Legendary Pokémon

Full Version: Μπλε Ιστορίες
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5
Δεν ξέρω αν θα το επιτρέψουν οι άντμινς (λόγω του περίεργου και ίσως ψυχοπλακωτικού χαρακτήρα αυτών των ιστοριών), αλλά είναι ενδιαφέρον ως θέμα. Για να ξεκινήσουμε, τι ειναι οι μπλε ιστορίες; Πρόκειται για υποθέσεις με ολοκληρωμένο νόημα και όσο το δυνατόν πιο περίεργη πλοκή (που συνήθως περιλαμβάνει και έναν ή περισσότερους θανάτους). Κάποιος που έχει βρει μια τέτοια υπόθεση δίνει κάποια στοιχεια και οι υπόλοιποι κάνουν ερωτήσεις (που απαντώνται με ναι ή όχι) με σκοπό να βρουν τι έχει συμβεί.

Ας αρχίσουμε με αυτήν (που είναι κάπως εύκολη θα έλεγα): Ένας τύπος κοιμάται σε ένα κρεβάτι. Ξαφνικά τον ξυπνά ένας τρομερός θόρυβος. Σηκώνεται πάνω, ανεβαίνει μια σκάλα τρέχοντας και βλέπει κάτι συγκλονιστικό. Γεμάτος ενοχές και φοβούμενος τις συνέπειες αυτοκτονεί. Τι έχει συμβεί;

Υ.Γ.: Εννοείται ότι όποιος το ξέρει δε μιλάει. Toungue
(28-03-2011 02:43 AM)Spyros Wrote: [ -> ]Υ.Γ.: Εννοείται ότι όποιος το ξέρει δε μιλάει. Toungue

Fok....:X

Να τ επιτρεψουν οι admins γτ ειναι πολυ ενδιαφερων thread!
Ελα να αρχισετε να ψαχνετε την λυση της ιστοριας του Σπυρου κ ερχετε δικη μ μετα!:Ρ
Εγώ πρώτος!ToungueΌταν ανέβηκε πάνω είδε πτώμα;
Juan, κρατήσου και μη μιλήσεις. Η επόμενη ειπναι δική σου αφού το θες. Big Grin

@ GC: Κατά κάποιον τρόπο ναι...
Κατ' αρχήν μπράβο για το θέμα που άνοιξες.Είναι γαμάτες οι μπλε ιστορίες και αυτήν που ανέβασες δεν την ξέρω.

Ας ρωτήσω λοιπον και εγώ: Μήπως ο τρομερός θόρυβος ήταν το ξυπνητήρι του?
Να πάρει το ξέρωToungue
Δεν έχω ξανακούσει τίποτα για μπλε ιστορίες αλλά φαίνονται καλές.

Λογικά για να φοβόταν τις συνέπειες ή έκανε τίποτα τρομερό ή αυτό που είδε του υποσχέθηκε πως θα του κάνει τίποτε τρομερό. Πτώμα θα έλεγα κι εγώ. Μήπως κανένας που σκότωσε ο τύπος ενώ υπνοβατούσε; Λέμε τώρα...

Οι ιστορίες αυτές πάνε σε παραφυσικό και έτσι; Ή να μέινουμε στην πραγματικότητα;
Ωραιο θεμα Toungue
Εγω πιστευω οτι ειδε τον γιο/κορη του νεκρη νεκρο/νεκρη και δεν θυμαται τιποτα απο χθες το βραδυ γιατι ηταν μεθυσμενος και ετσι υποθετει πως αυτος ειναι ο δολοφονος Toungue
Ναι εχω περιεργο μυαλο Toungue
Τωρα για τον θορυβο δεν ξερω
(30-03-2011 07:29 PM)tzanakos Wrote: [ -> ]Κατ' αρχήν μπράβο για το θέμα που άνοιξες.Είναι γαμάτες οι μπλε ιστορίες και αυτήν που ανέβασες δεν την ξέρω.

Ας ρωτήσω λοιπον και εγώ: Μήπως ο τρομερός θόρυβος ήταν το ξυπνητήρι του?

Χαχαχά! Αλλά όχι.

(30-03-2011 09:07 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Δεν έχω ξανακούσει τίποτα για μπλε ιστορίες αλλά φαίνονται καλές.

Λογικά για να φοβόταν τις συνέπειες ή έκανε τίποτα τρομερό ή αυτό που είδε του υποσχέθηκε πως θα του κάνει τίποτε τρομερό. Πτώμα θα έλεγα κι εγώ. Μήπως κανένας που σκότωσε ο τύπος ενώ υπνοβατούσε; Λέμε τώρα...

