Legendary Pokémon

Full Version: Προτασεις για νεο PC
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4
(08-01-2012 03:12 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Το να επεξεργαστείς οικιακές φωτογραφίες ή να φτιάξεις μια δική σου με το Photoshop / GIMP δεν είναι το photo editing που εννοούσα, αυτό μπορείς να το κάνεις και με netbook πλέον.

Έχε επίσης υπόψιν σου πως το γεγονός ότι σκοπεύεις να το κρατήσεις χρόνια δεν σημαίνει πως σε 2-3 χρόνια δεν θα έχει ξεπεραστεί μακράν από την τεχνολογία. Τα «λάθη» και το lag δεν είναι αίτιο του hardware, είναι του λογισμικού, θα συμβεί και αυτό κάποια στιγμή.

Για linux ξεκίνα με Ubuntu (αφού εγκαταστήσεις τα Windows). Εκτός από τα παιχνίδια, δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα χρειαστείς με χειρότερα χαρακτηριστικά από τα αντίστοιχα των Windows.

Either way, your money, your decision. Πρώτος σου υπολογιστής λοιπόν, θα μάθεις, βλέποντας και τις απαιτήσεις σου να αλλάζουν μέσα στον χρόνο. Αφού το αποφάσισες λοιπόν, μόνο καλορίζικος μπορώ να πω :]
α καταλαβα.......ε. Τωρα δεν ξερω τι να πω. Undecided Ειναι πραγματικα τοσο παραπανισια ορισμνεα πραγματα? Πχ δλδ , τι θα μπορουσε να αλλαξει? Ο Επεξεργαστης? Η Μητρικη? Αροιβος για αυτον τον λογο το ανοιξα αυτο το thread βασικα. Μηνπαρω κανενα πανακροιβο που δεν χρειαζομαι και θα παλιοσει την ιδια στιγμη που θα παλιωνε το πιο φτηνο με λιγοτερες δυνατοτητες αλλα ουτε και το αντιστροφο.

Επεισεις για τα Ubuntu........Unity shell σε desktop? Confused Δεν ξερω.......απ την αλλη το Gnome 3.2 δεν μου αρεσει καθολου. Undecided Εισε σιγουρος βασικα πως αυτη θα ηταν η καλυτερη επιλογη? (Ετσι και αλιος οπως ειπες ακομα δεν ξερω καλα απο αυτα , μην κανω καμια βλακεια) Αν γινοταν να χρισιμοποιεισω Gnome 2? (<εκτος και αν το 3.2 εχει καποιες δυνατοτητες που το αλλο δεν εχει)
Το laptop μου είναι 7ετίας, το desktop 4ετίας και φυσικά έχουν τα κολληματάκια τους και δεν συγκρίνονται με τίποτα με τα σύγχρονα μηχανήματα. Κάποτε ήταν κορυφή από άποψη χαρακτηριστικών, ξεπεράστηκαν μέσα στην διετία.
Δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι, έτσι είναι η αγορά των υπολογιστών. Η τεχνολογία εξελίσσεται πιο γρήγορα από ότι παλαιώνει ένας υπολογιστής.
Απλώς να το έχεις υπόψιν σου για να μην απογοητευτείς αργότερα ενώ είχες άλλες προσδοκίες.

Δεν έχει σημασία το ποιο γραφικό περιβάλλον έχεις με ποια διανομή. Προτείνω Ubuntu επειδή έχει καλό κύκλο ενημερώσεων και εξαιρετική κοινότητα. Μπορείς να έχεις Ubuntu και να τρέχεις KDE.
Στην δε εμφάνισή τους, είναι όλα πολύ παραμετροποιήσιμα, πολύ περισσότερο από ο,τι έχεις συνηθίσει με τα Windows.
(08-01-2012 03:44 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Το laptop μου είναι 7ετίας, το desktop 4ετίας και φυσικά έχουν τα κολληματάκια τους και δεν συγκρίνονται με τίποτα με τα σύγχρονα μηχανήματα. Κάποτε ήταν κορυφή από άποψη χαρακτηριστικών, ξεπεράστηκαν μέσα στην διετία.
Δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι, έτσι είναι η αγορά των υπολογιστών. Η τεχνολογία εξελίσσεται πιο γρήγορα από ότι παλαιώνει ένας υπολογιστής.
Απλώς να το έχεις υπόψιν σου για να μην απογοητευτείς αργότερα ενώ είχες άλλες προσδοκίες.

