Legendary Pokémon

Full Version: Προτασεις για νεο PC
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4
Αν και δεν ξέρω πολλά, έχω και γω κάνα δυο πράματα να προτείνω με την μικρή εμπειρία που έχω.


Πρώτον, καλύτερα πάρε απλά και καλά δευτερεύοντα περιφερειακά για να γλυτώσεις χρήμα και άσκοπο υλικό. Εγώ έχω πληκτρολόγιο-ηχεία-ακουστικά-ποντίκι τάξης 5-10ευρών εδώ και 5 χρόνια, όπως και την οθόνη (που δεν είναι τίποτε τρομερό). Δουλεύουν μια χαρά. ΜΗΝ πάρεις κάνα ασύρματο ποντίκι ή τίποτε παρόμοιο με 50 ευρά, δεν αξίζει πραγματικά.

Όσο για το HDD και το SSD, δεν κατάλαβα κάτι. Θες να βάλεις και SSD και HDD ή ένα από τα δύο; Το λέω γιατί SSD αν πάρεις λογικά θα είναι γύρω στα 64-128 GB που φτάνει μόνο για λειτουργικά και κάποια προγράμματα. Οπότε αν δεν μπορείς και SSD και HDD καλύτερα βάλε μόνο HDD για να έχεις και χώρο που θα χρειαστείς. Αλλιώς πώς θα τα στριμώξεις όλα σε ένα SSD;

Όσο για το κύριο μέρος (μητρικές/επεξεργαστεές κτλπ), εφόσον δεν ξέρω καθόλου τι παίζει από μοντέλα, δεν έχω κάτι αν πω. Απλώς να ξες ότι ένα καλό pc του σήμερα παραμένει καλό και αύριο. Οι απαιτήσεις των παιχνιδιών/εφαρμογών αυξάνονται.

Και τέλος, και το κουτί δεν χρειάζεται αν είναι και το καλύτερο. Αρκεί να μην είναι καμιά σαπίλα με συνθήκες θερμοκηπίου και χωρητικότητα θήκης κινητού.
(06-01-2012 07:15 PM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]
(06-01-2012 06:31 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Μπα, δεν θα χεις φασαρίες.
Όσο για την αναβάθμιση, όταν χρειαστεί να κάνεις, θα έχουν αλλάξει οι επεξεργαστές, άρα θα αλλάξεις και μητρική ενώ και αν έχεις βάλει και κάρτα γραφικών μέχρι τότε το πιθανότερο είναι να είναι και αυτή ξεπερασμένη.
Αυτό ισχύει σε intel, σε AMD αλλάζεις μόνο CPU, το motherboard το κρατάς για τουλάχιστον 3-4 (μη πω και 6!) χρόνια, το ίδιο.
(06-01-2012 06:08 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Είναι απίθανο Δεν νομίζω ότι πρόκειται ποτέ να το αναβαθμίσει πέρα από προσθήκη μιας και μόνο μιας dedicated κάρτας γραφικών ή επιπλέον αποθηκευτικού χώρου.

Επίσης σίγουρα ισχύουν αυτά που λες για SSD vs HDD, με τη διαφορά ότι χάνεις το target group και τον σκοπό. 1000 φορές ταχύτερος για σερφάρισμα, office και παιχνίδια μετρίων απαιτήσεων είναι δώρον άδωρον, ενώ τον μεγαλύτερο χώρο όντως θα τον αξιοποιήσει.
κάστε 10 λεπτά σε έναν υπολογιστή με SSD και άλλα 10 λεπτά σε υπολογιστή με HDD, μετά θα κάνεις edit το post και θα γράψεις :

SSD με κλειστά μάτια, . & - !

@kingnothing412, το καλύτερο με βάση τα λεφτά σου γράφω, θα ψάξω και για άλλο κουτί αν το venom είναι extreme για εσένα, αλλά αν σου αρέσει ως κουτί δεν έχεις λόγο να το αλλάξεις. Στο μέλλον βάζεις 2-3-5 και όσους δίσκους θες (SSD-HDD κ.α.)
Ok κραταω τοτε το SSD και βλεπουμε μετα για HDD Smile Για τα κουτια αν ειναι θα περιμενω και δεν ειναι οτι δεν μου αρσει το κουτι απλος για κουτι μου φενεται λιγο ακροιβο , αυτο ειναι ολο αλλα ξερετε εσεις τι κανετε οποτε το αφινω σε εσας. Εξαλου γιαυτο το εφτιαξα αυτο το thread , μην παω και κανω καμια βλακεια μονος μου Toungue

(06-01-2012 07:18 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Αν και δεν ξέρω πολλά, έχω και γω κάνα δυο πράματα να προτείνω με την μικρή εμπειρία που έχω.


