Legendary Pokémon

Full Version: Ποιά μαθήματα σας ελκύουν και ποιά όχι;
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4
ποιά είναι ή ήταν τα αγαπημένα σας μαθήματα.Αυτα που απολαμβάνεται να τα διαβάζετε;και ποιά μαθήματα δεν σας αρέσουν και γιατί;

Εμένα το αγαπήμενο μου είναι η ιστορία γιατί μου αρέσει να μελετάω τα αρχαία χρόνια, του πολιτισμούς.Επίσης μου αρέσουν τα θρυσκευτικά για ευνόειτους λόγους αλλά και τα αρχαία όπου μας είναι και χρήσιμα ακόμη και χρήσιμα(με έμμεσσο τρόπο) και η γλώσσα.
Δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά διότι δεν τα καταλαβαίνω αλλά όυτε και η χημεία.Επίσης μισώ την γεωγραφία που αν και μαθένεις αρκετά πράγματα πρέπει αναγκαστικά όταν είναι η ώρα να σε εξετάσει να διαβάσεις γιατί δεν τα θυμάσε αντίθετα από την ιστορία που.
Τα υπόλοιπα μαθήματα δεν τα τοποθετώ σε καμία απο αυτές τις δύο κατηγορίες.Ουτε μου αρέσουν αλλά και ούτε τα αντιπαθώ.
Εγω συμπαθω ολα τα μαθηματα, αν και εχω μια ιδιαιτερη κληση στις θετικες επιστημες. Λογω μιας καθηγητριας αντιπαθησα την ιστορια ως μαθημα αν και την εκτιμω ως επιστημη. Το ιδιο υποθετω συμβαινει και με σενα Human Torch με τα μαθηματικα. Για παραδειγμα εγω θεωρω οτι ολα τα μαθηματα που πρεπει να μαθω απ εξω ειναι κουραστικα. Και, ως μελλοντικος δασκαλος κατακρινω τον τροπο που διδασκομαστε οποιοδηποτε μαθημα. Δεν θα επρεπε να διαβαζεις γεωγραφια για να γραψεις στο τεστ. Θα επρεπε να διαβαζεις γεωγραφια για να ξερεις καποια πραγματα για τον κοσμο γυρω σου. Το ιδιο ισχυει για ολα τα υπολοιπα μαθηματα. Αν μαθαιναμε απο ενδιαφερον και οχι για να περασουμε καποια τεστ, ως δια μαγειας ( ; ) το τεστ θα ηταν μια ευκολη και αστεια υποθεση.
εμενα μ αρεσουν τα εξης μαθηματα
1 ιστορια,γιατι μ αρεσει να μαθαινω διαφορα πραγματα που εγιναν στο παρελθον,οπως και για διαφορους αρχαιους πολιτισμους....
2 καλλιτεχνικα,γιατι μ αρεσει η ζωγραφικη και οι καλες τεχνες
3 γυμναστικη,γιατι μ αρεσει ν αθλουμαι
4 θρησκευτικα,γιατι ειναι πανευκολα (λες και ειναι παραμυθι)
υπαρχουν ομως και μαθηματα που ειναι χαλια.για παραδειγμα η οικιακη,που οταν τη διαβαζω ειναι σαν να διαβαζω κινεζικα λογω της μεγαλης δυσκολιας που εχουν!!!!επισης,δε μ αρεσουν τα μαθηματικα,μιας και αυτα ειναι απιστευτα βαρετα και οταν μας τα εξηγει η μαθηματικος μας,μερικες φορες με παιρνει και ο υπνος!!!τελος,το αλλο μαθημα που δε μ αρεσει και τοσο (δεν το απαιχθανομαι και τοσο σ αντιθεση με τα αλλα) ειναι τα αγγλικα.θα μ αρεσαν,αν δεν ειχαμε αυτη τη δασκαλα που μας κανει αγγλικα,επειδη αυτη
1 μας βαζει πολλες ασκησεις για το σπιτι
2 βγαινει ΠΑΝΤΑ εκτος θεματος,λεγοντας μας διαφορα βαρετα πραγματα πχ για σοσιαλιστες,αναρχικους και αλλες ακυρες μπουρδες....
3 μας βαζει κιολας τεραστιων διαστασεων τεστ (5 σελ.)
Πληροφορικη και Γυμναστικη.
-Πληροφορικη επειδη εχει να κανει με υπολογιστες και ετσι, και απ'οτι ξερετε ειμαι κολλημενος με τα PC's.
-Γυμναστικη επειδη ειναι ενα μαθημα που με βοηθα να αθλουμαι και επεισης κατι που με κανει να περναω την ωρα μου ευχαριστα και οχι βαρετα.

