Legendary Pokémon

Full Version: Προτασεις για νεο PC
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4
18 ιανουαριου με τις προσφορες σκοπευω να παρω εναν καινουριο υπολογιστη. Εχω μονο 600 ευρο ομως χρειαζεται να μπορεσω να παρω μοναδα οθονη πληκτρολογιο και ποντικι μονο με αυτα τα λευτα.....Confused Αντε ισως μπορεσω να δανιστω κανενα 100αρικο απο τις αδερφες μου η τον πατερα μου.........(με το ζορι ομως) Οποτε σκευτικα να ανοιξω αυτο το Thread για να γραφει οποιος θελει να παρει καινουριο υπολογιστη τι ειδος θελει και να τους βοηθαει οποιος μπορει και ξερει απο αυτα ετσω και λιγο.

Ακουω λοιπον:

600 ευρο για οθονη , μοναδα , πληκτρολογιο και ποντικι. Τι Θα συνιστουσατε? Που θα λεγατε να ψαξω? Να αγορασω ετοιμο η ξεχωριστα τα κοματια?

Τον υπολογηστη τον θελω απλος για να σερφαρω το νετ περισοτερο , να χρησιμοποιω κανενα office αντε να παιξω και κανενα παιχνιδι (πχ portal 2 , warcraft , TF2 etc) χωρις να κολαει και να εχω προβληματα. και να ειναι σχετικα γρηγορος. Σκοπευω να τον κρατησω για αρκετο καιρο. Και αν γινεται να μπορει να σηκοσει κανενα αλλο λογισμικο σαν τα linux mint πχ μαζι με τα Win 7 χωρις προβλημα.

Idea from http://www.pokemon.com.gr & pokemaniac (aka pokemon640)
τοτε παρε το NB 550D της Toshiba καπου στα 300 με ποντικι,HD καμερα,Windows7 και οτι αλλο θες! το καλυτερο notebook που υπαρχει. μονο που αμα στην αρχη βαλεις γλωσσα τα αγγλικα πρεπει να εγκαταστησεις τα ελληνικα και δεν εχει τα office ( PowerPoint,word) τα οποια πρεπει να τα εγκαταστεις. επεισης εχει φοβερα ηχια αλλα δεν εχει τετοιο για cd. για περισοτερες πληροφοριες και για οποιαδηποτε ερωτηση ρωτα με με PM
(05-01-2012 09:22 PM)GeorgeT Wrote: [ -> ]τοτε παρε το NB 550D της Toshiba καπου στα 300 με ποντικι,HD καμερα,Windows7 και οτι αλλο θες! το καλυτερο notebook που υπαρχει. μονο που αμα στην αρχη βαλεις γλωσσα τα αγγλικα πρεπει να εγκαταστησεις τα ελληνικα και δεν εχει τα office ( PowerPoint,word) τα οποια πρεπει να τα εγκαταστεις. επεισης εχει φοβερα ηχια αλλα δεν εχει τετοιο για cd. για περισοτερες πληροφοριες και για οποιαδηποτε ερωτηση ρωτα με με PM

Βασικα θελω Desktop.......Confused
Κατ'αρχήν, με ποιό σκεπτικό θέλεις συγκεκριμένα desktop και όχι laptop;

Επίσης σημαντικό είναι να μας πείς τι μέγεθος οθόνης θες, είτε πρόκειται για laptop, είτε για desktop.

Αν επιλέξεις εν τέλει desktop και δεν μπορείς να το "συναρμολογήσεις" μόνος σου, καταστήματα όπως το Πλαίσιο και τα Multirama σου παρέχουν την επιλογή να διαλέξεις τα υποσυστήματα που θες και να στο φτιάξουν αυτοί.
(05-01-2012 10:30 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Κατ'αρχήν, με ποιό σκεπτικό θέλεις συγκεκριμένα desktop και όχι laptop;

Επίσης σημαντικό είναι να μας πείς τι μέγεθος οθόνης θες, είτε πρόκειται για laptop, είτε για desktop.

Αν επιλέξεις εν τέλει desktop και δεν μπορείς να το "συναρμολογήσεις" μόνος σου, καταστήματα όπως το Πλαίσιο και τα Multirama σου παρέχουν την επιλογή να διαλέξεις τα υποσυστήματα που θες και να στο φτιάξουν αυτοί.

