Legendary Pokémon

Full Version: Greek Metagame?!
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
Μόνο που δεν βλέπω να το προχωράμε γιατί βαριόμαστε που ζούμε.....
προσοπικα περιμενω να βγει το thread οπου θα λεμε τις ιδεες μας...
Αφού σ'αυτό το thread λέμε τις ιδέες μας....-_-
Εγώ μπορεί να μην είμαι και ο καλύτερος battler του φόρουμ αλλά είμαι μέσα.
Και είναι τόσο πολλές που δεν μπορούμε να τις οργανώσουμε...Όποιος έχει καμία καλή ιδέα να την πει.
οκ, lati@s σε OU

mew στην OU

regigigas στα uber και αλλα!
Βασικα τα τυπακια του smogon το εχουν ξεφτιλησει το θεματακι με τα tiers.Nα δειτε που εν τελει θα γινει OU o LATIOS!!Ε εκει λιγο θα αλλοιωθει το game.Οχι οτι η LATIAS παει πισω,αλλα οκ τοσο broken οσο ο LATIOS δεν ειναι κ δεν θα γινει ποτε.Τεσπα εδω ελπιζω να γινει αξιολογη δουλεια και θα ξεκινησω προτινωντας κατι ισωσ ακραιο αλλα αν δουλευθει θα ειναι καινοτομια.Λοιπον καθε παικτης δικαιουται στην 6αδα μονο ενα εκ των:MEW,MEW2,LATIOS,LATIAS,RAYQUAZA,LUGIA,HOHO,MANAPHY,PHIONE,SHAYMIN,REGIGIGAS,​DARKRAI,ARCEUS,CRESSELIA,GIRATINA,PALKIA,DIALGA.
MEWTWO και ΑΤΤΚ-FORM DEOXYS ειναι ban κ ετσι απαγορευονται τελειως.
Μετα στην αλλη κατηγορια υπαγονται ολα τα legendary που δεν εγραφησαν ανωτερω οπως και τα:SALAMENSE,GARCHOMP,WOBBUFET.Και εδω ισχυει το ιδιο.Δλδ επιτρεπεται μονο ενα pokemon.Αρα μεχρι εδω ενας θα μπορουσε να Bαλει στην 6αδα του πχ: ARCEUS k SUICUNE η MEW κ GARCHOMP.Ελπιζω να γινομαι κατανοητος!Στα υπολοιπα θνητα pokemon δεν υπαρχει οριο οποτε ολοι εσεις οι ψυχακηδες με τουσ CB SCIZOR μπορειτε να τουσ χρησιμοποιησετε αφοβα!!!!Λοιπον???
(25-12-2008 02:31 PM)BLUE Wrote: [ -> ]Εγω σκεφτομουν γενικως να ξεφυγουμε λιγο απο αυτη τη λογικη η να τη χρησιμοποιησουμε υπερ μας. Για παραδειγμα για φανταστειτε πως θα αλλαζαν οι στρατηγικες αν ημαστε υποχρεωμενοι να εχουμε ενα NU,ενα UU, ενα BL, δυο OU και ενα Uber σε καθε ομαδα! Δεν σημαινει οτι αυτο θα γινει απλα πρεπει να επεξεργαστουμε διαφορες παραμετρους και να ακουσουμε πολλες ιδεες ωστε να μην αδικησουμε η δυσαρεστησουμε κανεναν.
Κάτι τέτοιο λέει και φαίνεται μάλλον καλύτερο έτσι αλλά θα δούμε...
(12-02-2009 06:04 PM)MANUELF Wrote: [ -> ]οκ, lati@s σε OU

mew στην OU

regigigas στα uber και αλλα!
Ει πσιτ εσυ olympic fail, δεν θα ορισεις εσυ τα tiers σε αυτο το τουρνουα οτι ειναι. Οποτε περιμενε λογικα πρεπει να γινει με κατι σαν ψηφοφορια αλλα το σιγουρο ειναι πως δεν προκειται να αποφασισεις εσυ οκ ?.