Ολα τα αλλα μαθηματα για μενα ειναι γτπκ, και μερικα απ'αυτα μου την σπανε εντελως.χΔ
Λοιπόν μ'αρέσουν :

Πληροφορική γιατί έχει να κάνει με PC και τέτοια
Γυμναστική γιατί είναι σα διάλειμμα ένα πράμα...(xD)
Γεωγραφία (έχω γράψει και έκθεση γι'αυτή) επειδή είναι σαν εξερεύνηση του κόσμου , Ιστορία γιατί τα μαθαίνω πολύ εύκολα και με ενδιαφέρουν
Θρυσκευτικά επειδή διαβάζω 3 λεπτά και τα μαθαίνω , είναι ποοοολύ απλά....;/
Το μάθημα που με ελκύει περισσότερο είναι τα Μαθηματικά. Όχι τόσο σαν μάθημα του σχολείου, με την έννοια ότι "α, έχω σαρανταδυό ασκήσεις για αύριο, δεν πειράζει, θα τις κάνω", όσο σαν επιστήμη. Όταν βλέπω κάτι καινούριο το οποίο δεν ξέρω, δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι, αλλά θα προσπαθήσω να δω τι παίζεται, έστω και με τις λίγες γνώσεις που έχω. Για παράδειγμα έχω χάσει πάνω από 50 ώρες διαβάζοντας τυχαία άρθρα στη Wikipedia, κυρίως στα αγγλικά, περί της θεωρίας των αριθμών, των μιγαδικών, και άλλων θεμάτων που το σχολείο δεν εμβαθύνει ιδιαίτερα. Μπορεί να ξέρω ότι δεν θα κάνω τίποτα σημαντικό (ξέρω 'γω να αποδείξω την εικασία του Goldbach) αλλά με τραβάει ακόμα και το να διαβάσω την εκφώνηση ενός δύσκολου προβλήματος. Πείτε με τρελό, να μου, άλλωστε εγώ ξέρω μαθηματικά, ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΣΧΕΤΟΙ.

Καλό μάθημα είναι και η Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον (aka προγραμματισμός) που δίνω φέτος πανελλήνιες. Χρησιμοποιώντας μια απλή και ανύπαρκτη γλώσσα προγραμματισμού (ευκολότερη κι από Pascal και Basic), φτιάχνουμε μικρά προγραμματάκια, κυρίως υπολογιστικής φύσεως, σε φάση υπολογισμός μέσου όρου, υπολογισμός max και min, υπολογισμός πλήθους στοιχείων με μια ιδιότητα, κλπ. Δεν ξέρω γιατί, εμένα προσωπικά μου φαίνεται γελείο και σίγουρο 100άρι στις πανελλήνιες, αλλά οι περισσότεροι δυσκολεύονται να φτιάξουν αλγόριθμο που διαβάζει ακτίνα κύκλου κι επιστρέφει το μήκος του.

Και τώρα άντε γεια, πα να διαβάσω ΑΟΔΕ, το χειρότερο μάθημα που εφηύρε ποτέ ο άνθρωπος.
Αγαπημένα μου μαθήματα:
  • Μαθηματικά Κατεύθυνσης
  • Μαθηματικά Γενικής
  • Φυσική Κατεύθυνσης
  • Φυσική Γενικής
  • Βιολογία
  • Χημεία Γενικής
  • Ιστορία

Χαχα. Εγώ, από ότι φαίνεται, είμαι το αντίθετο του NM2. Αυτός διαβάζει άρθρα στο Wikipedia για αριθμούς κι εγώ για κβαντομηχανική και μαγνητικά πεδία. Μαθηματικά και Φυσική = πεθαίνω για αυτά.

