Legendary Pokémon

Full Version: UU Tour [Greek]
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Λοιπόν, ο Τάσος κι εγώ σκεφτήκαμε (βασικά, ο Τάσος είχε την ιδέα, αλλά το συζητήσαμε μαζί) να διοργανώσουμε ένα τουρνουά. Το στυλ θα είναι κλασικά knockout. Πιο συγκεκριμένα, θα κληρωθούν κάποια ζευγάρια από τα οποία θα αναδειχθεί ένας νικητής έπειτα από μία μάχη. Θα γίνει κλήρωση πάλι ανάμεσα των νικητών του πρώτου γύρου για να βγούν τα ζευγάρια του δεύτερου κ.ο.κ.

Κανόνες:
  • Sleep Clause
  • Evasion Clause
  • OHKO clause
  • Species clause
  • Επιτρέπονται Pokemon από τα εξής tiers: UU και NU. Επίσης επιτρέπονται όλα τα NFE (Not Fully Evolved) Pokemon.
  • Το Quick Claw είναι το μόνο αντικείμενο που απαγορεύεται.
  • Απαγορεύεται η χρήση επιθέσεων όπως Selfdestruct, Explosion, Destiny Bond και λοιπές επιθέσεις (στο τέλος της μάχης) που θα φέρουν τους δύο παίχτε ισόπαλους.
  • Εξαίρεση του κανόνα από πάνω αποτελούν επιθέσεις από Pokemon με Life Orb. Επίσης εξαίρεση αποτελούν επιθέσεις όπως Flare Blitz, Wood Hammer κλπ. ΜΟΝΟ αν το Pokemon που τη χρησιμοποίησε ήταν ανγκασμένο να την χρησιμοποιήσει (π.χ. είχε Choice item). Στην περίπτωση αυτή η μάχη επαναλαμβάνεται.
  • Ο κάθε παίκτης μπορεί να χρησιμοποιεί διαφορετική ομάδα κάθε γύρο, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο εννοείται.
  • Οι μάχες θα είναι μονές (singles), και όχι διπλές (doubles). Θα με ρωτήσετε "Έχει doubles ο Shoddy;". Διαβάστε παρακάτω και θα πάρετε απάντηση.


Αν κάποιος έχει να πει ή να προτείνει κάτι σχετικά με τους κανόνες, ας το πει είτε εδώ, είτε σε PM στον Τάσο ή σε εμένα.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Το τουρνουά θα διεξαχθεί μέσω ενός σχεδόν άγνωστου, αλλά πολύ αξιόλογου battle simulator, τον Online που μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ. Ο server που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι ο Beta Server (ενδέχεται να σας ταράξουν στα challenges διάφοροι, οπότε αν θέλετε χρησιμοποιούμε άλλον server που συνήθως δεν πατάει ψυχή). Ίσως για κάποιους να μην είναι τόσο εύκολο να εξικοιωθούν με αυτόν τον simulator. Αν κάποιος έχει απορίες, ας μου στείλει PM, μιας και κοντεύω να τελειώσω με τις εξετάσεις και μου μένουν εύκολα μαθήματα. Μία πληροφορία που δεν πρέπει με τίποτα να παραλείψετε: αν δεν το ρυθμίσετε εσείς, ο simulator θα δείχνει συνεχώς στους αντιπάλους την ομάδα που χρησιμοποιήτε οταν τους κάνετε challenge ή σας κάνουν αυτοί. Για να το αλλάξετε αυτό κάντε κλικ στην επιλογή "Options". Εκεί θα δείτε να λέει "Show Team". Όταν το τετράγωνο στα αριστερά έχει ένα "X" μέσα τότε η ομάδα σας θα φαίνεται. Κάντε κλικ στο τετράγωνο για να "φύγει" το "Χ". Όταν το "Χ" δεν βρίσκεται εκεί τότε η ομάδα σας δεν φαίνεται. Επίσης, για να ελέγξετε σύντομα αν η ομάδα σας επιτρέπεται στο UU tier φορτώστε την και κάντε κλικ στην επιλογή "Tiers". Θα δείτε πως κάποιο tier έχει ένα "X" στα αριστερά. Αυτό είναι το tier στο οποίο ανήκει η ομάδα σας.


Οι δηλώσεις γίνονται δεκτές μέχρι να συμπληρωθεί ένας ικανοποιητικός αριθμός συμμετεχόντων. Αν δούμε πως ο αριθμός δεν πρόκεται να συμπληρωθεί, τότε θα δωθεί μια προθεσμία. Όποιος δηλώνει συμμετοχή ας δηλώνει μαζί και ποιο ψευδώνυμο χρησιμοποιεί στον server αυτόν.