Αυτο με το σμογκον οντως ειναι βλακια αλλα οταν λεει ο μπλες οτι θα ξεφυγουμε δεν θα γινει νομιζω τιποτα συνταρακτικο απλα μερικοι κανονες που θα μας βολευουν
(12-02-2009 09:11 PM)George7 Wrote: [ -> ]
(12-02-2009 06:04 PM)MANUELF Wrote: [ -> ]οκ, lati@s σε OU

mew στην OU

regigigas στα uber και αλλα!
Ει πσιτ εσυ olympic fail, δεν θα ορισεις εσυ τα tiers σε αυτο το τουρνουα οτι ειναι. Οποτε περιμενε λογικα πρεπει να γινει με κατι σαν ψηφοφορια αλλα το σιγουρο ειναι πως δεν προκειται να αποφασισεις εσυ οκ ?.

Αυτο με το σμογκον οντως ειναι βλακια αλλα οταν λεει ο μπλες οτι θα ξεφυγουμε δεν θα γινει νομιζω τιποτα συνταρακτικο απλα μερικοι κανονες που θα μας βολευουν

Quote:Ει πσιτ εσυ olympic fail
θα εκτημουσα να απεφθηνεσε στο προσοπο μου λιγο πιο ευγενικα. Δεν εχω απευθηνθει σε εσενα με ασχημο τροπο, και δεν μου αρεσει αυτη η αναφορα. προσοπικα θεορω ασκοπο και γελιο να ξαναρχησω να τσακονομε με αλλα μελη, οποτε θα εκτημουσα να μου μηλουσες ευγενικα, ok?
και για να προλαβω τα δυσαρεσα, ουτε "πουλαω μαγκια" ουτε τιποτα τετειο. εχω ολη την καλη διαθεση να γινουμε φιλοι, απλος δεν μου αρεσει να με αποκαλου αποτυχιμενο.

και αν ενοεις τα mini cups, εκει ισχυουν οι διεθνοι κανονισμοι!

απλα αναφερω μερικες ΙΔΕΕΣ,για το ελληνικο metagame.


(12-02-2009 07:46 PM)mAlakazam Wrote: [ -> ]Βασικα τα τυπακια του smogon το εχουν ξεφτιλησει το θεματακι με τα tiers.Nα δειτε που εν τελει θα γινει OU o LATIOS!!Ε εκει λιγο θα αλλοιωθει το game.Οχι οτι η LATIAS παει πισω,αλλα οκ τοσο broken οσο ο LATIOS δεν ειναι κ δεν θα γινει ποτε.Τεσπα εδω ελπιζω να γινει αξιολογη δουλεια και θα ξεκινησω προτινωντας κατι ισωσ ακραιο αλλα αν δουλευθει θα ειναι καινοτομια.Λοιπον καθε παικτης δικαιουται στην 6αδα μονο ενα εκ των:MEW,MEW2,LATIOS,LATIAS,RAYQUAZA,LUGIA,HOHO,MANAPHY,PHIONE,SHAYMIN,REGIGIGAS,​DARKRAI,ARCEUS,CRESSELIA,GIRATINA,PALKIA,DIALGA.
MEWTWO και ΑΤΤΚ-FORM DEOXYS ειναι ban κ ετσι απαγορευονται τελειως.
Μετα στην αλλη κατηγορια υπαγονται ολα τα legendary που δεν εγραφησαν ανωτερω οπως και τα:SALAMENSE,GARCHOMP,WOBBUFET.Και εδω ισχυει το ιδιο.Δλδ επιτρεπεται μονο ενα pokemon.Αρα μεχρι εδω ενας θα μπορουσε να Bαλει στην 6αδα του πχ: ARCEUS k SUICUNE η MEW κ GARCHOMP.Ελπιζω να γινομαι κατανοητος!Στα υπολοιπα θνητα pokemon δεν υπαρχει οριο οποτε ολοι εσεις οι ψυχακηδες με τουσ CB SCIZOR μπορειτε να τουσ χρησιμοποιησετε αφοβα!!!!Λοιπον???

