Legendary Pokémon

Full Version: Το ανταγωνιστικο παιχνιδι "σκοτωνει" τα Pokemon;
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
teleftaia exw arxisei kai variemai poly na paizw me tis kasetes pokemon.

(pliroforiaka paizw apo to 1996 an thimamai kala )


kai o logos. anoigw to ds.... kai den exw ti na kanw....

pisteuw oti apo tote pou ematha ta IV ta EP ta chain breeding kai ola ta sinafi... egine poly epaggelma to ta piaseis kalo poke. na to chain breedareis gia na tou valeis tis epithimites epitheseis ktlp.(wste na mporeis na kaneis mia a3ioprepei maxi me kapoion...)


gia mena exei xathei pia to noima twn pokemon..... oso pio poly pernaei o kairos niwthw kai pio makria apo afto to paixnidi pou megalwsa. kai oso pio poly pernaei kai o kairos ginomai kai pio inactive player (pliroforiaka to teleftaio 3mino H moni m epafi me ta pokemon einai apo tis kartes pokemon pou kaka ta psemata einai ena dead game pou paizoume mono 5 atoma stin ellada me apotelesma na skeftomai sovara na stamatisw kai aftin tin epafi)

to exei pathei kaneis allos afto?


parakalw na min arxisete posts. styl ah gt stamatas kai ola ta sxetika.....
Κατ αρχην παιζεις απο το 1999 διοτι τοτε ηρθαν οι κασετες Pokemon στην Ελλαδα.Περιεργως, εμενα μου συνεβη το αντιθετο.Απο τοτε που εμαθα για τα IVs και τα EPs πριν μερικα χρονια το ενδιαφερον μου για τα Pokemon επανηλθε.Παντως μπορεις παντα, χωρις να ασχολεισαι με ολα αυτε τις πολυπλοκες πληροφοριες...
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σ' εμένα. Πριν από 3 χρόνια που έμαθα για τους μηχανισμούς του παιχνιδιού το ενδιαφέρον μου για τα παιχνίδια επέστρεψε. Αγόρασα την Emerald αρχικά μόνο και μόνο για να μην ξεχάσω τα παλιά και κατέληξα με 375 Pokémon στο Dex. Μπορείς να συνεχίσεις να πάιζεις "ερασιτεχνικά", αφού το θεωρείς πλέον επάγγελμα, όπως είπε κι ο Blue, έτσι για να συμπληρώσεις το dex. Βέβαια σ' αυτό το θέμα, πιστεύω ότι το WiFi έκανε περισσότερο κακό στο παιχνίδι παρά καλό. Από 'κει που έπρεπε να συναντηθείς με τους φίλους σου και να κουραστεί όλη η παρέα πραγματικά για να γεμίσει το καταραμένο το dex, τώρα ζητάς ό,τι σου καπνίσει online και όλο και κάποιος θα σ' το δώσει.

Όσο για το TCG, έχει όντως ψωφήσει επαρκώς... Γι' αυτό κάνουμε και καμιά προσπάθεια για complete revival μέσω των τουρνουά στην Κάισσα αλλά η ανταπόκριση είναι μικρή έως ανύπαρκτη. Τέλος πάντων. Τουλάχιστον στο Games Fair θα είναι καμιά 20αριά άτομα...
Εχεις δικιο Στρατο κι εγω εχω απομακρυνθει παρα πολυ απο τα παιχνιδια pokemon, δεν τα θεωρω πλεον ως ενα παιχνιδι που θα κατσω με ευχαριστηση να παιξω, με εχουν κουρασει, ζητημα να ανοιγω το ds δυο φορες την εβδομαδα κι αυτο για καμια ανταλλαγη. Δεν ειναι πως μου φαινονται παιδικα γιατι κρυβει μια φιλοσοφια πισω απ'ολα οσον αφορα το παιχνιδι, για το anime δεν το συζητω ειναι περα για περα παιδικο.
Οπως κι εσυ ετσι κι εγω (αφου ειμαστε και στην ιδια ηλικια) ξεκινησα να παιζω απ'οταν πρωτοβγηκαν και εχω επισης βαρεθει.
Κατα πασα πιθανοτητα εγω θα σταματησω να παιζω (οχι πως δεν εχω ηδη σταματησει).
Υ.Γ.:Αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν μου αρεσει η παρεα του forum.
Gia na pw thn alh8eia kai gw to skeftomoun teeutaia auto,alla oxi den borw na pw oti exw stamathsei!tA pokemon m aresoun akomh ston idio upervoliko va8mo opws otan hmoun mikros kai protoeida to anime kai protoepeksa kaseta pokemon.Alla epishs alh8eia einai oti den poluanoigw to ds kai dn paizw polu twra teleutaia.alla epeidh me 3erw,panta etsi kanw.Sthn arxh poronome meta to afhnw kai ana periodous 3anapaizw sunexeia.Alla auto pou maresei perissotero apola einai to forum.Toti milaw me paidia p exoun kapoia koina endiafeonta me mena!Alla oxi dn pisteuw oti 8a stamathsw eukola na paizw kasetes pokemon,poso mallon na asxoloume mauta(forum k.a).
Darkphoenix emena to anime dn m fainetai paidiko anti8etws maresei para polu!
Blue oi prwtes kasetes Blue/Red vghkan to 1996 nomizw alla dn eimai sigouros gia to pote prwtohr8an sthn ellada opote ok!auta!
Κι εμενα μου εχει τυχει αυτο. Δεν ασχολουμαι πια οπως παλια με τα Pokemon. Μπορει να περασει αρκετος καιρος χωρις να ανοιξω το DS. Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που εμαθα για τα IV/EP εχει γινει πιο κουραστικο το να εκπαιδευω Pokemon. Το αποτελεσμα ομως εχει γινει, επισης, πιο ικανοποιητικο. Παλιοτερα, δεν κερδιζα καμια μαχη. Τωρα, μπορει ακομα να μην τα παω και πολυ καλα αλλα τουλαχιστον κερδιζω καποιες μαχες.