Πρώτον, καλύτερα πάρε απλά και καλά δευτερεύοντα περιφερειακά για να γλυτώσεις χρήμα και άσκοπο υλικό. Εγώ έχω πληκτρολόγιο-ηχεία-ακουστικά-ποντίκι τάξης 5-10ευρών εδώ και 5 χρόνια, όπως και την οθόνη (που δεν είναι τίποτε τρομερό). Δουλεύουν μια χαρά. ΜΗΝ πάρεις κάνα ασύρματο ποντίκι ή τίποτε παρόμοιο με 50 ευρά, δεν αξίζει πραγματικά.

Όσο για το HDD και το SSD, δεν κατάλαβα κάτι. Θες να βάλεις και SSD και HDD ή ένα από τα δύο; Το λέω γιατί SSD αν πάρεις λογικά θα είναι γύρω στα 64-128 GB που φτάνει μόνο για λειτουργικά και κάποια προγράμματα. Οπότε αν δεν μπορείς και SSD και HDD καλύτερα βάλε μόνο HDD για να έχεις και χώρο που θα χρειαστείς. Αλλιώς πώς θα τα στριμώξεις όλα σε ένα SSD;

Όσο για το κύριο μέρος (μητρικές/επεξεργαστεές κτλπ), εφόσον δεν ξέρω καθόλου τι παίζει από μοντέλα, δεν έχω κάτι αν πω. Απλώς να ξες ότι ένα καλό pc του σήμερα παραμένει καλό και αύριο. Οι απαιτήσεις των παιχνιδιών/εφαρμογών αυξάνονται.

Και τέλος, και το κουτί δεν χρειάζεται αν είναι και το καλύτερο. Αρκεί να μην είναι καμιά σαπίλα με συνθήκες θερμοκηπίου και χωρητικότητα θήκης κινητού.
Οκ φιλε μου ευχαριστω για τις συμβουλες και δεν ειμουν ιδιετερα σιγουρος για το ποντικι και το πληκτρολογιο αλλα τελικα αφου οντος δεν αξιζουν τα ακροιβοτερα θα μεινω με αυτα μονο Smile οσο για το ssd kai to hdd ξεχασα να ρωτησω , αν θελισω μετα να βαλω hdd και να βγαλω το ssd αλλα να κρατισω οτι εχω στο hdd μπορω? (να τα μεταφερω δλδ.)
και για την θηκη........θα δουμε. Ξερω πως δεν ειναι οτι καλυτερο να κυνιγας τις μεγαλητερες τιμες αλλα μετα αν τα υπολειπα δεν ειναι αρκετα καλα.......Undecided Γιαυτο βασικα θελω την γνωμη ολων σας σε αυτο. η αν εχετε καποια αλλη θηκη να προτεινετε πειτε Smile
Ναι μπορείς να κρατήσεις τα δεδομένα σου, αν έχεις σκληρό δίσκο από παλιότερο PC τον έχεις ως 2ο 3ο 4ο etc στον καινούριο σου υπολογιστή ως αποθήκη καθαρά, και έχεις τον SSD για windows + apps + ότι περισσέψει για games.
(06-01-2012 08:00 PM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]Ναι μπορείς να κρατήσεις τα δεδομένα σου, αν έχεις σκληρό δίσκο από παλιότερο PC τον έχεις ως 2ο 3ο 4ο etc στον καινούριο σου υπολογιστή ως αποθήκη καθαρά, και έχεις τον SSD για windows + apps + ότι περισσέψει για games.

οκ τοτε αυτο λυθηκε Smile Ευχαριστω και τους 3 για τις συμβουλες σας Smile Τωρα.........το τελευτεο που μας εμεινε ειναι το κουτι , σωστα?
ναι, όσο αφορά το venom toxic, μια παρουσίαση εδώ :
http://www.techpowerup.com/reviews/Akasa/Venom_Toxic/

αν θες κάτι ποιο οικονομικό πας σε αυτό:
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=15021&cat=1
http://uk.thermaltake.com/products-model...C_00001438
αλλά στο κόστος πρόσθεσε και ανεμιστήρα
http://www.visionstudio.gr/prodcompare.a...=7&sub=210
κάποιον από τους 2, για να μην έχεις υψηλές θερμοκρασίες.

Ο @Divided By Zer0 πολύ σωστά τα είπε στο θέμα κουτιού. Υπάρχουν πολλές σαβούρες στην αγορά.(που λίγες αξίζουν)
(06-01-2012 09:23 PM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]ναι, όσο αφορά το venom toxic, μια παρουσίαση εδώ :
http://www.techpowerup.com/reviews/Akasa/Venom_Toxic/

αν θες κάτι ποιο οικονομικό πας σε αυτό:
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=15021&cat=1
http://uk.thermaltake.com/products-model...C_00001438
αλλά στο κόστος πρόσθεσε και ανεμιστήρα
http://www.visionstudio.gr/prodcompare.a...=7&sub=210
κάποιον από τους 2, για να μην έχεις υψηλές θερμοκρασίες.