Η Χημεία και η Βιολογία μου αρέσουν επειδή η πρώτη έχει να κάνει με διάφορες αντιδράσεις και η τελευταία επειδή έχει να κάνει με διάφορους οργανισμούς. Και η Ιστορία επειδή παίρνω 19 και την μαθαίνω γρήγορα. xD

Μαθήματα που αντιπαθώ:
  • Θρησκευτικά
  • Κείμενα
  • Έκθεση

Λοιπόν, δε μου αρέσουν τα Θρησκευτικά λόγω της καθηγήτριάς μας. Το ίδιο και στα Κείμενα και στην Έκθεση. Στα κείμενα εκφράζεις την άποψή σου. Πώς γίνεται να σου παίρνει λάθος την άσκηση; Ο κάθε άνθρωπος εκλαμβάνει τα πράγματα διαφορετικά.

50-50:
  • Αντιγόνη
  • Γεωμετρία
  • Τεχνολογία Επικοινωνιών

Τα αρχαία είναι απλά respect. Είναι 50-50 επειδή στο Γυμνάσιο έβγαζα 18. Η Γεωμετρία είναι στα 50-50 μόνο και μόνο επειδή είναι Μαθηματικά και η Τεχνολογία Επικοινωνιών επειδή δεν έχει να κάνει με την τωρινή τεχνολογία. Εάν μίλαγε για την τεχνολογία του 2007-2008, τότε θα ήταν στα αγαπημένα μου. Τί να τις κάνω τις διάτρητες κάρτες; xD
Εμεις κανουμε κατι παρομοιες ηλιθιοτητες στη πληροφορικη ( Logo οχι οι κολλες, γλωσσα προγραμματισμου για οσους δεν ξερουν). Και δεν θα παραλειψω οτι μου αρεσει η πληροφορικη γτ θελω να ασχολειθω με αυτον τον κλαδο σε λιγα χρονια. Νεξτ, μαθηματικα επειδη εχω μια ιδιαιτερη εφεση σε αυτο το μαθημα απο μικρος. Γερμανικα ( μονο φετος ) επειδη εχουμε κανει την καθηγιτρια ψυχακια, με καταθλιψη και σχιζοφρενη. Αντε και γυμναστικη...
(01-04-2009 05:25 PM)fr3quency Wrote: [ -> ]50-50:
  • Αντιγόνη
  • Γεωμετρία
  • Τεχνολογία Επικοινωνιών

Τα αρχαία είναι απλά respect. Είναι 50-50 επειδή στο Γυμνάσιο έβγαζα 18. Η Γεωμετρία είναι στα 50-50 μόνο και μόνο επειδή είναι Μαθηματικά και η Τεχνολογία Επικοινωνιών επειδή δεν έχει να κάνει με την τωρινή τεχνολογία. Εάν μίλαγε για την τεχνολογία του 2007-2008, τότε θα ήταν στα αγαπημένα μου. Τί να τις κάνω τις διάτρητες κάρτες; xD

