Legendary Pokémon

Full Version: Pokémon X και Pokémon Y Γενικη Συζητηση
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8
(05-09-2013 12:41 PM)Blue Cross Wrote: [ -> ]εγω παντως νομιζω οτι θα επρεπε να πληρωνουμε μονο για να κατεβασουμε την εφαρμογη και οχι να πληρωνουμε καθε χρονο απο πεντε ευρω

Η εφαρμογή δεν είναι για τις XY αλλά γενικά για την σειρά από ότι φαίνεται. Γι΄αυτό πληρώνουμε την συντήρησή της.
Peke, σταμάτα να τους δικαιολογείς. Toungue
(05-09-2013 06:08 AM)METAMON Wrote: [ -> ]Απογοητεύτηκα πλήρως από τη Nintendo όταν έμαθα για το Pokemon Bank.
Σε αναγκάζουν να πληρώσεις για κάτι που θα μπορούσε πολύ άνετα να είχε γίνει αντί για cloud μέσω της SD card.

Πόση μνήμη πια χρειάζεται για να αποθηκεύσεις μερικά Pokemon; Θυμάμαι με το Pokemon Ruby Sapphire Box έφτανε μια κάρτα 59 block (512Kb) για να σώσεις 1500 Pokemon.

Το cloud είναι το όλο gimmick, δεν είναι θέμα μνήμης. Πέρα από τα hack checks που ανέφερε ο Arty2, το ότι η αποθήκευση γίνεται online προσφέρει δυνατότητες που δεν θα ήταν εφικτές αλλιώς. Δεν είναι τίποτα επιβεβαιωμένο ακόμα, αλλά σκέψου ότι θα μπορούσες να ανταλλάσεις Pokémon με το αντίστοιχο GTS της 6ης γενιάς χωρίς να ανοίξεις την κασέτα, θα μπορούσαν να γίνονται events μέσω του Pokémon Bank και να μην ανησυχείς αν θα τα χάσεις επειδή δεν έχεις πρόσβαση στο 3DS εκείνες τις μέρες, κλπ κλπ. Κι εμένα δε μου αρέσει το ετήσιο αντίτιμο, αλλά θα περιμένω να δω τι προσφέρει το app πριν το κρίνω.

(05-09-2013 06:08 AM)METAMON Wrote: [ -> ]Λένε ότι θα έχουν ένα μήνα δωρεάν, αλλά μετά τι;
Τα λεφτά δεν είναι πολλά, αλλά το ζήτημα είναι ότι γιατί να πληρώσω έστω και λίγο, για κάτι που θα μπορούσα να έχω δωρεάν;

Ελπίζω τουλάχιστον η εφαρμογή μεταφοράς pokemon από παιχνίδια προηγούμενης γενιάς να γίνει δωρέαν. Μέχρι τώρα ήταν δωρεάν, γιατί ξαφνικά αυτό το απαρατίτητο στοιχείο του παιχνιδιού πρέπει να γίνεται επί πληρωμή;

Η μεταφορά Pokémon γίνεται μέσω του PokéTransporter, το οποίο χρειάζεται το Pokémon Bank για να λειτουργήσει, οπότε, εμμέσως, είναι επι πληρωμή. Όσο για το δωρεάν που αναφέρεις, να σου θυμήσω ότι για να μεταφέρουν Pokémon από την 4η στη 5η γενιά ή απλά για να ανταλλάξουν Pokémon μεταξύ δυο παιχνιδιών, πολλά άτομα αγόρασαν δεύτερο DS.

Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω αυτό το μοντέλο των μικροσυναλλαγών, όπως είπα ούτε εμένα μου αρέσει. Μπορώ όμως να δω το σκεπτικό της Nintendo/GameFreak πάνω στο θέμα και, παρότι δε θέλω να το παραδεχτώ, βγάζει νόημα η επιλογή αυτή. Το κατά πόσο θα αξίζουν αυτά τα 5€ (ή όσο θα κοστίζει), θα το μάθουμε σε κανά χρόνο από τώρα, όταν θα δούμε πώς αποδίδει η εφαρμογή. Αν για παράδειγμα συντηρείται και ενημερώνεται με την ίδια συχνότητα και ταχύτητα που ενημερώνεται το Pokémon TCG Online, σίγουρα θα μιλάμε για πεταμένα 5€.