Ο @Divided By Zer0 πολύ σωστά τα είπε στο θέμα κουτιού. Υπάρχουν πολλές σαβούρες στην αγορά.(που λίγες αξίζουν)
τωρα δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει το βενομ , πολυ ωρεο ειναι και θα το πρωτιμουσα απο τα αλλα 2 , το θεμα ειναι , το πορτοφολι μου δεν το βασταει.....Undecided Αλλα και αυτος καλος φενεται. Thermaltake Element T + Case cooler arctic F12 pro PWM , Ayto θα κρατισω. Αρα , μισο λεπτο να γραψω το αποτελεσα και πειτε μου αν υπαρχει τιποτα αλλο που ειναι να αλλαξουμε


Κουτι: Thermaltake Element T + Case cooler arctic F12 pro PWM
cpu : AMD A8 X4 3850
motherboard : Gigabyte GA-A55M-S2V
ram : Kingston KVR1333D3N9/4G 4GB DDR3 1333 MHz X2
τροφοδοτικό : Thermaltake Toughpower W0117 750W or Corsair Gaming Series GS800
SSD : Corsair Force Series GT 60GB
κάρτα γραφικών : 6550D (onboard στον επεξεργαστή)
οθόνη: LG E1951S LED Monitor 18,5''
OS: εδω κολαμε παλι.......100€ τουλαχιστον για το λειτουργεικο συστημα? Confused Ηθελα home premium τουλαχιστον........Undecided Θα αναγκαστω να παω στα home basic......μονο που δεν μπορω να τα βρω. Help? Confused
πληκτρολογιο: Logitech K200
Ποντικι: Nilox NX800

Με το ακροιβο τροφοδοτικο: 598€ Smile παιδια ειστε φοβεροι , το πετυχατε τελεια Big Grin

Ειναι και το θεμα του λειτουργεικου συστηματος ομως......Confused (Και μια μικρη λεπτομερια , ποια απ τα 2 τροφοδοτικα να διαλεξω?)
Τα τροφοδοτικά είναι 99% ίδια αυτά τα 2.
http://www.techpowerup.com/reviews/Corsair/GS800/
αν τα αγοράσεις από visionstudio πάρε το Corsair, χωρίς να είμαι σίγουρος το thermaltake πρέπει να είναι λίγο παλιότερο μοντέλο από το Corsair.
Πάρε home premium 64Bit, μη πάρεις home basic
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_versions
έχει κάποια επιπλέον στοιχεία που χρειάζονται σε όλα τα games. (και γενικά πολλοί τα αποφεύγουν τα basic)
(07-01-2012 12:01 AM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]Τα τροφοδοτικά είναι 99% ίδια αυτά τα 2.
http://www.techpowerup.com/reviews/Corsair/GS800/
αν τα αγοράσεις από visionstudio πάρε το Corsair, χωρίς να είμαι σίγουρος το thermaltake πρέπει να είναι λίγο παλιότερο μοντέλο από το Corsair.
Πάρε home premium 64Bit, μη πάρεις home basic
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_versions
έχει κάποια επιπλέον στοιχεία που χρειάζονται σε όλα τα games. (και γενικά πολλοί τα αποφεύγουν τα basic)

680 ευρω με το παλιο τροφοδοτικο.........Undecided λιγο ακροιβο βγαινει αλλα τεσπα. Confused Με τις εκπτωσεις λογικα θα ειναι πιο φτηνα ετσι? Και κατι αλλο. Η Συναρμολογηση. Μπορω να την κανω μονος μου , θα εχει οδηγιες η να πω καλυτερα κανεναν ειδικο να το κανει?
(07-01-2012 01:08 AM)Kingnothing412 Wrote: [ -> ]Και κατι αλλο. Η Συναρμολογηση. Μπορω να την κανω μονος μου , θα εχει οδηγιες η να πω καλυτερα κανεναν ειδικο να το κανει?

Αρκετά καταστήματα (π.χ. e-shop) προσφέρουν δωρεάν συναρμολόγηση. Απ' όπου και να πάρεις, θα έλεγα να ζητήσεις συναρμολόγηση ακόμα και επί πληρωμή αν δεν έχεις ξαναπροσπαθήσει μόνος σου.