οσο γι αυτους τους κανονες, μου φαινωντε οπος ειπες και ο ιδιος, λιγο ακραιοι...
οι περισοτεροι εδω εχουμε standard team με 6 OU. το θεμα ειναι (κατα την δικια μου αποψη) να κανουμε τα πραγματα πιο ευκολα και ξεκαθαρα. Με ολο τον σεβασμο, το συστημα σου μας προοθει σε μαχες με δυο καλα ποκεμον και ολα τα υπολυπα μετρια εως ασχετα...
εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχουν περιορισμοι μονο κατα των υπερτιτανων, ενω τα υπολυπα να κυλουν ομαλα. Βεβαια, για να προλαβω αντιδρασεις, τονιζω πως αυτο δεν ειναι τιποτα περισοτερο απο την ταπινη μου αποψη...
ελπιζω υλικρηνα να μην σε προσεβαλαν τα λογια μου...
OK! Δυο μηνες απουσιας ειναι κακο πραγμα και συγγνωμη που πραγματοποιηθηκαν λιγο μετα αφοτου ανοιξα αυτο το Thread. Αυτο που σκεφτομουν, αλλα δεν ξερω ποσοι θα συμφωνησουν, ειναι να δωσουμε ευκαιρια σε ολα τα Pokemon να συμμετεχουν. Σε σχεση με τα Tiers δεν μπορουν να γινουν τεραστιες αλλαγες. Οντως καποια Pokemon εχουν συνδιασμους κινησεων, Abitities και Stats που τα κανει φανερα πιο δυνατα. Εγω σκεφτομουν να φτοιαχνουμε ομαδες που να περιεχουν Pokemon απο διαφορα Tiers. Ετσι οντως θα διναμε λιγο ενδιαφερον. Η στρατηγικη θα επρεπε να αλλαξει δραματικα αφου ναι μεν ενα Underused εναντιον ενος Overused θα ειχε μειονεκτημα, αλλα με την αλλαγη θα χαναμε ενα γυρω...Επισης δεν θα ειχαμε μονο Overused counters που σημαινει οτι θα πρεπει να φτοιαχνουμε μια ομαδα με πολυ περισσοτερη σκεψη. Βεβαια μπορει και να μη λειτουργει καθολου αυτη η ιδεα. Σημασια εχει ομως να περναμε καλα και οχι να αναγκαζομαστε να χρησιμοποιουμε συγκεκριμενα Pokemon.
BTW: Εγω ελεγα απ την αρχη οτι τα Lati@s δεν ειναι Uber (χωρις Soul Dew) Toungue
(08-03-2009 05:38 PM)BLUE Wrote: [ -> ]OK! Δυο μηνες απουσιας ειναι κακο πραγμα και συγγνωμη που πραγματοποιηθηκαν λιγο μετα αφοτου ανοιξα αυτο το Thread. Αυτο που σκεφτομουν, αλλα δεν ξερω ποσοι θα συμφωνησουν, ειναι να δωσουμε ευκαιρια σε ολα τα Pokemon να συμμετεχουν. Σε σχεση με τα Tiers δεν μπορουν να γινουν τεραστιες αλλαγες. Οντως καποια Pokemon εχουν συνδιασμους κινησεων, Abitities και Stats που τα κανει φανερα πιο δυνατα. Εγω σκεφτομουν να φτοιαχνουμε ομαδες που να περιεχουν Pokemon απο διαφορα Tiers. Ετσι οντως θα διναμε λιγο ενδιαφερον. Η στρατηγικη θα επρεπε να αλλαξει δραματικα αφου ναι μεν ενα Underused εναντιον ενος Overused θα ειχε μειονεκτημα, αλλα με την αλλαγη θα χαναμε ενα γυρω...Επισης δεν θα ειχαμε μονο Overused counters που σημαινει οτι θα πρεπει να φτοιαχνουμε μια ομαδα με πολυ περισσοτερη σκεψη. Βεβαια μπορει και να μη λειτουργει καθολου αυτη η ιδεα. Σημασια εχει ομως να περναμε καλα και οχι να αναγκαζομαστε να χρησιμοποιουμε συγκεκριμενα Pokemon.
BTW: Εγω ελεγα απ την αρχη οτι τα Lati@s δεν ειναι Uber (χωρις Soul Dew) Toungue