Τέλος, το τουρνουά είναι προτιμότερο να διοργανωθεί σύντομα. Αλλά επειδή είναι περίοδος εξετάσεων και λογικό είναι κάποιοι να μην έχουν χρόνο το τουρνουά θα γίνει αργότερα. Όποιος θέλει να σεμμετάσχει, αλλά δεν έχει χρόνο ας στείλει PM σε εμένα ή στον Τάσο (μην πστάρετε εδώ) λέγοντας πότε μπορεί. Μην το δείτε σαν υποχρέωση το τουρνουά. Μην σκεφτείτε με το στυλ: "Θέλω να πάρω μέρος, αλλά δεν γίνεται να ανβληθει το τορνουά εξαιτίας μου". Σκοπός είναι να διασκεδάσουμε λιγάκι, να κλέψουμε πάρουμε ιδέες από τους άλλους συμμετέχοντες και να εξασκηθούμε λιγάκι.

Have fun people. May hax be by your side. Toungue

Υ.Γ.: Το έγραψα αυτό στα ελληνικά επειδή δεν νομίζω να έχουμε ξένη συμμετοχή (εδώ αμφιβάλλω και για την ελληνική). Το πόσταρα εδώ επειδή δεν έβρισκα ελληνικό section. Αν υπάρχει και μου διέφυγε, ζητώ συγγνώμη.


Συμμετέχοντες (στις αγκύλες είναι το ψευδώνυμο του συμμετέχοντος στο Online):
  1. Spyros [Spyros]
  2. Tassaras7 [Kuro Ashi no Sanji]
  3. odisseas [odisseas]
  4. JuanDeLolo [JuanDeLolo]
  5. skorp [skorp]
  6. GeorgeSlayer [GeorgeSlayer]
  7. Aldark [Aldark]
  8. Chaos714 [Chaos714]
  9. Johan [Johan]
  10. Garam [Garam]
  11. Grovyle_Fan [GrovyleFan]
  12. Ninjomewtwo [ΝΜ2]



Οι όμιλοι και η φάση νοκ-άουτ έχουν ως εξής:

Group A
  1. Tassaras7
  2. skorp
    Ninjomewtwo

Μάχες
  • Ninjomwetwo vs. Tassaras7 Νικητής: -
  • Ninjomewtwo vs. skorp Νικητής: -
  • Tassaras7 vs. skorp Νικητής: Tassaras7


Group B
  1. Grovyle_Fan
  2. Spyros
  3. Johan

Μάχες
  • Grovyle_Fan vs. Spyros Νικητής: Grovlye_Fan
  • Grovyle_Fan vs. Johan Νικητής: Grovyle_Fan
  • Spyros vs. Johan Νικητής: Spyros


Group C
  1. JuanDeLolo
  2. Chaos714
    odisseas

Μάχες
  • JuanDeLolo vs. odisseas Νικητής: JuanDeLolo
  • JuanDeLolo vs. Chaos714 Νικητής: JuanDeLolo
  • odisseas vs. Chaos714 Νικητής: -


Group D
  1. GeorgeSlayer
  2. Garam
  3. Aldark

Μάχες
  • GeorgeSlayer vs. Aldark Νικητής: GeorgeSlayer
  • GeorgeSlayer vs. Garam Νικητής: GeorgeSlayer
  • Aldark vs. Garam Νικητής: Garam

Μετά έχουμε τις μάχες νοκ-άουτ που πάνε ως εξής:


[Image: vnf71j.jpg]

Προημιτελικοί
  • Tassaras7 vs. Spyros Νικητής: Spyros
  • JuanDeLolo vs. Garam Νικητής: JuanDeLolo
  • skorp vs. Grovyle_Fan Νικητής: -
  • Chaos714 vs. GeorgeSlayer Νικητής: GeorgeSlayer

Ημιτελικοί
  • Spyros vs. JuanDeLolo Νικητής: JuanDeLolo
  • Grovyle_Fan vs. GeorgeSlayer Νικητής: Grovyle_Fan

Τελικοί
  • Μικρός τελικός: Spyros vs. GeorgeSlayer Νικητής: GeorgeSlayer
  • Μεγάλος τελικός: Grovyle_Fan vs. JuanDeLolo Νικητής: JuanDeLolo
ισως συμμετασχω....αν και δεν ειμαι ειδικος σε αυτες τις κατηγοριες ποκεμον.....
Re tzampatzhdes valte kai kana epathlo.Den mazevetai etsi o kosmos.Toungue

PS:Shoddy e?8a sas apanthsw thn Paraskevh h' to Savvato.Na ton katevasw kiolas an einai.
(02-06-2010 03:28 PM)skorp Wrote: [ -> ]PS:Shoddy e?8a sas apanthsw thn Paraskevh h' to Savvato.Na ton katevasw kiolas an einai.