Επίσης εγώ θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή εδώ και θα σου πω ότι ο SSD είναι πεταμένα λεφτά τη στιγμή που είσαι σε χαμηλό budget. Γρήγορος κλπ μπορεί να είναι, αλλά αν χρειάζεσαι τον υπολογιστή για καθημερινά πράγματα του στυλ internets, η διαφορά θα είναι ελάχιστη έως απαρατήρητη. Αντιθέτως, ο αποθηκευτικός χώρος είναι περισσότερο σημαντικός, δεν νοείται υπολογιστής στις μέρες μας με 60GB σύνολο, μόνο τα Windows θα πιάνουν κανά 15άρι χαλαρά. Ξέρω ότι δεν είναι καλή εποχή για να αγοράσεις σκληρό αλλά θα προτιμούσα να δώσω €120 για 500GB παρά για 60GB. Αν τώρα είχες παλιότερο PC που δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ξανά, μπορείς να του πάρεις τον/τους σκληρό/-ούς και να τους συνδέσεις στο καινούργιο.
Για την συρναμολήση καλύτερα να την κάνει κάποιος που ξέρει. Εγώ που την έκανα μόνος έβριζα τον εαυτό τις επόμενες βδομάδες που χρειάστηκε 50 format και άλλες τόσες ώρες ψάξιμο για να στρώσει.


Και βασικά εγώ θα συμφωνούσα με NM2 και Arty2. Δεν μπορείς να την παλέψεις με 60 GBs. Χρειάζεσαι χώρο. Μόνο το Steam σε μένα είναι 45 GBs να φανταστείς, χωρίς να έχω και πάρα πολλά παιχνίδια εκεί. Αν κόψεις λίγο από τα υπόλοιπα μπορείς να πάρεις κι ένα HDD, μάλλον. Εγώ αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα. Ή αν δεν γίνεται, πάρει καλύτερα ένα HDD μόνο, για να μπορείς να έχεις pc με μια σεβαστή χωρητικότητα. Και επίσης όπως είπε ο NM2, καλή ιδέα είναι να πάρεις ένα HDD από κάνα παλιό pc, να έχεις κάνα 300 GB χώρο εκτός του SSD.
(07-01-2012 03:23 AM)Ninjomewtwo Wrote: [ -> ]
(07-01-2012 01:08 AM)Kingnothing412 Wrote: [ -> ]Και κατι αλλο. Η Συναρμολογηση. Μπορω να την κανω μονος μου , θα εχει οδηγιες η να πω καλυτερα κανεναν ειδικο να το κανει?

Αρκετά καταστήματα (π.χ. e-shop) προσφέρουν δωρεάν συναρμολόγηση. Απ' όπου και να πάρεις, θα έλεγα να ζητήσεις συναρμολόγηση ακόμα και επί πληρωμή αν δεν έχεις ξαναπροσπαθήσει μόνος σου.

Επίσης εγώ θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή εδώ και θα σου πω ότι ο SSD είναι πεταμένα λεφτά τη στιγμή που είσαι σε χαμηλό budget. Γρήγορος κλπ μπορεί να είναι, αλλά αν χρειάζεσαι τον υπολογιστή για καθημερινά πράγματα του στυλ internets, η διαφορά θα είναι ελάχιστη έως απαρατήρητη. Αντιθέτως, ο αποθηκευτικός χώρος είναι περισσότερο σημαντικός, δεν νοείται υπολογιστής στις μέρες μας με 60GB σύνολο, μόνο τα Windows θα πιάνουν κανά 15άρι χαλαρά. Ξέρω ότι δεν είναι καλή εποχή για να αγοράσεις σκληρό αλλά θα προτιμούσα να δώσω €120 για 500GB παρά για 60GB. Αν τώρα είχες παλιότερο PC που δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ξανά, μπορείς να του πάρεις τον/τους σκληρό/-ούς και να τους συνδέσεις στο καινούργιο.
(07-01-2012 12:43 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Για την συρναμολήση καλύτερα να την κάνει κάποιος που ξέρει. Εγώ που την έκανα μόνος έβριζα τον εαυτό τις επόμενες βδομάδες που χρειάστηκε 50 format και άλλες τόσες ώρες ψάξιμο για να στρώσει.


Και βασικά εγώ θα συμφωνούσα με NM2 και Arty2. Δεν μπορείς να την παλέψεις με 60 GBs. Χρειάζεσαι χώρο. Μόνο το Steam σε μένα είναι 45 GBs να φανταστείς, χωρίς να έχω και πάρα πολλά παιχνίδια εκεί. Αν κόψεις λίγο από τα υπόλοιπα μπορείς να πάρεις κι ένα HDD, μάλλον. Εγώ αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα. Ή αν δεν γίνεται, πάρει καλύτερα ένα HDD μόνο, για να μπορείς να έχεις pc με μια σεβαστή χωρητικότητα. Και επίσης όπως είπε ο NM2, καλή ιδέα είναι να πάρεις ένα HDD από κάνα παλιό pc, να έχεις κάνα 300 GB χώρο εκτός του SSD.
Οποτε παμε παλι στο HDD. Να ρωτησω μονο , στο μελον θα μπορω παλι να βαλω και ενα SSD Και να μεταφερω προγραματα απο τον HDD χωρις ενοειται να εχω φασαριες? Η Μηπως λετε πως δεν αξιζει να βαλω καθολου SSD?