Οκ ευχαριστω , 18-19 θελω να ειναι η οθονη αν γινεται.......Και ναι θελω οποσδιποται desktop Confused το λαπτοπ απλος δεν μου αρεσει , ειναι πολυ μικρο και μεγαλο την ιδια στιγμη και γενικα δεν με βολευει. επεισεις ειναι το πληκτρολογιο που με ενοχλει πιο πολυ , θελω να ειναι κανονικο μεγεθος και να μπορω να το εχω οπου θελω , ασε που μαλον δεν θα το παρω ποτε μαζι μου. Οποτε σιγουρα desktop.
Πάντα σε ένα laptop μπορείς να συνδέσεις εξωτερική οθόνη και πληκτρολόγιο όταν βρίσκεται στην «βάση» σου.

Ο λόγος που θέλεις desktop μπορεί να είναι ότι θέλεις να το αναβαθμίζεις (εκτός από RAM ή HDD, πάρα πολύ σπάνιο, τα laptop είναι επίσης αναβαθμίσιμα εκεί) ή ότι γενικά το κόστος είναι μικρότερο.
Αυτή την στιγμή το σκεπτικό σου είναι «θέλω desktop επειδή νομίζω πως δεν θέλω laptop». Wink

Σαν συμβουλή γενικά σε όλους τους χρήστες υπολογιστή χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις (το 99% δηλαδή), θα σου έλεγα να μην υποτιμάς την φορητότητα.

--

Ξεκινάμε με τις οθόνες λοιπόν: http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mon...5%20inches
( και το επόμενο στάδιο: http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mon...3%20inches )
Ο,τι και να επιλέξεις, δεν θα δεις διαφορά για αυτό που θες τον υπολογιστή.

Το σετ πληκτρολόγιο-ποντίκι θα σου πάει το πολύ 30€, από εκεί και πέρα, αφού ξέρεις το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, δοκίμασε να «παίξεις» εδώ: http://www.plaisio.gr/Built2order.aspx?show=desktop

Μην ξεχνάς να υπολογίσεις και το λειτουργικό σύστημα: http://www.plaisio.gr/Computers/Software...--Mac).htm
Don't go pirate on this mate, δεν αξίζει η φασαρία και ο φόβος να μην κάνεις update όταν συνδέεσαι στο internet.
Τέλος μην διανοηθείς να «πειρατέψεις» ή να αγοράσεις το MS Office εφόσον υπάρχει αυτό: http://www.libreoffice.org/

Θα επανέλθω όταν έχω περισσότερο χρόνο.
(06-01-2012 11:31 AM)Arty2 Wrote: [ -> ]Πάντα σε ένα laptop μπορείς να συνδέσεις εξωτερική οθόνη και πληκτρολόγιο όταν βρίσκεται στην «βάση» σου.

Ο λόγος που θέλεις desktop μπορεί να είναι ότι θέλεις να το αναβαθμίζεις (εκτός από RAM ή HDD, πάρα πολύ σπάνιο, τα laptop είναι επίσης αναβαθμίσιμα εκεί) ή ότι γενικά το κόστος είναι μικρότερο.
Αυτή την στιγμή το σκεπτικό σου είναι «θέλω desktop επειδή νομίζω πως δεν θέλω laptop». Wink

Σαν συμβουλή γενικά σε όλους τους χρήστες υπολογιστή χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις (το 99% δηλαδή), θα σου έλεγα να μην υποτιμάς την φορητότητα.

--

Ξεκινάμε με τις οθόνες λοιπόν: http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mon...5%20inches
( και το επόμενο στάδιο: http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Mon...3%20inches )
Ο,τι και να επιλέξεις, δεν θα δεις διαφορά για αυτό που θες τον υπολογιστή.

Το σετ πληκτρολόγιο-ποντίκι θα σου πάει το πολύ 30€, από εκεί και πέρα, αφού ξέρεις το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, δοκίμασε να «παίξεις» εδώ: http://www.plaisio.gr/Built2order.aspx?show=desktop

Μην ξεχνάς να υπολογίσεις και το λειτουργικό σύστημα: http://www.plaisio.gr/Computers/Software...--Mac).htm
Don't go pirate on this mate, δεν αξίζει η φασαρία και ο φόβος να μην κάνεις update όταν συνδέεσαι στο internet.
Τέλος μην διανοηθείς να «πειρατέψεις» ή να αγοράσεις το MS Office εφόσον υπάρχει αυτό: http://www.libreoffice.org/

Θα επανέλθω όταν έχω περισσότερο χρόνο.
OK ευχαριστω Smile

οποτε τωρα εχω:

Προταση του ποκεμεϊνιακ(μονο η μοναδα) : (Click to View)
Πρoταση του Arty2 : (Click to View)
Τωρα αν τα συνδιασω εχω:
cpu : AMD A8 X4 3850
motherboard : Gigabyte GA-A55M-S2V
ram : Kingston KVR1333D3N9/4G 4GB DDR3 1333 MHz X2
τροφοδοτικό : Thermaltake Toughpower W0117 750W or Corsair Gaming Series GS800
κουτί : Akasa VenomToxic
SSD : Corsair Force Series GT 60GB
κάρτα γραφικών : 6550D (onboard στον επεξεργαστή)
οθόνη: LG E1951S LED Monitor 18,5''
OS: Δεν ξερω. Θελω τα Ultimate αλλα υπαρχουν τοσα πακετα που περδευτικα. Δεν ξερω , πιο να διαλεξω? Καταρχας ας αρχησουμε απ τα απλα , 64 bit h 32?