(02-06-2010 12:12 PM)Spyros Wrote: [ -> ]ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Το τουρνουά θα διεξαχθεί μέσω ενός σχεδόν άγνωστου, αλλά πολύ αξιόλογου battle simulator, τον Online που μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ.
wpa skorp,diavase thn ek8esh tou spurou.den leei tpt gia shoddy...
Α,στο online..ωραια υπολογισε με Σπυρο....
Το εχω καψει τις τελευταιες 2 μερες...Toungue

p.s Αντε να γινει γρηγορα γτ βαρεθηκα να νικαω τον GSToungue
A ok.Eixa meinei ekei pou elege":kai 8a mou peite,exei doubles o Shoddy?".Anyway, mporw na ftiaksw kanonika teams omoies me autes sto ds?
Ναι, κανονικά. Διαλέγεις τα έξι σου Pokemon, τα EV και IV spreads, τα items κλπ. Η μόνη διαφορά με το DS είναι πως εδώ δε χρειάζεται breeding και EV training. Όπως είπα τα ρυθμίζεις όλα αυτά.

(02-06-2010 01:38 PM)odisseas Wrote: [ -> ]ισως συμμετασχω....αν και δεν ειμαι ειδικος σε αυτες τις κατηγοριες ποκεμον.....
Ούτε εγώ είμαι, αλλά βρίσκω τις UU μάχες πιο διασκεδαστικές και πιστεύω πως δε θα κάνει κακό να σπάσουμε λίγο τη μονοτονία των OU. Wink
Πάντως γιατί να μη γίνει κι ένα OU tour; Το λέγαμε και αυτό με τον Τάσο.


(02-06-2010 03:28 PM)skorp Wrote: [ -> ]Re tzampatzhdes valte kai kana epathlo.Den mazevetai etsi o kosmos.Toungue

Πλάκα-πλάκα, αν όντως γίνει το OU tour που λέω από πάνω, μάλλον θα έχει κάποιο έπαθλο. Προς το παρόν το έπαθλο είναι η δυνατότητα που θα έχει ο νικητής να καυχιέται. Toungue
O spyros exei ena dikio se auto!Also,einai 94% sigouro oti 8a ginei OU tour me ARKETA KALO ep8lo.
Πάντως είχα προτείνει στον Σπύρο στο msn να γίνει τουρνουά αντί για single elimination με best of 3,δηλαδή 3 μάχες (Ubers,UU,OU) και όποιος νικήσει 2 να περάσει στον επόμενο γύρο.Δεν ξέρω τι λέτε οι άλλοι πάντως...
Ναι και αλήθεια είναι πως μου άρεσε πολύ η ιδέα. Αλλά επειδή τώρα θα γίνει UU tour, ίσως οι μάχες να είναι Uber, OU και VGC (δηλαδή VGC αντί για UU). Οι μάχες σε στυλ VGC είναι πάρα πολύ ωραίες, παρόλο που είναι πιο σύντομες από μάχες σε άλλα tiers.

Επίσης, επειδή το Pokemon Online δε μου εμφανίζει τον Beta server (και σε κάποια άλλα άτομα) οι μάχες θα γίνουν σε άλλον server. Βέβαια, το σε ποιον server θα γίνουν οι μάχες δεν έχει σημασία, απλά σας πληροφορώ για να μην ψάχνετε να βρείτε άσκοπα τον Beta.
Anyway ξέχασα να το πω αλλά είμαι μέσα γι'αυτό το τουρ,φτιάξτε μια λίστα καλύτερα στην 1η ποστ ποιοι θα παίξουν.
Yeahh , good thing! Count me in men , αφού δεν είναι με ds , ας σπάσουμε λίγες πλάκες ;P
paidia xreiazomaste allous 3 asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


parakalw parte meros
paidia plaka kanete???

mesa stis e3etaseis kanonizete tournoua???


anarwtiemai posi 8a paroun meros
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Reference URL's