Και οσο για την συναρμολογηση , θελω να παρω τα κοματια απο το skroutz , ολα απο διαφορετικα καταστηματα δηλαδη για να μου βγει πιο φτηνος....Ενοειται αν το κανω αυτο δεν μπορω να ζητησω να τον συναρμολογισει το eshop για παραδηγμα ε? Confused
και για το τροφοδοτικο , ειστε σιγουροι πως δεν πειραζει οποιο και αν παρω? Φανταζομαι πως εχουν μια διαφορα στην τιμη για καποιον λογο........Confused
καταρχάς, πριν κάνεις τη χαζή κίνηση και πας σε HDD(αντί SSD), πόσα GB είναι οι σκληροί δίσκοι στο παρόν PC σου; είναι βλακεία να αγοράζεις νέο υπολογιστή που όλη του η ταχύτητα θα περιορίζεται λόγω έλλειψης SSD.
Η μεταφορά στο μέλλον από HDD -> SSD δεν θα είναι εφικτή εύκολα, γιατί οι μαγνητικοί δίσκοι λειτουργούν με διαφορετικές αρχές λειτουργίας και το να κάνεις clone από το ένα δίσκο στον άλλο τα δεδομένα σου ίσως γίνουν τσίρκο.
Επίσης σκέψου ότι μετά από καιρό όσο φορτώνεις πράματα τον μαγνητικό δίσκο (HDD), όλο και περισσότερο αργεί να φορτώσει δεδομένα. Ενδεικτικά στο κανονικό μου PC μετά από 3μηνη χρήση ήθελε 3-4 λεπτά boot. Μόλις έβαλα SSD το 2009 τα 3-4 λεπτά αναμονής του HDD έγιναν 20 δευτερόλεπτα στον SSD(σταθερός χρόνος εκκίνησης μέχρι σήμερα). Υπολόγισε αυτές τις τιμές με καθημερινή χρήση, συν τα άλλα πλεονεκτήματα : 1/2 λιγότερη κατανάλωση ηλεκτρικού, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και πολύ καλύτερη αξιοπιστία. Ο μαγνητικός δίσκος άμα τον ρίξεις κάτω η ανά πάσα στιγμή αν σου κρεμάσει η κεφαλή και ακούς τίκ τακ τα χάνεις όλα, ο SSD έχει μνήμες flash και αντέχει επί χρόνια χωρίς να φοβάσαι τα δεδομένα σου.
Με τις παρόν τιμές για κανένα λόγο δεν αξίζουν οι HDD ως κύριο δίσκο συστήματος, για δευτερεύον δίσκο που θα έχεις παιχνίδια, downloads κ.α. ναι. Αν στο παρόν PC σου έχεις έστω και 250GB σκληρό δίσκο, είναι ΥΠΕΡ αρκετός για όλα. (και είμαι σίγουρος ότι πάνω από 80GB σε games ΔΕΝ παίζει να έχεις!)

Μην ελπίζεις σε εκπτώσεις, στην Ελλάδα είσαι, ΚΑΝΕΝΑ κατάστημα δεν ρίχνει τις τιμές του έτσι απλά, το 90% είναι πλασματικές εκπτώσεις που βλέπεις.(ειδικά αν μιλάμε για saturn/media markt, Πλαίσιο, e-shop Κ.α.)

Το ποιο κοντινό και αξιόπιστο κατάστημα από εσένα το visionstudio είναι. (εκτός αν έχεις κάποιο you shop κοντά σε σένα αν και αυτό πάει 2η θέση)

case : Xigmatek Asgard 46.40E + Arctic F12 PWM 12 x 12 cm 9.26E
motherboard : Asrock Socket FM1 A75M-HVS 62.52E
CPU : AMD A8-3850 2.9 GHz 131.09E
RAM : Kingston Hyper X 8GB DDR3 44.51E
SSD : OCZ 60GB Agility III 88.97E
κάρτα γραφικών : 6550D (onboard στον επεξεργαστή)
PSU : Corsair Power Supply 800W 106.68E
DVD RW : Samsung DVD±RW SH-222AB 17.71E
Microsoft Windows 7 Home Premium DSP 64-bit Greek 110.54E

Philips LCD LED 18.5'' 197E3LSU Black 92.48E
599.62E
(07-01-2012 01:19 PM)Kingnothing412 Wrote: [ -> ]Οποτε παμε παλι στο HDD. Να ρωτησω μονο , στο μελον θα μπορω παλι να βαλω και ενα SSD Και να μεταφερω προγραματα απο τον HDD χωρις ενοειται να εχω φασαριες? Η Μηπως λετε πως δεν αξιζει να βαλω καθολου SSD?

