνης


Ονόματα

* Αγγλικά: Bulbasaur (Μπουλμπασαρ)
* Ιπονέζικα: フシギダネ (Fushigidane) (Φουσιγκιντανε)
* Γερμανικά: Bisasam (Μπισασαμ)
* Γαλλικά: Bulbizarre (Μπουλμπιζαρε)

Νούμερο(α)

* Εθνικώς: 1
* Hoenn (Χοεν): 203
* Johto (Τζότο): 226

Φύλλο

♂ 87.5% - ♀ 12.5%
Ομάδα(ες) αυγών

Τέρας / Φυτό
Εξέλιξη
Βασική Στάδιο Πρώτο Στάδιο Δεύτερο
Bulbasaur (Μπουλμπασαρ) Ivysaur (Ιβισαρ) Venusaur (Βένουσαρ)
Βασική Μορφή Επίπεδο 16 Επίπεδο 32


Μέγεθος

* Ύψος: 0.7 m / 2’04”
* Βάρος: 6.9 kg / 15.2 lbs.

Ζημιά που πάρθηκε

* ×¼: Γρασιδιού
* ×½: Μαχητή, Νερού, Ηλεκτρικού
* ×2: Πετούμενου, Φωτιάς, Ψυχικού, Πάγου

Αποτελέσματα ικανότητας δεν περιέχονται.
Βασικά Στατιστικά
Στατιστικό Τάξη E.P. Συνολικά 318
ΠΖ (Πόντοι Ζωής)
45 62 0

Επίθεση
49 60 0

Άμυνα
49 59 0

Ειδική Επίθεση
65 39 1

Ειδική Άμυνα
65 41 0

Ταχύτητα
45 51 0

Ικανότητα

Overgrow

Περιγραφή παιχνιδιού
Δυναμώνει τις κινήσεις τύπου χόρτου σε ένα τσίμπημα.
Αποτελέσματα μάχης
Όταν οι ΠΖ είναι κάτω από το 1/3, Η δύναμη των τύπων των γρασιδιών Αυξάνεται επί 1.5 Φορές.

Στοιχείο το οποίο κρατάει όταν είναι άγριο

ΚΑΝΕΝΑ

Πάρκο pal

* Περιοχή: Τομέας
* Πόντοι: 50
* Ποσοστό ανιμετόπισης: 30

Διάφορα

* Είδη: Σπόρος Pokémon
* Βήματα για να βγει από το αυγό: 5,120
* Χρώμα: Πράσινο
* Ποσοστό σύλληψης: 45
* Βασική Ημερότητα: 70
* Growth Ομάδα: Μέτρια αργά
1,059,860 πόντοι εμπειρίας για Lv100

Περιοχή

Diamond
Μεταφορά από GBA μέσω του πάρκου PAL [καμία]

Pearl
Μεταφορά από GBA μέσω του πάρκου PAL [καμία]

Pokédex Flavour (Περιγραφή)

Red/Blue
Ένας παράξενος σπόρος φυτεύτηκε στην πλάτη του κατά την γέννηση. Το φυτό βγάζει βλαστούς και μεγαλώνει με αυτό το POKéMON.

Yellow
Μπορεί να αντέξει για μέρες χωρίς κατανάλωση ενός ενιαίου αλίπαστου. Στο βολβό στην πλάτη του, αποθηκεύει ενέργεια.

Gold
Ο σπόρος στην πλάτη του είναι γεμισμένος με θρεπτικές ουσίες. Ο σπόρος μεγαλώνει σταθερά όσο το σώμα το μεγαλώνει.

Silver
Κρατάει έναν σπόρο στην πλάτη του αμέσως από την γέννηση. Όσο μεγαλώνει, ο σπόρος επίσης μεγαλώνει μεγαλύτερος.

Crystal
Όταν είναι νέο, Χρησιμοποιεί, τις θρεπτικές ουσίες οι οποίες είναι αποθηκευμένες μέσα σε σπόρους στη πλάτη του για να μεγαλώσει.

Ruby
Ένα BULBASAUR μπορεί να φανεί να κοιμάται στον λαμπερό φως του ήλιου. Υπάρχει ένας σπόρος στην πλάτη του. Με το να ενυδατώνει τις ακτίνες του ήλιου, ο σπόρος μεγαλώνει σταδιακά μεγαλύτερος.

Sapphire
Ένα BULBASAUR μπορεί να φανεί να κοιμάται στον λαμπερό φως του ήλιου. Υπάρχει ένας σπόρος στην πλάτη του. Με το να ενυδατώνει τις ακτίνες του ήλιου, ο σπόρος μεγαλώνει σταδιακά μεγαλύτερος.

