Legendary Pokémon

Full Version: Εγγραφή στο wiki
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
είναι εύκολη η εγγραφή μου στο Hellenic Pokemon Wiki?...εχω πολύ όρεξη να βοηθήσω με την επέκταση των άρθρων
(01-09-2010 01:00 AM)green22 Wrote: [ -> ]είναι εύκολη η εγγραφή μου στο Hellenic Pokemon Wiki?...εχω πολύ όρεξη να βοηθήσω με την επέκταση των άρθρων
Σε χρειαζόμαστε. Χαχα. Μου φαίνεται ότι οι κανόνες εγγραφής είναι στη πρώτη σελίδα;;;
..ελπίζω να το δεί γρήγορα ο webmaster...ωραία λοιπόν έχουμε κ λέμε:

Επιθυμητό username: green22

Δείγμα Δουλειάς

Η σεζόν Pokemon : Indigo League (έκανε την πρώτη της εμφάνιση απλά ως Pokemon) ήταν η πρώτη της σειράς Pokemon. Στη σεζόν αυτή ακολουθούμε τον πρωτάρη εκπαιδευτή πόκεμον, Ash Ketchum(Ας Κέτσαμ), το βασικό του πόκεμον τον Pikatchu (Πίκατσου), και τους φίλους του Misty (Μίστυ) και Brock (Μπρόκ) καθώς ταξιδεύουν στην περιοχή Kanto (Καντο). Ο δευτερεύον τίτλος “Indigo League” δεν χρησιμοποιείται στα επεισόδια, καθώς επήλθε αργότερα από τους φαν της σειράς και κυρίως από την κυκλοφορία του σε DVD τα οποία έφεραν αυτόν τον τίτλο για να ξεχωρίζουν από τις μεταγενέστερες σεζόν.

Η σεζόν αυτή ακολουθήθηκε από τη σεζόν Adventures in the Orange Islands(Περιπέτειες στα Πορτοκαλί Νησιά), η οποία δημιουργήθηκε έτσι ώστε να εξοικονομηθεί χρόνος για την ανάπτυξη των βιντεοπαιχνιδιών Pokemon Gold & Silver (Χρυσή και Ασημένια εκδοση) για τη φορητή παιχνιδοκονσόλα GameBoy της Nintendo.
Το πρώτο επεισόδιο της σεζόν Pokemon : Indigo League μεταδόθηκε για πρώτη φορά στις 8 Σεπτεμβρίου του 1998, ενώ το τελευταίο προβλήθηκε στις 4 Δεκεμβρίου του 1999.

Στην Ελλάδα, η σειρά μεταδόθηκε για πρώτη φορά από το τηλεοπτικό δίκτυο Star Channel.



Σημαντικά γεγονότα
• Ο Ας ξεκινάει το ταξίδι του ως εκπαιδευτής πόκεμον, με στόχο να γίνει ο μεγαλύτερος εκπαιδευτής πόκεμον όλων των εποχών. Το αρχικό του πόκεμον έιναι ο Pikachu.
• O Γκάρυ ( Gary) ξεκινάει το ταξίδι του ως εκπαιδευτής πόκεμον. Το αρχικό του πόκεμον είναι ένα Squirtle.
• H Μίστυ ακολουθάει τον Ας στο ταξίδι του καθώς της χρωστάει το ποδήλατό της, το οποίο είχε καταστρέψει στη προσπάθεια του να σώσει τον πίκατσου.
• Η Τζέσυ,ο Τζέημς και ο Μιάουθ(Meowth) ακολουθούν τον Ας προσπαθώντας να κλέψουν τον Πίκατσου, αφού βλέπουν πόσο δυνατό πόκεμον είναι.
• Ο Μπροκ ενώνεται με τον Ας και τη Μίστυ ολοκληρώνοντας τη τηλεοπτική παρέα.
• Ο Ας νικάει όλους τους αρχηγούς σταδίων, συλέγοντας και τα 8 εμβλήματα που χρειάζονται για τη συμμετοχή στο Πρωτάθλημα Πόκεμον της κατηγορίας Kanto,αποτελώντας και τη πρώτη του συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση.
• Ο Ας ταξιδέυει για το Indigo Plateau, έτσι ώστε να συμμετάσχει στο Πρωτάθλημα Πόκεμον.
• Ο Ας τερματίζει στους πρώτους 16 του Πρωταθλήματος, μια θέση πάνω από τον αντίζηλο του Γκάρυ.
• Ο Καθηγητής Όουκ ( Professor Oak) προτρέπει τον Ας να ταξιδέψει στο Πορτοκαλί Αρχιπέλαγος με σκοπό να φέρει πίσω την μπάλα ΧΑ, μια μυστηριώδης pokeball η οποία δεν μπορεί να τηλεμεταφερθεί μέσω υπολογιστή.