Περίπου, αυτό που αξίζει να έχεις στον SSD είναι το λειτουργικό και τα προγράμματα πράγμα που σημαίνει επανεγκατάσταση.

Αν έτρεχες βαριά προγράμματα 3D modelling ή photo/video editing, θα σου έλεγα SSD με τα χίλια, όμως απλά θυσιάζεις τον αποθηκευτικό χώρο για γρηγορότερη εκκίνηση των Windows, του Firefox και του Office σου (= not worth it).

Αν έχεις όντως σκηλό από τον παλιό σου υπολογιστή, κάνε αυτό που λέει ο Pokemaniac οπότε έισαι σε win-win καθώς αξιοποιείς και τον παλιό υπολογιστή (αν επρόκειτο να πάει στην αποθήκη).

Επιπλέον, αν τα αγοράσεις όλα από διαφορετικά καταστήματα μην ξεχάσεις να υπολογίσεις τα μεταφορικά και πιθανόν και το κόστος συναρμολόγησης.

---

Υ.Γ.: Επίσης, με τον Pokemaniac δεν υπολογίσατε το κόστος του λειτουργικού συστήματος. Rolleyes
Αν έχεις ήδη CD των Vista είναι 128€, ειδάλως 211€ για την Home Edition.
Δεν είναι ένα υπερ-επαγγελματικό πρόγραμμα με παράλογη τιμή το οποίο πειρατεύεις γιατί είσαι φτωχός φοιτητής / μαθητής μέχρι να γίνεις επαγγελματίας. Είναι φυσικά απαραίτητο και θα το αξιοποιήσεις στην διάρκεια ζωής του μηχανήματός σου, και το να το έχεις αυθεντικό εγγυάται ότι θα έχεις όλες τις αναβαθμίσεις και άρα ένα προστατευμένο σύστημα.
Πάντως είναι και μια καλή ευκαιρία να ξεκινήσεις με Linux, έχει και Steam.

---

Σαν γενικό σχόλιο, έχετε φτιάξει μέχρι τώρα ένα πάρα πολύ καλό μηχάνημα και εξαιρετική παιχνιδομηχανή. Χρειάζεσαι όμως τόσο δυνατό μηχάνημα για internet, επεξεργασία κειμένου και μερικά όχι ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια;

Για να στο πω με μια αναλογία, ο πατέρας σου (ή εσύ στο μέλλον) χρειάζεσαι BMW ή Mercedes (πρόσεξε, δεν είπα Porsche ή Ferrari) για να πας το πρωί στην δουλειά σου;
Φυσικά είναι εξαιρετικά αυτοκίνητα και κοινώς «σκυλιά», αλλά για τις ανάγκες των περισσοτέρων, είναι overkill.

Αν ήμουν στην θέση σου, θα έπαιρνα απλά ένα μέτριο laptop μαζί με μια μεγαλύτερη εξωτερική οθόνη, και θα μου έμεναν και λεφτά στην τσέπη, πιθανώς για να πάρω και μια κονσόλα αργότερα...
(08-01-2012 10:27 AM)Arty2 Wrote: [ -> ]
(07-01-2012 01:19 PM)Kingnothing412 Wrote: [ -> ]Οποτε παμε παλι στο HDD. Να ρωτησω μονο , στο μελον θα μπορω παλι να βαλω και ενα SSD Και να μεταφερω προγραματα απο τον HDD χωρις ενοειται να εχω φασαριες? Η Μηπως λετε πως δεν αξιζει να βαλω καθολου SSD?

Περίπου, αυτό που αξίζει να έχεις στον SSD είναι το λειτουργικό και τα προγράμματα πράγμα που σημαίνει επανεγκατάσταση.

Αν έτρεχες βαριά προγράμματα 3D modelling ή photo/video editing, θα σου έλεγα SSD με τα χίλια, όμως απλά θυσιάζεις τον αποθηκευτικό χώρο για γρηγορότερη εκκίνηση των Windows, του Firefox και του Office σου (= not worth it).

Αν έχεις όντως σκηλό από τον παλιό σου υπολογιστή, κάνε αυτό που λέει ο Pokemaniac οπότε έισαι σε win-win καθώς αξιοποιείς και τον παλιό υπολογιστή (αν επρόκειτο να πάει στην αποθήκη).