Δεν έχει σημασία το ποιο γραφικό περιβάλλον έχεις με ποια διανομή. Προτείνω Ubuntu επειδή έχει καλό κύκλο ενημερώσεων και εξαιρετική κοινότητα. Μπορείς να έχεις Ubuntu και να τρέχεις KDE.
Στην δε εμφάνισή τους, είναι όλα πολύ παραμετροποιήσιμα, πολύ περισσότερο από ο,τι έχεις συνηθίσει με τα Windows.

Ευχαριστω Smile Οποτε μεχρι τωρα κραταω τα παντα αλλα αφερω τα windows (ισως τα βαλω πιο μετα) και βαζω Ubuntu Smile Κανενας αλλος εχει να προτινει τιποτα? Και να ρωτισω , με τα ubuntu θα μπορω να εχω msn? Προσπαθησα χθες να το βαλω στο netbook αλλα δεν μπορουσα......Ειναι και αυτο ενα θεμα. Confused Επεισεις , ποια αλλα προγραματα/παιχνιδια δεν θα μπορω να εχω στα Ubuntu?
http://alternativeto.net/software/?profile=all <- θα σου λύσει τις απορίες, msn φυσικά και μπορείς να έχεις, το instant messaging, όχι το ίδιο το πρόγραμμα
προγράμματα windows - προγράμματα linux (αντίστοιχα)
windows live messenger -> amsn
nero Burning rom -> k3b
M$ office -> Openoffice / Libre office
mtorrent -> Transmission
και για όλα τα μικροπρογράμματα εγκαθιστάς wine και τρέχεις το 70% που έτρεχες στα windows (mtorrent π.χ.)
Windows Games σε linux δεν τρέχεις.
(08-01-2012 07:21 PM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]προγράμματα windows - προγράμματα linux (αντίστοιχα)
windows live messenger -> amsn
nero Burning rom -> k3b
M$ office -> Openoffice / Libre office
mtorrent -> Transmission
και για όλα τα μικροπρογράμματα εγκαθιστάς wine και τρέχεις το 70% που έτρεχες στα windows (mtorrent π.χ.)
Windows Games σε linux δεν τρέχεις.

Οκ. Τεσπα αυτα τοτε. Ubuntu. δεν ειναι λες και εχω επιλογη Toungue Τα Windows μπορουν να περιμενουν.

case : Xigmatek Asgard + Arctic F12 PWM 12 x 12 cm
motherboard : Asrock Socket FM1 A75M-HVS
CPU : AMD A8-3850 2.9 GHz
RAM : Kingston Hyper X 8GB DDR3
SSD : OCZ 60GB Agility III
κάρτα γραφικών : 6550D (onboard στον επεξεργαστή)
PSU : Corsair Power Supply 800W
DVD RW : Samsung DVD±RW SH-222AB
Λογιστμικο: Ubuntu
Οθονη: Philips 197E3LSU
πληκτρολογιο: Logitech K200
Ποντικι: Logitech mouse Wired laser LS1

Αρα:
624€ + Τραπεζακι + μεταφορικα = 675€ το πολυ. Τελεια. Big Grin Σας ευχαριστω ολους Smile Μεχρι τις 18 οποιος εχει να προτινει καποια αλλαγη το λεει.