1 ωραια ιδεα μπλου!Big Grin
2 παντως εγω πιστευω οτι το λατιας πρεπει να παει στο ου τιερ,γιατι
* η "δημοτικοτητα" του επεσε
* δεν εχει καλα στατιστικα και μουβσετ ως θρυλικο που ναιWink
Αισθάνομαι έχω να προτείνω αισθάνομαι μερικά πράγματα(αισθάνομαι).Λπν:
-1 Uber 2 Ou 2 BL και 1 UU σε κάθε εξάδα(το χαμηλότερο μπορεί να πάρει θέση ανωτέρου αλλά όχι το αντίστροφο π.χ. γίνεται να έχεις 6 UU αλλά όχι 6 Ubers).
-Κλασσικό Sleep Clause.
-Semi item clause(2 φορές το πολύ κάθε item(ξέρω Blue το θες κανονικό,αλλά μν το ξεφτυλίσουμε να είναι εύκολο Toungue )).
-Να μν αντιγράφουμε το smogon Toungue.
-Χρήση της δικιάς μας πάντα tier list αφότου προσαρμοστεί στην Platinum .
-Όχι OHKO Clause αν και δν είμαι σίγουρος γι' αυτό,με το σκεπτικό ότι ρισκάρει όποιος την χρησιμοποιεί.
-Species Clause φυσικά.
-Όχι hacked Pokemon.(δύσκολο να ελεγχτεί αλλά ας το ακολουθήσουμε).
-Όχι evasion clause(ίδιος λόγος με του OHKO Clause).
Αυτά προς το παρόν πείτε γνώμες και προσθέστε τπτ.
Προωπικα ειμαι της αποψης ουτε sleep clause, αλλα αυτο το συζηταμε. Ουσιαστικα η πρωτη ιδεα σου ειναι σαν αυτη που ειχα στο μυαλο μου. Πρεπει ομως να τη δοκιμασουμε διοτι ενδεχεται να μην λειτουργει οκ. Απο κει και περα δεν ειναι αναγκη να προσπαθησουμε με το ζορι να ξεφυγουμε απο οτι θεωρειται standard. Και αυτη η αντιδραση ειναι ανουσια. Αυτο που χρειαζεται ειναι να ειμαστε ελευθεροι Smile Σε γενικες γραμμες αυτα που ειπες ειναι ωραιες ιδεες.
(22-04-2009 09:01 PM)GeorgeSlayer Wrote: [ -> ]-1 Uber 2 Ou 2 BL και 1 UU σε κάθε εξάδα

Μία λέξη: lame. Τα ubers δε θα πρέπει να υπάρχουν σε καμία εξάδα. Όσο για το «2 Ou 2 BL και 1 UU» άλλη μία λέξη: lame. Μη το ξεφτυλίσουμε το θέμα. Οι κανόνες υπάρχουν για να μας βοηθάνε, όχι να μας περιορίζουν. Ο καθένας θα πρέπει να έχει ότι Pokemon θέλει στην ομάδα του, είτε είναι OU ή UU κτλ, εκτός φυσικά από αυτά που δεν επιτρέπονται. Είπαμε να ξεφύγουμε λίγο από τους κανόνες του Smogon, αλλά εσύ το παράκανες.... Toungue

Blue Wrote:Προωπικα ειμαι της αποψης ουτε sleep clause,

Όπα, τί εννοείς εδώ; Με μπέρδεψες. xD Πάντως, θέλω να πω αυτό περί του Sleep Clause: ποίος ο λόγος της ύπαρξης του Sleep Powder και του Lum Berry; Τουλάχιστον, ένα με δύο Pokemon το πολύ να πέφτουν σε ύπνο. Το ξέρω πως με το Sleep clause γίνεται πιο δύσκολο, αλλά το εύκολο παιχνίδι δεν είναι πάντοτε ωραίο...


Με λίγα λόγια τι θέλω να πω: οι κινήσεις και τα Pokemon υπάρχουν για να τα χρησιμοποιούμε, και οι κανόνες θα πρέπει να μας βοηθάνε κι όχι να μας περιορίζουν τις δυνατότητές μας. Πᾶν μέτρον ἄριστον.
Απλά παίδες είπα να το ζωντανέψω το θρεντ...
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
Reference URL's