Edit: Δες τα και σαν ασφάλεια αυτά τα 5€. Μπορεί να μη συμβεί τίποτα κακό, αλλά τα πληρώνεις just in case για να μη χάσεις τα Pokémon σου. Ξέρω 'γω αν πετάξεις την κασέτα σου σε κανέναν υπόνομο... λέω 'γώ τώρα... Toungue
(05-09-2013 12:59 PM)NM2 Wrote: [ -> ]Edit: Δες τα και σαν ασφάλεια αυτά τα 5€. Μπορεί να μη συμβεί τίποτα κακό, αλλά τα πληρώνεις just in case για να μη χάσεις τα Pokémon σου. Ξέρω 'γω αν πετάξεις την κασέτα σου σε κανέναν υπόνομο... λέω 'γώ τώρα... Toungue

Sold. Toungue
Φυσικά ας ελπίσουμε πως δεν θα έχει κάuε “account” δεμένο με μια μόνο κασέτα όπως ήταν το Box :)
With Pokémon Bank, you can deposit and withdraw Pokémon from different copies of Pokémon X and Pokémon Y. All you have to do is download Pokémon Bank on your Nintendo 3DS system, insert your Pokémon X or Pokémon Y Game Card, and open the Pokémon Bank application. Pokémon Bank also works with downloadable versions of Pokémon X and Pokémon Y. If you're working with multiple copies of the games, Pokémon Bank makes it easy to gather your Pokémon in one place!


Herc αυτό δεν αποκλείει αυτό που λες; Ή εννοείς κάτι άλλο;
^ Quote από το official site: "If the worst were to somehow happen and you lost your copy of Pokémon X or Pokémon Y, your Pokémon would still be safe and ready to be withdrawn to a new game if they were deposited to Pokémon Bank!"

Οπότε κάθε account θα μπορεί να συνδεθεί με περισσότερα παιχνίδια. Αυτό που θέλω να δω είναι αυτό που λέγαμε χθες, αν τα accounts θα είναι "δεμένα" με το 3DS ή με άλλα accounts (Dream World, pokemon.com, κλπ). Αλλιώς θα μπορούσαν εύκολα να μοιραστούν αρκετά άτομα το ίδιο account και το κόστος του.
Και αυτό μάλλον κάνει και το new game πολύ πιο εύκολο. Big Grin Btw, στην τράπεζα μπορούμε να βάλουμε αντικείμενα;
Να μαντέψω ότι τα pokemon μεταφέρονται στο pokemon bank και δεν αντιγράφονται,έτσι ; Υπάρχει και δυνατότητα για κανένα cloning glitch εκεί αν και δεν το νομίζω,γιατί έχουν σταματήσει τα glitch πια σε μεγάλο βαθμό στα παιχνίδια pokemon.Το pokemon bank καλό είναι,δίνεις 3,81€ (τόσο είναι τα 500 γιεν) το χρόνο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Η συνδρομή νομίζω πως είναι απαραίτητη μόνο και μόνο για τα έξοδα του server που θα ανεβαίνουν τα pokemon.Τα mega kanto starters με εντυπωσίασαν το καθένα για διαφορετικό λόγο :
Charizard : Καταπληκτικό ability,μέτρια προς το καλή εξωτερική εμφάνιση.Κρίμα που δεν άλλαξε και το typing σε Fire/Dragon να πάει OU επιτέλους Toungue
Blastoise : Πολύ πιο όμορφο από το παλιό blastoise,δεν το περίμενα να πω την αλήθεια.Το ability δεν ξέρω τι κάνει προς το παρόν,οπότε δεν μπορώ να το κρίνω.
Venusaur : To thick fat είναι καλό ability για το venusaur(όχι τόσο καλό όσο το chlorophyll βέβαια) αλλά αυτό που με εντυπωσίασε ήταν το λουλούδι πάνω στο κεφάλι του venusaur.Δεν μπορούσαν να βρουν χειρότερη αλλαγή να του κάνουν από άποψη εμφάνισης,imo Toungue
Γενικά πάντως τα mega pokemon μου φαίνονται κάπως κουφή ιδέα για το in-game μέρος,πολύ ενδιαφέρουσα όμως για το competitive.Όπως ήταν και το Dream World δηλαδή.Γενικά,καλά την πάνε την δουλειά με X,Y.Τα νέα pokemon στην πλειοψηφία τους δεν με ξετρέλαναν (ειδικά τα θρυλικά μου φαίνονται πολύ μέτρια) αλλά είναι καλύτερα από της 5ης και αυτό αρκεί νομίζω Toungue Ελπίζω να μην με κάνουν να πάρω τα λόγια μου για τα νέα pkmn πίσω μόλις βγουν τα παιχνίδια..
Λογικά αν μπορείς να δώσεις item σε pokemon πριν το κάνεις deposit έμμεσα ναι.Τώρα το να έχει κάτι σαν player's pc όπως στις τρεις πρώτες γενιές μου φαίνεται λίγο απίθανο
Arty2, το θέμα δεν είναι απλά να πιάσω όλα τα Pokemon. Το θέμα είναι να μπορώ να χρησιμοποιήσω τα Pokemon έχω κάνει μέχρι τώρα.