Μεταγρασμένο από: http://www.legendarypokemon.net/dp/pokedex/Bulbasaur

Emerald
Ένα BULBASAUR μπορεί να φανεί να κοιμάται στον λαμπερό φως του ήλιου. Υπάρχει ένας σπόρος στην πλάτη του. Με το να ενυδατώνει τις ακτίνες του ήλιου, ο σπόρος μεγαλώνει σταδιακά μεγαλύτερος.

Fire Red
There is a plant seed on its back right from the day this POKéMON is born. The seed slowly grows larger.

Leaf Green
A strange seed was planted on its back at birth. The plant sprouts and grows with this POKéMON.

Diamond
Για κάποιο χρόνο μετά από τη γέννησή του, αυξάνεται με το κέρδος της τροφοδότησης από το σπόρο στην πλάτη του.

Pearl
Για κάποιο χρόνο μετά από τη γέννησή του, αυξάνεται με το κέρδος της τροφοδότησης από το σπόρο στην πλάτη του.
Ουάου. ΤΕΛΕΙΟ!!! 19/20.

Celebi Wrote:Miscellaneous

* Species: Seed Pokémon
* Steps to hatch: 5,120
* Color: Green
* Catch Rate: 45
* Base Tameness: 70
* Growth Group: Medium Slow
1,059,860 exp. points to Lv100

Location

Diamond
Transfer from GBA via Pal Park [None]
Pearl
Transfer from GBA via Pal Park [None]

Pokédex Flavour (description)

Red/Blue
A strange seed was planted on its back at birth. The plant sprouts and grows with this POKéMON.
Yellow
It can go for days without eating a single morsel. In the bulb on its back, it stores energy.
Gold
The seed on its back is filled with nutrients. The seed grows steadily larger as its body grows.
Silver
It carries a seed on its back right from birth. As it grows older, the seed also grows larger.
Crystal
While it is young, it uses the nutrients that are stored in the seeds on its back in order to grow.
Ruby
BULBASAUR can be seen napping in bright sunlight. There is a seed on its back. By soaking up the sun's rays, the seed grows progressively larger.
Sapphire
BULBASAUR can be seen napping in bright sunlight. There is a seed on its back. By soaking up the sun's rays, the seed grows progressively larger.
Emerald
BULBASAUR can be seen napping in bright sunlight. There is a seed on its back. By soaking up the sun's rays, the seed grows progressively larger.
Fire Red
There is a plant seed on its back right from the day this POKéMON is born. The seed slowly grows larger.
Leaf Green
A strange seed was planted on its back at birth. The plant sprouts and grows with this POKéMON.
Diamond
For some time after its birth, it grows by gaining nourishment from the seed on its back.
Pearl
For some time after its birth, it grows by gaining nourishment from the seed on its back.

Για την ώρα αυτά έκανα. Πώς σας φαίνεται.

Αυτό όμως γιατί δεν το μετέφρασες;;
Αλήθεια; Σ' ευχαριστώ πολύ. Τώρα το δουλεύω. Θα κάνω όσο περισσότερο μπορώ και θα το κάνω edit. Wink



Επερξεγασία ε.. edit Toungue : Τελείωσα Smile.


Σας ευχαροστώ όλους Smile
λολ, 7.5/10 πολυ καλο, εχεις ομως μερικα ψιλολαθακια λαθακια Toungue


γκουντ τζομπ!
Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Τώρα είναι σωστό. Smile Λάθη είμαστε ανθρώπους κάνουμε Toungue

Έργο τέχνης

[Image: 2.png]

Ονόματα
Αγγλικά: Ivysaur (Ιβισαρ)
Ιαπωνικά: フシギソウ (Fushigisou) (Φουσιγκισου)
Γερμανικά: Bisaknosp (Μπισακνοσπ)
Γαλλικά: Herbizarre (Χερμπιζαρε)
Νούμερο(α)
Εθνικώς: 2
Hoenn(Χοεν): 204
Johto(Τζοτο): 227
Φύλλο

♂ 87.5% - ♀ 12.5%
Egg Group(s)

Ομάδα(ες) αυγών

Τέρας / Φυτό
Εξέλιξη
Βασική Στάδιο Πρώτο Στάδιο Δεύτερο
Bulbasaur (Μπουλμπασαρ) Ivysaur (Ιβισαρ) Venusaur (Βένουσαρ)
Βασική Μορφή Επίπεδο 16 Επίπεδο 32

Μέγεθος
Ύψος: 1 m / 3’03”
Βάρος: 13.0 kg / 28.7 lbs.
Ζημιά που πάρθηκε
* ×¼: Γρασιδιού
* ×½: Μαχητή, Νερού, Ηλεκτρικού
* ×2: Πετούμενου, Φωτιάς, Ψυχικού, Πάγου

Αποτελέσματα ικανότητας δεν περιέχονται.
Βασικά Στατιστικά
Στατιστικό Τάξη E.P.
ΠΖ (Ποντοι Ζωής) 60 51 0
Επίθεση 62 49 0
Άμυνα 63 47 0
Ειδική Επίθεση 80 27 1
Ειδική Άμυνα 80 31 1
Ταχύτητα 60 41 0
Συνολικά 405

Ικανότητα

Overgrow

Περιγραφή παιχνιδιού
Δυναμώνει τις κινήσεις τύπου χόρτου σε ένα τσίμπημα.
Αποτελέσματα μάχης
Όταν οι ΠΖ είναι κάτω από το 1/3, Η δύναμη των τύπων των γρασιδιών Αυξάνεται επί 1.5 Φορές.