Τεσπα , συνολικα αυτα βραζουν 631 ευρω το πολυ χωρις το λειτουργηκο συστημα.

Θα γινοταν ομως να χρισιμοποιουσα αυτο εδω αντι για το ακασα βενομΤοξικ? Αν χρησημοποιεισω αυτο βγαινει μονο 551 αλλα δεν ξερω αν το ακασα εχει τιποτα που αυτο δεν εχει.

επεισεις αν ηταν να βαλω μεσα το πληκτρολογιο και τo ποντικι θα εβγενε 648 h 568 ευρω.

Ως εδω καλα? Ειναι τιποτα που θα συνιστουσατε να αλλαξω?
Στο λειτουργικό θα πας αναγκαστικά στα 64bit εφόσον έχεις μνήμη κάρτας γραφικών και συστήματος πάνω από τα 4GB
Από έκδοση διάλεξε ο,τι φτάνει το budget σου.

Βγάλε το SSD, είναι overkill για τις ανάγκες σου, ακριβό, και δεν θα σου φτάσουν τα 60GB. Το πολύ-πολύ βάλε ένα μικρότερο SSD σε συνδυασμό με έναν απλό σκληρό.

Επίσης στο κουτί ναι, μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερο οικονομία, το συγκεκριμένο είναι περισσότερο καγκουριά παρά χρηστικότητα. Άσε που το με Venomtoxic θα είναι σαν να προσγειώνεται ελικόπτερο στο δωμάτιό σου.
(06-01-2012 05:08 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Βγάλε το SSD, είναι overkill για τις ανάγκες σου, ακριβό, και δεν θα σου φτάσουν τα 60GB. Το πολύ-πολύ βάλε ένα μικρότερο SSD σε συνδυασμό με έναν απλό σκληρό.
άμα το post το έγραφες το 2006 με το 2009, θα είχε μια βάση, σήμερα έχουν αλλάξει πολύ τα πράματα, SSD χρειάζεται σε κάθε νέο PC. (laptop-desktop-netbook) για να μην έχεις καθυστερήσεις και να απολαύσεις καλή λειτουργικότητα, είναι η καλύτερη αναβάθμιση αποδεδειγμένα, δε πα να έχεις και υπολογιστή των 10.000Ευρώ, ο SSD είναι αυτός που θα κάνει τη διαφορά.
Σήμερα οι τιμές των μαγνητικών δίσκων είναι ασύμφορες, κάποτε είχε το 1TB 70Ευρώ, τώρα έχει 180+Ευρώ ενώ με 100-130Ευρώ αγοράζεις SSD και είσαι 1000 φορές ταχύτερος!.
(06-01-2012 05:08 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Επίσης στο κουτί ναι, μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερο οικονομία, το συγκεκριμένο είναι περισσότερο καγκουριά παρά χρηστικότητα. Άσε που το με Venomtoxic θα είναι σαν να προσγειώνεται ελικόπτερο στο δωμάτιό σου.
Το συγκεκριμένο δεν είναι μαγκουριά, είναι το καλύτερο κουτί που υπάρχει για τα λεφτά του, χωράει τα πάντα (διπλές - τετραπλές κάρτες γραφικών, XL-ATX / EATX motherboard κ.α.) και έχει τέλειο αερισμό, αν δεν του αρέσει όμως μπορεί να πάει σε μικρότερο με τις ανάλογες επιπτώσεις σε θερμοκρασίες - χώρο και ευκολίες στο μέλλον για αναβάθμιση.
Είναι απίθανο Δεν νομίζω ότι πρόκειται ποτέ να το αναβαθμίσει πέρα από προσθήκη μιας και μόνο μιας dedicated κάρτας γραφικών ή επιπλέον αποθηκευτικού χώρου.

