Legendary Pokémon

Full Version: Το wiki στο λαό!
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Λοιπόν, πέραν του επαναστατικού ύφους του τίτλου, πρέπει να μπουν κάποιες νέες βάσεις για το Hellenic Pokémon Wiki...

Προτείνω λοιπόν τη σύσταση μιας ομάδας administrators που θα διαχειρίζεται το wiki απο επίπεδο δημιουργίας και τήρησης κανόνων, τυπολογίων, οργάνωσης ομάδων εργασίας για περιεχόμενο μέχρι και αναβαθμίσεων του λογισμικού (plugins, updates) κτλ.

Φαντάζομαι πως οι mods του forum ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν. Πρόκειται για μπόλικη δουλειά αν υπάρχει διάθεση να φτάσει το wiki σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο και να μπει στην Encyclopedia Pokemonis.
Χρειάζονται άτομα που έχουν και χρόνο για να εποπτεύουν για βανδαλισμούς αλλά και τεχνικές γνώσεις (http://www.mediawiki.org/wiki/Help:Contents) για να γίνουν σωστά τα πράγματα.

Λόγω φόρτου εργασίας, αδυνατώ να διαχειρίζομαι το wiki παράλληλα με το κυρίως site το οποίο είναι ήδη ιδιαίτερα απαιτητικό, και επίσης για να μάθω καλά το πως λειτουργεί το media wiki χρειάζομαι επίσης πολύ χρόνο που δεν διαθέτω.
Προσωπικά θα μπορώ να βοηθάω σε ορισμένα ζητήματα (πχ μαζική δημιουργία άρθρων για Pokemon άπαξ και δημιουργηθεί το template) όμως ο σκοπός ειναι να ανεξαρτοποιηθεί το wiki απο το τι θα κάνω εγώ και το πόσο χρόνο θα έχω...

Συζητήστε, ορίστε μια αποδεκτή από όλους ομάδα και θα σας κάνω wiki admins.

Ευχαριστώ~
Πιστεύω πως είναι καλή ιδέα όντως να συζητηθεί αυτό το θέμα, καθώς η ανάπτυξη του wiki είναι κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά σημαντικό Smile
Γι 'αυτό -μιας και είναι καλοκαίρι πιστεύω ότι μπορώ να συμμετάσχω ^^' (να γράψω δηλαδή επιτέλους κανα άρθρο :Ρ) Τουλάχιστον όμως να υπάρξει κι άλλη συμμετοχή :<
Κοίτα, θα ήθελα να βοηθήσω στο Wiki ωστόσο και οι δικές μου γνώσεις περί του πώς λειτουργεί το media wiki είναι περιορισμένες (κοινώς ανύπαρκτες) και δεν πιστεύω μέσα σ' αυτήν τη χρονιά να βρω την απαραίτητη όρεξη για να μάθω. Ήδη έχω φορτωμένο πρόγραμμα τώρα το καλοκαίρι και το χειμώνα λογικά θα χαθώ από 'δω για λίγο καιρό όπως είχε ψιλοχαθεί κι ο Blue πέρυσι που έδινε πανελλήνιες. Επίσης, προτιμώ στον λίγο χρόνο που θα ξοδεύω για το site να γράφω κανά PotW που ξέρω τουλάχιστον πώς γίνεται. Οπότε κατά 99% είμαι έξω από αυτή την ομάδα (κι όχι γιατί δε γουστάρω το wiki ή γιατί βαριέμαι να γράψω ένα άρθρο). Πάντως όσο μπορώ θα προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ με τις γνώσεις που έχω (κυρίως περί των Pokémon και λιγότερο για το wiki).