Δεν μπορω να πω ομως οτι "φταιει" "μονο" το ανταγωνιστικο παιχνιδι. Ισως ειναι και η ηλικια λιγο. Δεν εννοω οτι μεγαλωνουμε και το παιχνιδι ειναι παιδικο, καμια σχεση. Απλα πολλοι απο μας εχουμε πολλες ασχολιες. Αλλες φορες μπορει να μην εχουμε χρονο, να ειμαστε κουρασμενοι... Που ορεξη να παιξουμε τοτε? Οχι μονο Pokemon αλλα διαφορα παιχνιδια. Και καποιες φορες, νομιζω οτι προτιμουμε να κανουμε αλλα πραγματα απο το να παιξουμε καποιο βιντεοπαιχνιδι. Εγω, ας πουμε, εχω σχολη και πλησιαζει και η εξεταστικη τωρα. Συνηθως επιστρεφω κουρασμενη χωρις καμια διαθεση να παιξω για να χαλαρωσω. Θα προτιμησω να βγω για μια βολτα ή για καφε με τους φιλους μου. Εσυ Darvor, δουλευεις στα Jumbo αν θυμαμαι καλα. Με την κουραση απο τη δουλεια δεν νομιζω να εχεις ορεξη να κανεις breeding για καλα IVs κτλ..

So, δεν λεω οτι δεν μου αρεσει πια το παιχνιδι ή οτι θα σταματησω να παιζω. Απλα εχει μειωθει ο χρονος που αφιερωνα παλιοτερα στο παιχνιδι.

Και Darvor, οπως ειπωθηκε και πιο πριν, μπορεις παντα να ασχολεισαι με το απλο gaming αν θες. Big Grin
symfono den vriskw filous na antalaxw mou aresei to forum
Κάποτε ήτανε πιο διασκεδαστικό το όλλο θέμα, όσο πιο πολλά μαθαίνεις τόσο πιο κουραστικό γίνεται, και προσωπικά πχ ευχαριστήθηκα λιγότερο απο τις D/P απο όσο θα μπορούσα να ενθουσιαστώ, γιατι παρόλο προσπάθησα να μην ασχοληθώ βαθιά με το παιχνίδι πριν βγει και να μείνω μόνο στα "μαθηματικά" του, ε, ήτανε αδύνατο Toungue
Και γω εχω καιρο πολυ να παιξω, ουτε καν στις διακοπες μα το ξερω οτι μου αρέσει ακόμα σαν παιχνίδι. Ειναι περισσότερο θέμα διάθεσης και επιπλέον ειμαι και στη φάση του να μπορω να εχω τα παντα μεσα στο παιχνίδι - ελλείπομαι κινήτρων μάλλον.
τελειώνοντας, εχω καταλήξει πως αυτο που πλεον με τραβάει στο παιχνίδι ειναι το όλο ταξίδι, ο όλος κόσμος του παιχνιδιού, έπειτα, αφου τερματίσω τα βασικά και φτιάξω μια αξιοπρεπή ομάδα (όχι ανταγωνιστική, αξιοπρεπή) απλά περιμένω το επόμενο βήμα Toungue
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η σειρά pokemon κατα τη γνώμη μου είναι η ανεξήγητη στασιμότητα του συστήματος μάχης. Έχει παραμείνει αμετάβλητo απο την αρχική κυκλοφορία του original παιχνιδιού. Τα πάντα (όχι οι αρκούδες πάντα) έχουν εξελιχθεί, έχουν γίνει νέες προσθήκες στο gameplay, wi-fi trades/battles, EV training, contests κλπ κλπ, δε καταλαβαίνω γιατί δε κάνουν τις μάχες λίγο πιο ενδιαφέρουσες. Καταλαβαίνω ότι οι νεότεροι gamers ίσως να μη το καταλαβαίνουν αυτό, για κάποιον όμως σαν εμένα, που παίζει το game 10 χρόνια τώρα, ε πώς να το κάνουμε, έχει καταντήσει κουραστικό.