Στοιχείο το οποίο κρατάει όταν είναι άγριο

ΚΑΝΕΝΑ

Πάρκο pal

Περιοχή: Τομέας
Πόντοι: 80
Ποσοστό ανιμετόπισης: 10
Διάφορα

* Είδη: Σπόρος Pokémon
* Βήματα για να βγει από το αυγό: 5,120
* Χρώμα: Πράσινο
* Ποσοστό σύλληψης: 45
* Βασική Ημερότητα: 70
* Growth Ομάδα: Μέτρια αργά
1,059,860 πόντοι εμπειρίας για Lv100

Περιοχή

Diamond
Μεταφορά από GBA μέσω του πάρκου PAL [καμία]

Pearl
Μεταφορά από GBA μέσω του πάρκου PAL [καμία]

Pokédex Flavour (Περιγραφή)

Red/Blue
Όταν ο βολβός στην πλάτη του γίνεται μεγάλος, εμφανίζεται να χάνει τη δυνατότητα να σταθεί στα οπίσθια πόδια του.
Yellow
Ο βολβός στην πλάτη του μεγαλώνει αποροφώντας ενέργεια. Εκπέμπει ένα άρωμα όταν είναι έτοιμο να ανθίσει.
Gold
Η έκθεση στο φως του ήλιου το προσθέτει στη δύναμή του. Το φως του ήλιου επίσης κανει τον οφθαλμό στην πλάτη του να μεγαλώνει περισσότερο.
Silver
Άμα ο οφθαλμός στην πλάτη του αρχλισει να μυρίζει γλυκά, είναι στοιχείο πως το μεγάλο λουλούδι θα ανθίσει σύντομα.
Crystal
Ο βολβός στην πλάτη του μεγαλώνει ρουφώντας θρεπτικές ουσίες. Ο βολβός εκπέμπει ένα ευχάριστο άρωμα όταν ανθίζει.
Ruby
Υπάρχει ένας βολβός στην πλάτη αυτού του POKéMON. Για να υποστηρίξει το βάρος του, τα πόδια και ο κορμός του IVYSAUR μεγαλώνουν παχιά και δυνατά. Εάν αρχίσει να ξοδεύει περισσότερο χρόνο στο να κάθεται στο φως του ήλιου, είναι ένα σημάδι ότι ο οφθαλμός θα ανθίσει σε ένα μεγάλο λουλούδι σύντομα.
Sapphire
Υπάρχει ένας βολβός στην πλάτη αυτού του POKéMON. Για να υποστηρίξει το βάρος του, τα πόδια και ο κορμός του IVYSAUR μεγαλώνουν παχιά και δυνατά. Εάν αρχίσει να ξοδεύει περισσότερο χρόνο στο να κάθεται στο φως του ήλιου, είναι ένα σημάδι ότι ο οφθαλμός θα ανθίσει σε ένα μεγάλο λουλούδι σύντομα.
Emerald
Για να υποστηρίξει το βολβό του, τα πόδια του IVYSAUR μεγαλώνουν εύρωστα. Εάν ξοδεύει περισσότερο χρόνο στο να κάθεται στο φως του ήλιου, ο οφθαλμός θα ανθίσει σύντομα σε ένα μεγάλο λουλούδι.
Fire Red
Υπάρχει ένας βολβός στην πλάτη του. Όταν απορροφά τις θρεπτικές ουσίες, ο βολβός λέγεται πως θα ανθίσει σε ένα μεγάλο λουλούδι.
Leaf Green
Όταν ο βολβός στην πλάτη του γίνεται μεγάλος, εμφανίζεται να χάνει τη δυνατότητα να σταθεί στα οπίσθια πόδια του
Diamond
Όταν ο οφθαλμός στην πλάτη του αρχίζει να διογκώνεται, ένα γλυκό άρωμα μεταφέρεται για να δείξει την ερχόμενη άνθιση του λουλουδιού.
Pearl
Όταν ο οφθαλμός στην πλάτη του αρχίζει να διογκώνεται, ένα γλυκό άρωμα μεταφέρεται για να δείξει την ερχόμενη άνθιση του λουλουδιού.

Τελείωσα και με αυτό Smile
Pages: 1 2 3
Reference URL's