Τώρα για την ομάδα, θα πρότεινα τον fr3 αν έχει χρόνο καθώς έχει ήδη γράψει αρκετά καλά άρθρα.
Βασικά προτείνω να υπάρξει κάποιο άτομο υπεύθυνο για την επιμέλεια των κειμένων π.χ. λεξιλόγιο, έκφραση κλπ. Αν συμφωνείτε με αυτό, εγώ μπορώ να βοθήσω σε αυτό το θέμα. Όσο για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα!!
Ναι,και'γω μπορω να βοηθησω σ'αυτο που αναφερει ο Kalas.Επισης,ουτε εγω εχω ιδεα απο τα αλλα...
Από μετάφραση άμα θέλετε τίποτα ενημερώστε με.^^
Εγω μπορω να γραψω καποια αρθρα ή να μεταφρασω καποιο κειμενο...
Celebi Wrote:Από μετάφραση άμα θέλετε τίποτα ενημερώστε με.^^
Ολοι μπορουμε να βοηθησουμε στην μεταφραση και σε αρκετα πραγματα,αρκει να ορισουμε μια αποδεκτη απο ολους ομαδα για admins και να επικοινωνησουμε με τον Arty.Λοιπον,ποια προσωπα θελετε εσεις να ειναι στην ομαδα και για ποια ''δουλεια'' το καθενα?
καλα θα πω εγω μια ομαδα απο αντμιν για το βικι: fr3.
αντε βαλτε και τον ποκεμαν αν ειναι για να εχει να λεει "Ο ποκεμαν μαζι σας, ΚΑΙ στο βικι!"
Nαι,ο fr3quency μια χαρα ειναι στην ομαδα αλλα ο pokeman....Toungue.
*fr3quency
*milton
*Kalas
*Celebi
*Νinjomewtwo
Αυτα ειναι τα παιδια που εχουν postαρει μεχρι τωρα και ειναι προθυμα να βοηθησουν.Θα μπορουσα να ειμαι και εγω στην ομαδα,για να βοηθαω στην επιμελεια κειμενων,αν θελετε εσεις και ολοι οι υπολοιποι φυσικα.
Θα μπορούσα να γράψω κάτι πραγματάκια στην ελέυθερό μου χρόνο. Ίσως πω για Breeding και μπορεί να κάνω μια προσπάθεια να δημιουργήσω ένα Pokedex. Θέλει δουλειά όμως...
θα ήθελα και εγώ να μπω.Εξάλου όπως μου είχε πει ένας στο nintendo.gr:
Θα προτιμούσα να ήταν λίγο χειρότερο αλλά να μην αισθάνομαι ότι διαβάζω μετάφραση του wikipedia.
Και αυτό που είχα γράψει δεν ήταν από wikipedia O.o
Μου δημιούργησε ο Arty2 account στο Wiki (thanks) και ανέβασα το πρώτο μου θέμα! Είναι το "Breeding στο ανταγωνιστικό παιχνίδι"
Τι επόπτη θέλετε ρε?Γραμμών?Toungue
Επειδή όπως καταλαβαίνω ΔΕΝ παίζουμε μπάλα εδώ για να έχουμε επόπτη γραμμών,εγώ μπορώ να ενημερώνω admins για βανδαλισμό και άλλα τέτοια άνανδρα.
Αν χρειαστεί,θα κάνω και ντου!Toungue
What?Triniti

Επίσης,αν κάνουμε μια μέρα ένα wiki τύπου Φρικιπαίδεια,είμαι μέσα για admin!Toungue
(18-02-2013 03:53 PM)8hachi8 Wrote: [ -> ]Τι επόπτη θέλετε ρε?Γραμμών?Toungue
Επειδή όπως καταλαβαίνω ΔΕΝ παίζουμε μπάλα εδώ για να έχουμε επόπτη γραμμών,εγώ μπορώ να ενημερώνω admins για βανδαλισμό και άλλα τέτοια άνανδρα.
Αν χρειαστεί,θα κάνω και ντου!Toungue
What?Triniti

Επίσης,αν κάνουμε μια μέρα ένα wiki τύπου Φρικιπαίδεια,είμαι μέσα για admin!Toungue

Είναι νεκρό (την περισσότερη ώρα) το forum και εσύ θες να ζωντανέψουμε την wiki ή να φτιάξουμε φρικιπαίδεια τύπου, δεν πας καλά νομίζω.
Pages: 1 2 3
Reference URL's