Και εδώ που τα λέμε, η όλη ιστορία με τα gyms, νίκησε τον έκαστο leader, πάρε badge και επανέλαβε μέχρι να φτάσεις στο league έχει καταντήσει επίσης εκνευριστικό. Λοιπόν απο σήμερα αρχίζω απεργία πείνας με σκοπό την άμεση βελτιστοποίηση τον παραπάνω. Δε με νοιάζει πώς θα το κάνουν, θα βγάλουν downloadable patch στο GTS (lol), θα μας στείλουν τεχνικό απο τη nintendo σπιτί μας για να μας κάνει το ανάλογο update στα cartridge (ξανά lol), εγώ πάντως δε τρώω μέχρι να υπάρξει ανταπόκριση.............................................
.................................................................
.................................................................
....................οκ σήμερα έχουμε πατάτες στο φούρνο με κεφτέδες οπότε αρχίζω την απεργία πείνας απο αύριο. ΔΕ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΑΝΤΩΣ, ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ!
Κατ αρχην καλως ορισες πισω.Νομιζα πως δεν θα ξαναεμπαινες οποτε η επιστροφη ηταν μια ευχαριστη εκπληξη.Ετσι οπως εχει γινει το συστημα μαχης (διαχορισμος Special Physical, Items, Abilities) αυτη τη στιγμη με αφηνει απολυτα ευχαριστημενο και πιστευω πως δινει δυνατοτητες για πολλες στρατηγικες στο Single Player.Στις διπλες μαχες για μενα ειναι το προβλημα διοτι δεν εχουν δικες τους "αποκλειστικοτητες" (εκτος απο κατι Follow Me και Helping Hand που απλα τα εβαλαν για να μην λενε οτι δεν εκαναν τιποτα κατα τη γνωμη μου).Βεβαια οπως υποστηριχθηκε απο πανω, οσο πιο περιπλοκο γινεται το παιχνιδι, τοσο πιο πολυ χαλαει η διασκεδαση για μερικους και αυτο ειναι αρκετα λογικο.Νομιζω πως ολοι σωκαριστηκαμε οταν αργα η γρηγορα καταλαβαμε οτι το Mewtwo μας με Psychic, Hyper Beam κτλ δεν ηταν καλο!!!Απο την αλλη σε εμενα αυτο εδρασε θετικα καθως μολις ειδα οτι υπαρχουν πολλοι καλυτεροι απο εμενα προσπαθησε κι εγω να βελτιωθω.
Fourty3 Wrote:Και εδώ που τα λέμε, η όλη ιστορία με τα gyms, νίκησε τον έκαστο leader, πάρε badge και επανέλαβε μέχρι να φτάσεις στο league έχει καταντήσει επίσης εκνευριστικό.

Και εγώ πιστεύω οτι πρέπει να γίνει μια αλλαγή σε αυτό το θέμα αλλα γενικα αυτο ειναι το στυλ του παιχνιδιου και δεν πρόκριιται να δουμε πολυ διαφορετικά παιχνίδια. Εξ'άλλου το PBR, Colloseum, XD Gale of darkness υπα΄ρχουν ακριβώς για αυτό το λόγο, ώστε να προσφέρουν διασκέδαση με ποκεμον σε άλλο όμως είδους παιχνιδιού
Το Pokemon δεν πεθαίνουν ρε!
Υπάρχει και η Joy!
Πάντως ο ανταγωνισμός καταστρέφει τα πάντα και όχι μόνο τα Pokemon...

suicunejohn o elinas

Kai egw exw arxisei na kourazomai apo tote pou ematha apto gamefaqs gia ta IV/EV/Chain Breeding.Parolafta efxaristithika oso pote tin dimaond otan epaixa single player apla giati einai koryfaia.Bebaios,twra pia zitima na anoigw to ds 1-2 fores tin ebdomada kai afto gia na polemiso ton kollito mou.Na fadasteite exw na to anoixw apo tis 22 febrouariou apoti leei to imerologio tis diamond...
Fourty3 μαζί σου στην απεργία πείνας.Κι εγω απο αύριο ομως Smile
Παιδιά έχετε δίκιο.Η NINTENDO δημιούργησε τα πόκεμον αλλά πάντα κατι δεν είναι σωστό.Πρέπει να πάρεις άλλη κασέτα ή το GAMECUBE και γενικά είναι δύσκολο.Οσο για τισ μάχες και τους GYM LEADERS και πάλι είστε σωστοί.Καλή ιδέα θα ήταν να μεταφέρουν μια ταινία πόκεμον στο DS.Αλλα ο χρήστης να έχει μια ελευθερία.
Το κακο ειναι οτι δεν το διασκεδαζουμε ετσι.Γι'αυτο και πιστευω οτι το παρακανανε και συμφωνω με τον Blue,που καπου ειχε πει οτι εχει χαθει η μαγεια.Με τις παλιες κασετες το διασκεδαζαμε πολυ αλλα τωρα ρωταω καποιους φιλους μου-(αυτοι παιζουν τις παλιες μεχρι τωρα) για τις κασετες των καινουριων γενιων και παραδεχονται οτι οντως ειναι δυσκολες.
Pages: 1 2
Reference URL's