Οι ιστορίες αυτές πάνε σε παραφυσικό και έτσι; Ή να μέινουμε στην πραγματικότητα;

Πρόσεξε, δεν κάνω λόγο μόνο για φόβο του για τις συνέπειες, αλλά και για τύψεις. Και όχι δε σκότωσε κάποιον ενώ υπνοβατούσε. Οι ιστορίες έχουν περίεργη πλοκή, αλλά όσα γίνονται σε αυτές είναι εφικτά και μπορούν να συμβουν και στην πραγματικότητα (λίγο δύσκολα βέβαια). Άλλωστε, παίζουμε με τη λογική μας. Wink

(30-03-2011 09:31 PM)Giorgosss Wrote: [ -> ]Ωραιο θεμα Toungue
Εγω πιστευω οτι ειδε τον γιο/κορη του νεκρη νεκρο/νεκρη και δεν θυμαται τιποτα απο χθες το βραδυ γιατι ηταν μεθυσμενος και ετσι υποθετει πως αυτος ειναι ο δολοφονος Toungue
Ναι εχω περιεργο μυαλο Toungue
Τωρα για τον θορυβο δεν ξερω

Δεν είναι αυτή η λύση. Παρόλο που έχει βάση (αν εξαιρέσουμε το ότι δεν υπάρχει εξήγηση για τον ήχο). Επίσης, τετοιο μυαλό θέλουν οι μπλε ιστπρίες. Toungue


Also, Juan, Peke, στείλτε μου τη λύση που ξέρετε σε PM για να δω αν όντως πρόκειται για την ιστορία που ξέρετε.
εφόσον μιλάς για τύψεις, 99% θα είχε ερωτική σχέση ο πρωταγωνιστής και πιθανά η γυναίκα του (η ο γκομενός του αν ήταν gay Toungue) θα σκότωσε το γιό/κόρη και αφού το είδε μπροστά του το παιδί του νεκρό θα είχε τύψεις ότι είναι δεσμευμένος με δολοφόνο και σκοτώθηκε μόνος του μετά πρίν το μάθουμε το νέο στο BBC.
Άλλο σενάριο θα ήταν το έτερον ήμισυ να εκπληρούσε συνουσιασμό με 3ο άτομο, και αφού και ο σύζυγος είχε εκπληρώσει παρόμοια πράξη στο παρελθόν, θα πληγώθηκε τόσο που αυτοκτόνησε.

Αυτά τα 2 σενάρια μπορώ να σκεφτώ. Απλά τα έγραψα κωδικοποιημένα για να είναι (ας το πούμε) κατάλληλα για under 18 χρονών άτομα.
1)Αυτό που είδε ήταν μέσα ή έξω από το κτίριο που βρισκόταν ο τύπος;
2)Αυτό που είδε προκλήθηκε από το θόρυβο;
Αρχικά, pokemaniac, sorry, δεν είναι κάτι από αυτά.

(03-04-2011 03:15 AM)tzanakos Wrote: [ -> ]1)Αυτό που είδε ήταν μέσα ή έξω από το κτίριο που βρισκόταν ο τύπος;
2)Αυτό που είδε προκλήθηκε από το θόρυβο;

1) Έξω.
2) Αυτό που είδε ήταν που είχε προκαλέσει τον θόρυβο.
Λοιπόν,ψιλοφέηλ εκδοχήαλλά δεν βαριέσαι...

Είχε φυτέψει φυτά,κάτι πουλιά ήθελαν να τα φάνε και έβαλε ένα απωθητικό .Έπεσε για ύπνο,το απωθητικό είχε παρενέργειες και σκότωσε όλα τα πουλιά της περιοχής την ίδια στιγμή.Αυτά έπεσαν κάτω με ένα δυνατό θόρυβο που ξύπνησε τον τύπο.Ανέβηκε μια σκάλα,βγήκε στην ταράτσα,είδε τα πτώματα των πουλιών και κατάλβε τι είχε συμβεί.Γεμάτος ενοχές και φόβο για τις συνέπειες,αυτοκτονεί.

Μην απορείτε,έχω παράξενες φλασιές το πρωίToungue
(04-04-2011 12:56 PM)golden charizard Wrote: [ -> ]Λοιπόν,ψιλοφέηλ εκδοχήαλλά δεν βαριέσαι...

Είχε φυτέψει φυτά,κάτι πουλιά ήθελαν να τα φάνε και έβαλε ένα απωθητικό .Έπεσε για ύπνο,το απωθητικό είχε παρενέργειες και σκότωσε όλα τα πουλιά της περιοχής την ίδια στιγμή.Αυτά έπεσαν κάτω με ένα δυνατό θόρυβο που ξύπνησε τον τύπο.Ανέβηκε μια σκάλα,βγήκε στην ταράτσα,είδε τα πτώματα των πουλιών και κατάλβε τι είχε συμβεί.Γεμάτος ενοχές και φόβο για τις συνέπειες,αυτοκτονεί.

Μην απορείτε,έχω παράξενες φλασιές το πρωίToungue

Χαχα! Αλλά όχι, δεν είναι αυτό.
(28-03-2011 02:43 AM)Spyros Wrote: [ -> ]...ανεβαίνει μια σκάλα τρέχοντας...

1. Ανέβηκε στην ταράτσα του κτιρίου;
2. Είχε καταιγίδα, κεραυνούς, κλπ;

Ώλσο, να απαντάς μόνο με ναι/όχι για να είναι δυσκολότερο. Toungue
Pages: 1 2 3 4 5
Reference URL's