(μην κλειδοσετε το thread , να χρισιμοποιειθει αν θελεισει καποιος αλλος βοηθεια)
δεν αξίζει αυτό το ποντίκι, βάλε και μεταφορικά για να σου έρθει είναι ασύμφορο.
Από το visionstudio που θα αγοράσεις τα υπόλοιπα αγόρασε και αυτό:
logitech LS1 14.10E
είναι το καλύτερο και οικονομικότερο laser, το έχω πάντα μαζί όταν παίρνω το laptop. Από optical μακρυά, ούτε ανάλυση έχουν καλή ούτε ευκρίνεια, είναι αρχαία τεχνολογία πλέον.
(08-01-2012 10:34 PM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]δεν αξίζει αυτό το ποντίκι, βάλε και μεταφορικά για να σου έρθει είναι ασύμφορο.
Από το visionstudio που θα αγοράσεις τα υπόλοιπα αγόρασε και αυτό:
logitech LS1 14.10E
είναι το καλύτερο και οικονομικότερο laser, το έχω πάντα μαζί όταν παίρνω το laptop. Από optical μακρυά, ούτε ανάλυση έχουν καλή ούτε ευκρίνεια, είναι αρχαία τεχνολογία πλέον.

Α optical δλδ ειναι με μπαλακι??? Αμαν.......ευτυχος που μου το ειπες. Confused Χιλια ευχαριστω , το εκτιμω παραπανω απ οσο νομιζεις Confused
Τελικα θα τα παρω ολα απο το ιδιο καταστημα (Click to View)
4€ πιο ακροιβα βγαινει τωρα σιγα. Παρατηρησα ομως πως δεν εχει καρτα ηχου. Undecided
κάρτα ήχου έχει το motherboard μια, αν δεν σε καλύψει πας σε άλλη. (ΑΝ φυσικά έχεις τα κατάλληλα ηχεία)

Ναι ισχύει αυτό με τις διαφορές στο mouse, η σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο είναι:
Laser > Optical > μπίλια. Οι διαφορές είναι μεγάλες.
(08-01-2012 11:26 PM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]κάρτα ήχου έχει το motherboard μια, αν δεν σε καλύψει πας σε άλλη. (ΑΝ φυσικά έχεις τα κατάλληλα ηχεία)

Ναι ισχύει αυτό με τις διαφορές στο mouse, η σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο είναι:
Laser > Optical > μπίλια. Οι διαφορές είναι μεγάλες.

Α Καταλαβα. Αυτα δηλαδη δεν εχοθν τιποτα απο κατω ε? Βλακεια Undecided laser ftw.
μπίλια uber ales, άμεσο 1:1 και τέλειο για gaming, is what I use for counter strike, αρκεί να είναι καλής ποιότητας
(09-01-2012 01:39 AM)Billaros Wrote: [ -> ]μπίλια uber ales, άμεσο 1:1 και τέλειο για gaming, is what I use for counter strike, αρκεί να είναι καλής ποιότητας

Ε , τωρα τι να πω , εγω προτιμω το φωτακι. Τεσπα παιδια μια ερωτηση , με αυτην την καρτα γραφηκων θα μπορω να παιξω BF3? Το σικωνει?
το σηκώνει εύκολα (η οθόνη 1366x768 ανάλυση έχει, δεν είναι υψηλή). Διαφορετικά θα ήθελες αρκετά δυνατότερη και ξεχωριστή κάρτα γραφικών.
(10-01-2012 02:36 AM)Pokemaniac Wrote: [ -> ]το σηκώνει εύκολα (η οθόνη 1366x768 ανάλυση έχει, δεν είναι υψηλή). Διαφορετικά θα ήθελες αρκετά δυνατότερη και ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

Δηλαδη απο "διαφορετικα" τι ενοεις? Confused
^
Μάλλον ότι αν η οθόνη είχε υψηλότερη ανάλυση θα χρειαζόταν μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Δεν ξέρω πάντως τι δυνατότητες έχει αυτή η κάρτα τώρα αλλά μπορεί να μην παίζει τα παιχνίδια με τις καλύτερες δυνατότητες γραφικών. Ίσως να χρειαστεί να αρκεστείς στο medium ή high αντί για very high ή full-high resolution. Το λέω γιατί εφόσον είναι ενσωματωμένη πιθανότατα δεν είναι τόσο καλή όσο οι ξεχωριστές. Όχι ότι δεν αξίζει τα λεφτά της.
Pages: 1 2 3 4
Reference URL's