Επίσης σίγουρα ισχύουν αυτά που λες για SSD vs HDD, με τη διαφορά ότι χάνεις το target group και τον σκοπό. 1000 φορές ταχύτερος για σερφάρισμα, office και παιχνίδια μετρίων απαιτήσεων είναι δώρον άδωρον, ενώ τον μεγαλύτερο χώρο όντως θα τον αξιοποιήσει.
(06-01-2012 06:08 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Είναι απίθανο Δεν νομίζω ότι πρόκειται ποτέ να το αναβαθμίσει πέρα από προσθήκη μιας και μόνο μιας dedicated κάρτας γραφικών ή επιπλέον αποθηκευτικού χώρου.

Επίσης σίγουρα ισχύουν αυτά που λες για SSD vs HDD, με τη διαφορά ότι χάνεις το target group και τον σκοπό. 1000 φορές ταχύτερος για σερφάρισμα, office και παιχνίδια μετρίων απαιτήσεων είναι δώρον άδωρον, ενώ τον μεγαλύτερο χώρο όντως θα τον αξιοποιήσει.

Βασικα δεν ξερω. Εισε σιγουρος? Δικιο εχεις για την καρτα γραφικων αλλα σε καποια στιγμη δεν θα αναγκαστω να κανω αναβαθμηση kai ta ypoleipa? Δλδ αυτος τωρα καποτε ηταν καλος........τωρα δεν ειναι. Που οφειλετε αυτο? Δεν θελω να μηνω με κανεναν πολυ αργο υπολογιστη με υπερβολικα λιγο χωρο για τα τοτε συνχρονα προγραματα? Απ την αλλη οπως ειπα θελω και αρκετο χωρο......Αν παρω για την ωρα το ssd και αγορασω hdd στο μελον θα εχω φασαριες? (να τα εχω και τα 2 μαζι)

(απ την αλλη δεν μπορω να δωσω και πανο απο 600€........αντε 700 με πολυ τυχη.)
Μπα, δεν θα χεις φασαρίες.
Όσο για την αναβάθμιση, όταν χρειαστεί να κάνεις, θα έχουν αλλάξει οι επεξεργαστές, άρα θα αλλάξεις και μητρική ενώ και αν έχεις βάλει και κάρτα γραφικών μέχρι τότε το πιθανότερο είναι να είναι και αυτή ξεπερασμένη.
(06-01-2012 06:31 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Μπα, δεν θα χεις φασαρίες.
Όσο για την αναβάθμιση, όταν χρειαστεί να κάνεις, θα έχουν αλλάξει οι επεξεργαστές, άρα θα αλλάξεις και μητρική ενώ και αν έχεις βάλει και κάρτα γραφικών μέχρι τότε το πιθανότερο είναι να είναι και αυτή ξεπερασμένη.

Αρρα καλυτερα ειναι να παρω SSD kai Akasa venomToxic?
(06-01-2012 06:31 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Μπα, δεν θα χεις φασαρίες.
Όσο για την αναβάθμιση, όταν χρειαστεί να κάνεις, θα έχουν αλλάξει οι επεξεργαστές, άρα θα αλλάξεις και μητρική ενώ και αν έχεις βάλει και κάρτα γραφικών μέχρι τότε το πιθανότερο είναι να είναι και αυτή ξεπερασμένη.
Αυτό ισχύει σε intel, σε AMD αλλάζεις μόνο CPU, το motherboard το κρατάς για τουλάχιστον 3-4 (μη πω και 6!) χρόνια, το ίδιο.
(06-01-2012 06:08 PM)Arty2 Wrote: [ -> ]Είναι απίθανο Δεν νομίζω ότι πρόκειται ποτέ να το αναβαθμίσει πέρα από προσθήκη μιας και μόνο μιας dedicated κάρτας γραφικών ή επιπλέον αποθηκευτικού χώρου.

Επίσης σίγουρα ισχύουν αυτά που λες για SSD vs HDD, με τη διαφορά ότι χάνεις το target group και τον σκοπό. 1000 φορές ταχύτερος για σερφάρισμα, office και παιχνίδια μετρίων απαιτήσεων είναι δώρον άδωρον, ενώ τον μεγαλύτερο χώρο όντως θα τον αξιοποιήσει.
κάστε 10 λεπτά σε έναν υπολογιστή με SSD και άλλα 10 λεπτά σε υπολογιστή με HDD, μετά θα κάνεις edit το post και θα γράψεις :

SSD με κλειστά μάτια, . & - !

@kingnothing412, το καλύτερο με βάση τα λεφτά σου γράφω, θα ψάξω και για άλλο κουτί αν το venom είναι extreme για εσένα, αλλά αν σου αρέσει ως κουτί δεν έχεις λόγο να το αλλάξεις. Στο μέλλον βάζεις 2-3-5 και όσους δίσκους θες (SSD-HDD κ.α.)
Pages: 1 2 3 4
Reference URL's