Επιπλέον, αν τα αγοράσεις όλα από διαφορετικά καταστήματα μην ξεχάσεις να υπολογίσεις τα μεταφορικά και πιθανόν και το κόστος συναρμολόγησης.

---

Υ.Γ.: Επίσης, με τον Pokemaniac δεν υπολογίσατε το κόστος του λειτουργικού συστήματος. Rolleyes
Αν έχεις ήδη CD των Vista είναι 128€, ειδάλως 211€ για την Home Edition.
Δεν είναι ένα υπερ-επαγγελματικό πρόγραμμα με παράλογη τιμή το οποίο πειρατεύεις γιατί είσαι φτωχός φοιτητής / μαθητής μέχρι να γίνεις επαγγελματίας. Είναι φυσικά απαραίτητο και θα το αξιοποιήσεις στην διάρκεια ζωής του μηχανήματός σου, και το να το έχεις αυθεντικό εγγυάται ότι θα έχεις όλες τις αναβαθμίσεις και άρα ένα προστατευμένο σύστημα.
Πάντως είναι και μια καλή ευκαιρία να ξεκινήσεις με Linux, έχει και Steam.

---

Σαν γενικό σχόλιο, έχετε φτιάξει μέχρι τώρα ένα πάρα πολύ καλό μηχάνημα και εξαιρετική παιχνιδομηχανή. Χρειάζεσαι όμως τόσο δυνατό μηχάνημα για internet, επεξεργασία κειμένου και μερικά όχι ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια;

Για να στο πω με μια αναλογία, ο πατέρας σου (ή εσύ στο μέλλον) χρειάζεσαι BMW ή Mercedes (πρόσεξε, δεν είπα Porsche ή Ferrari) για να πας το πρωί στην δουλειά σου;
Φυσικά είναι εξαιρετικά αυτοκίνητα και κοινώς «σκυλιά», αλλά για τις ανάγκες των περισσοτέρων, είναι overkill.

Αν ήμουν στην θέση σου, θα έπαιρνα απλά ένα μέτριο laptop μαζί με μια μεγαλύτερη εξωτερική οθόνη, και θα μου έμεναν και λεφτά στην τσέπη, πιθανώς για να πάρω και μια κονσόλα αργότερα...
Χθες (η μαλον σημερα) ειχαμε μια αρκετα μεγαλη σηζητηση με τον ποκεμενιακ και τον διερεμενο στο msn. Καταλιξαμε σε αυτο που γραφει ο ποκεμενιακ πιο πανο. Στην αρχη καλα ειμαι και με 60 gb. Ετσι και αλιος αυτο το ντεσκτοπ που εχω εδω τοσα εχει , αν ειναι στο οριο ειναι επειδη ο πατερας μου εχει ενα σορο εγγραφα μεταφρασης , διαγονισματα και ελενχους τριμινου απο το 2003 ακομα (τα κραταει ολα , μην ρωτας γιατι , ουτε εγω ξερω) Και πριν πεις πως οσα και αν ειναι δεν ποιανουν πολυ χορο (που ποιανουν) εχει ενα σωρο προγραματα για την βιντεοκαμερα , φωτογραφικη μηχανη κλπ. Τα δικα μου ουτε 20 δεν ποιανουν. Οποτε εκει ειμαστε καλα , Κραταω την SSD και μετα οταν μαζεψω λευτα (που θα μαζεψω τουλαχιστον το πασχα αν οχι πιο νωρις) βαζω και ενα HDD. Ετσι και αλιος , δεν εχω τιποτα αλλο να τα κανω οταν παρω τον υπολογηστη και μετα.

Τωρα , ο υπολογηστης αυτος εδω τωρα ειναι του πατερα μου κανονικα η "της οικογενιας". Αυτο που θα παρω τωρα θα ειναι ο πρωτος δικος μου υπολογηστης. Αυτον δεν μπορω να του παρω τιποτα εκτος απο τον προσοπικο μου φακελο.

Τωρα , το λειτουργεικο. Ο Ποκεμεινιακ ειχε πει να βαλω copia ultimate αλλα δεν ξερω.......Αν ειναι να βαλω premium αυθεντικα καλυτερα για να μην εχω φασαριες , θα τα βρω τα 100 ευρω καπως.......(αν ειμαι τυχερος δλδ θα μπορεσω να δανειστω οποτε θα αργησω ετσι πιο πολυ να παρω HDD Undecided ) Tωρα ειπες κατι για Linux.......δεν ξερω βασικα. Μου αρεσουν γενικα αλλα δεν δεχονται προγραματα που δεχονται τα Windows. Αυτο ειναι το μονο μου προβλημα. δεν ξερω ομως , θα εχω προβληματα? Και αν ειναι pio distro θα προτεινατε?