Αλλαγές στην εξάδα των ποκεμον


Προσθήκες

Παρακάτω αναγράφονται τα πόκεμον που προστέθηκαν και το άτομο που τα έπιασε.
• Πίκατσου (Pikachu) - Aς
• Κάτερπι ( Caterpie) - Ας
• Πιτζιότο (Pidgeotto) - Ας
• Ζούμπατ (Zubat) – Μπροκ
• Μπούλπασαρ (Bulbasaur) – Ας
• Τσάρμαντερ ( Charmander) – Ας
• Σκουίρτλ (Squirtle) – Ας
• Κράμπι (Krabby) – Ας
• Ράτικεϊτ (Raticate) – Ας
• Χόρσι (Horsea) – Μίστυ
• Πράιμεϊπ (Primeape) – Ας
• Σάιντακ (Psyduck) – Μίστυ
• Βόλπιξ (Vulpix) – Μπρόκ
• Μάκ (Muk) – Ας
• Τάουρος (Tauros) – Ας
• Τόγκεπι (Togepi) – Μίστυ
• Λίκιτανγκ (Lickitung) – Τζέσυ
• Γουίπινμπελ (Weepinbell) – Τζέημς



Εξελίξεις

• Κάτερπι (Caterpie) → (Μέταποντ) Metapod → Μπάτερφρι (Butterfree) – Ας
• Έκανς (Ekans) → Άρμποκ (Arbok) – Τζέσυ
• Κόφινγκ (Koffing) → Γουίζινγκ (Weezing) – Τζέημς
• Τσάρμαντερ (Charmander) → Τσαρμίλιον (Charmeleon) → Τσάριζαρντ (Charizard) – Ας
• Γουίπινμπελ (Weepinbell) → Βίκτριμπελ (Victreebel) – Τζέημς
• Κράμπυ (Krabby) → Κίνγκλερ (Kingler) – Ας
• Πιτζιότο (Pidgeotto) → Πίτζιοτ (Pidgeot) – Ας



Απελευθερώσεις

Τα παρακάτω πόκεμον απελευθερώθηκαν από τους εκπαιδευτές τους:
• Ράτικεϊτ (Raticate) – Ας – δόθηκε ως ανταλαγή
• Μπάτερφρι (Butterfree) – Ας
• Πράιμεϊπ (Primeape) – Ας
• Πίτζιοτ (Pedgeot) – Ας



Άλλα

• Χόρσι (Horsea) – Μίστυ – έμεινε στο Γυμναστήριο της Σερούλιαν
• Στάρμι (Starmie) – Μίστυ - έμεινε στο Γυμναστήριο της Σερούλιαν




Μάχες στα Γυμναστήρια


Ο Ας κέρδισε τους παρακάτω Αρχιγυμναστές (αναγράφονται το όνομα του γυμναστή και το έμβλημα που κερδήθηκε:
• Μπρόκ – Έμβλημα της Πέτρας – Κερδήθηκε μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια.
• Μίστυ – Έμβλημα του Νερου - Δώθηκε στον Ας ως τιμητικό δώρο αφού έσωσε το γυμναστήριο από την Ομάδα Πύραυλος.
• Υπολοχαγός Σάρτζ (Lt. Surge) – Έμβλημα του Κεραυνού - Κερδήθηκε μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια.
• Σαμπρίνα – Χρυσό Έμβλημα – Κερδήθηκε μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες.
• Έρικα – Έμβλημα του Ουράνιου Τόξου – Δώθηκε στον Ας ως τιμητικό δώρο αφού έσωσε το Γκλούμ (Gloom) της αρχιγυμνάστριας Έρικα από το φλεγόμενο γυμναστήριο.
• Κόγκα – Έμβλημα της Ψυχής
• Μπλέιν – Έμβλημα της Φωτιάς – Κερδήθηκε μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια.
• Ομάδα Πύραυλος – Έμβλημα της Γης – Η Ομάδα Πύραυλος αντικατέστησε τον Τζιοβάνι.



Λοιπές πληροφορίες

Πρόκειται για την μεγαλύτερη σε διάρκεια σεζόν, με 81 επεισόδια να την απαρτίζουν.
¬
Κρίμα,είναι πολύ αργά.Και ήθελα να γράψω άρθο για την Pokemon Platinum Version.Επίσης,τελευταία δεν έχω πολύ χρόνο.
Αν χρειάζεστε κανέναν να μεταφράζει κανένα κείμενο,πείτε μου.
Θέλω κι εγώ να γραφτώ και όποτε βρίσκω χρόνο θα γράφω.
Επιθυμητό nickname:8hachi8
Συστάσεις:Βλέπω Λιακόπουλο,αρκεί? Toungue

Θα γράφω για τα Tiers αν θέλετε και θα βάζω προτεινόμενες τακτικές.Επίσης,αν χρειαστείτε μετάφραση,του χρόνου το καλοκαίρι δίνω για lower.
Το θέμα του wiki και επομένως οι εγγραφές έχουν παγώσει εδώ και κάποια χρόνια.
Προέχει το πρόβλημα του συντονισμού και διαχείρισης της προσπάθειας.
Δες εδώ σχετικά: Το wiki στο λαό!
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
Reference URL's