δεν ηξερα οτι η αντιγονη ειναι μαθημα.....ToungueToungueToungue
Αν και προτιμώ μαθήματα του θετικού τομέα, ειδικά τη χημεία και τη βιολογία και μαθηματικααααααααα (αλλα εκει εγραψα 4, σας έχω), δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και με τα υπόλοιπα. Δηλαδή, οκ, τους ίδιους βαθμούς παίρνω πάνω κάτω σε όλα κι έτσι κι αλλιως δεν έχω την πολιτέλεια να διαλέξω ποια μαθήματα θα ήθελα να κάνω μόνο Toungue Tρελαίνομαι να διαβάζω για ώρες οτι άκυρο έχει να κάνει με βιολογία πάντως. Everything, mroe!
Πάντως, όπως ακριβώς είπε ο Blue, o τρόπος διδασκαλίας ευθύνεται κυρίως στο οτι ένα μάθημα δεν μας αρέσει. Π.χ, εγώ καταριέμαι τις ώρες που έχω γυμναστική. Δεν φοβάμαι μη χαλάσει το μαλλί και δεν είναι το θέμα οτι δεν μου αρέσουν οι φόρμες, αλλά η καθηγήτρια είναι από τους πιο αντιπαθητικούς ανθρώπους που έχω γνωρίσει ποτέ. Πρώτα πρώτα, οι εκπαιδευτικοί δεν πρέπει να κάνουν διακρίσεις στα παιδιά και η συμπεριφορά τους δεν είναι καθόλου ωραίο να είναι σαν κακομαθημένου 10χρονου. Τέσπα, αρκετό κάρβουνο της έριξα και δω τώρα xD
Επίσης ένα ακόμη μάθημα που δεν πολυχωνεύω ιδιαίτερα είναι τα Θρησκευτικά και αυτό για λόγους ιδεολογίας πιο πολύ. Δε λέω οτι είμα άθεη or whatever, αλλά πρώτα απ'όλα, το μάθημα που μας διδάσκουν δεν ειναι "Θρησκευτικά" αλλά "Ορθόδοξος Χριστιανικός Προσυλητισμός". Ένα βιβλίο που κατηγορεί όποια άλλη χριστιανική εκκλησία, χωρίς να μας παραθέτει πληροφορίες γι αυτές. Ακόμη και στη 2α Λυκείου, που το βιβλίο παρουσιάζει και άλλες θρησκείες, πάντα ως απόλυτη θεωρείται η "δική μας". Tέσπα, εδώ δε θα αναλύσουμε αυτό το θέμα... Γενικά όμως θα έπρεπε να γίνουν αλλαγές στην ύλη πολλών μαθημάτων, γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα που τα μαθαίνουμε αναγκαστικά, ενώ δε θα μας χρειαστούν ποτέ imo...

Α και
(01-04-2009 05:25 PM)fr3quency Wrote: [ -> ]Μαθήματα που αντιπαθώ:
  • Θρησκευτικά
  • Κείμενα
  • Έκθεση

That's my twin for ya, ^5
μ'αρεσουν τα μαθηματα που δε διαβαζω ποτε και ομως τα ξερω καλυτερα απ'τους φυτουλες
στην πληροφορικη ομως το μονο που μου την σπαει ειναι οτι ολοι ειναι αχρηστοι και στοκοι και δεν καταλαβαινουν τπτ απο προγραμματισμο ρωτανε πραγματα που απλα πρεπει να αντιγραψουμε απο το πινακα ξερω γω. Σε καποια φαση ειχα απαντησει σε μια, π.χ. "δειξε "ταδε" και μετα ρωτησε που ειναι οι αποστροφοι.
Α και στα αγγλικα ενω εχουμε παρει λωουερ μας βαζουν βιβλια της d senior ξερω γω.
αυτο σηκωνει καταληψη, αλλα κλαειν, σε κατι μηνες φευγουμε
(01-04-2009 11:17 PM)Xara-lampos Wrote: [ -> ]αλλα κλαειν, σε κατι μηνες φευγουμε

που θα πατε?καμια εκδρομη μηπως?
εγω θα παω θεσσαλονικη, αλλα νομιζω πως αυτη η ερωτηση βγαινει off topic
κι εμεις θεσσαλονικη παμε, μεθαυριο, αλλα εννοουσα απο το σχολειο αυτο οτι φευγουμε
Εγώ πάλι θεωρώ πως όλα τα μαθήματα είναι εξίσου σημαντικά. Ιδίως κάποια υποτιμημένα, όπως η γυμναστική, η οικιακή οικονομία ή η γεωγραφία. Και σαφώς από το υπάρχον σύστημα δεν δίνεται αρκετή βάση σε αυτά. Ξαφνικά μόνο τα μαθήματα της κατεύθυνσης έχουν σημασία. ΌΧΙ. Όλα έχουν σημασία, και πολλά που δεν διδασκόμαστε. Σεξουαλική Αγωγή για παράδειγμα. Θα πρέπει να μαθαίνουν κάποια πράγματα, για τις προφυλάξεις για παράδειγμα. Οι νέοι πλέον το κάνουν από τα 15 χωρίς να ξέρουν. Θα πρέπει να διδασκόμαστε κάποια στοιχειώδη πράγματα!
Τέσπα, για να μην επιβαρύνω πολύ την ατμόσφαιρα, μ'αρέσουν τα Μαθηματικά, κ βαριέμαι κάπως τη Γυμναστική (είμαι πολύ αγύμναστος Toungue)
Pages: 1 2 3 4
Reference URL's