Επεισεις ειπες πως μαλον δεν θα χρησημοποιεισω Photo editing. Βασικα σκοπευω να το χρησημοποιεισω και αυτο. (θελω να μαθω photoshop , μπορει να μην ξερω ακομα αλλα οταν μαθω θα το χρησημοποιω σιγουρα) Το pc που λες πως οι δυνατοτητες του ειναι υπερβολικα μεγαλες για αυτο που χρειαζομαι........δεν ξερω. Σκοπευω να τον κρατησω για αρκετο καιρο. Δεν θελω να εχει "λαθη" , να μην λαγγαρει καθολου κλπ. Γενικα αμφιβαλω. Καλα ειναι πιστευω να εχω ενα δυνατο pc πιος ξερει μπορει να το χρειαστω στο μελον. (οπως ειπαμε δεν σκοπευω να το πεταξω σε 2 χρονια)

Και τελος.......οχι λαπτοπ. τα μισω. Ξερω ιναι πρακτικο , βαζω οτι εξαρτημα θελω κλπ αλλα οχι. Απλος δεν μου αρεσει. Γενικα. Απλος........οχι. Οχι λαπτοπ. Ετσι και αλιος δεν πηγαινω πουθενα. Και δεν προκειτε βασικα να παρω κονσολα στο μελον , μονο κανενα 3ds και αυτο θα το μοιραζωμαι οπως το dsi kai to ds με τις αδερφες μου (παλι εγω το χρησημοποιω περισοτερο ομως Toungue ) Θα δωσω ενα 100αρικο πχ αν εχει 300 ευρω και ειμαι μια χαρα. Αλλη κονσολα δεν νομιζω να παρω , ποτε δεν μου αρεσαν τοσο τα ps3 xbox κλπ , δεν λεω , ωρεα ειναι αλλα παλι δεν ασχολουμε τοσο.

Τωρα κατι που ξεχασα να πω , εξετιας της συναρμολογησης θα αναγκαστω να τα παραγκειλω ολα απο ενα καταστημα , μαλον το vision studio που λεει ο ποκεμενιακ. (εκτος απο την οθονη , το ποντικι και το πληκτρολογιο)

Οποτε εχουμε:
case : Xigmatek Asgard + Arctic F12 PWM 12 x 12 cm
motherboard : Asrock Socket FM1 A75M-HVS
CPU : AMD A8-3850 2.9 GHz
RAM : Kingston Hyper X 8GB DDR3
SSD : OCZ 60GB Agility III
κάρτα γραφικών : 6550D (onboard στον επεξεργαστή)
PSU : Corsair Power Supply 800W
DVD RW : Samsung DVD±RW SH-222AB
Microsoft Windows 7 Home Premium DSP 64-bit Greek
Οθονη: Philips 197E3LSU
πληκτρολογιο: Logitech K200
Ποντικι: Nilox NX800

Αρα:
617€ χωρις λογισμικο
728€ με Windows 7 Home premium
+ μεταφορες περιπου 650/750. Tωρα πραγματικα ομως.......πειτε λιγο την γνωμη σας για τα windows. Δεν ξερω τι να κανω , ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα........Confused Και οσο για τα υπολοιπα καντε μια επαλυθευση αν θελετε και πειτε αν ειναι τιποτα που θελει αλλαγη.
Και κατι αλλο. Ξερει κανεις αν χρεωνουν η ποσο χρεωνουν για συναρμολογηση?
Το να επεξεργαστείς οικιακές φωτογραφίες ή να φτιάξεις μια δική σου με το Photoshop / GIMP δεν είναι το photo editing που εννοούσα, αυτό μπορείς να το κάνεις και με netbook πλέον.

Έχε επίσης υπόψιν σου πως το γεγονός ότι σκοπεύεις να το κρατήσεις χρόνια δεν σημαίνει πως σε 2-3 χρόνια δεν θα έχει ξεπεραστεί μακράν από την τεχνολογία. Τα «λάθη» και το lag δεν είναι αίτιο του hardware, είναι του λογισμικού, θα συμβεί και αυτό κάποια στιγμή.

Για linux ξεκίνα με Ubuntu (αφού εγκαταστήσεις τα Windows). Εκτός από τα παιχνίδια, δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα χρειαστείς με χειρότερα χαρακτηριστικά από τα αντίστοιχα των Windows.

Either way, your money, your decision. Πρώτος σου υπολογιστής λοιπόν, θα μάθεις, βλέποντας και τις απαιτήσεις σου να αλλάζουν μέσα στον χρόνο. Αφού το αποφάσισες λοιπόν, μόνο καλορίζικος μπορώ να πω :]
Pages: 1 2 3 4
Reference URL's