Θα μου πεις: Έ ωραία, μπορείς να μεταφέρεις όλα σου τα Pokemon την περίοδο που η εφαρμογή θα είναι δωρεάν.

Το πρόβλημα είναι ότι ανάλογα με τα τουρνούα που γίνονται, θέλω να χρησιμοποιήσω pokemon με κινήσεις που μπορούσαν να μάθουν μόνο σε παλαιότερες κασσέτες. Για παράδειγμα, πριν μερικούς μήνες είχε γίνει ένα τουρνουά μόνο με pokemon από το kanto.
Έ, κάθησα και έκανα ένα blastoise με counter στην Emerald και το μετέφερα μέχρι την Black 2, γιατί counter move tutor υπάρχει μόνο στην Emerald.

Αν όλες οι κινήσεις που υπάρχουν ως move tutor σε όλες τις παλιές κασσέτες, υπάρχουν και στις ΧΥ, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά υποθέτω πως μάλλον όχι.

Το θέμα με το hacking θα μπορούσε να λυθεί πολύ απλά με patches. Όσοι δεν έχουν το τελευταίο patch, να μην τους δίνεται η δυνατότητα να είναι online.

NT2, δε λέω ότι η υπηρεσία δε θα έχει και καλά. Απλά όπως και να έχει, το να είσαι διαρκώς online για να τη χρησιμοποιήσεις, και να πληρώνεις κάθε χρόνο λεφτά, μου φαίνεται πολύ κακή ιδέα.
Συμφωνώ ότι για την μετάφορά από την 4η στην 5η γενιά, υπήρχε πρόβλημα και φυσικά, έκραξα τη Nintendo για αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που μετέφερα μόνο λίγα από τα pokemon που είχα από την Pearl στην Black.
Κρατάω όμως ως παράδειγμα, τη μεταφορά από την 3η στην 4η γενιά, που ήταν δωρεάν.

Καλά ειδικά αυτό με την ασφάλεια, είναι η μεγαλύτερη κοτσάνα που έχω ακούσει.
Μια χαρά είναι τα pokemon μου στις κασσετούλες μου, δεν παθαίνουν τίποτα.
Πιο πολύ θα ζω με το άγχος για την ασφάλεια του cloud.

Εγώ κυρία Nintendo, τα αγαπάω τα pokemon μου. Δε θέλω να τα στείλω σε κανένα cloud. Τα θέλω δίπλα μου, στις κασσετούλες μου, να κοιμάμαι μαζί τους.Heart
Μας κάνει μάθημα η Nintendo αγάπης προς τα Pokemon, αυτή που καταδίκασε τα Pokemon των δύο πρώτων γενιών να σαπίσουν στις παλιές κασσέτες.Angry

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο...Angry
Να τα μας και απλικέησιον για να φυλάς τα πόκεμον σου...Εγώ απ'τη μία χαίρομαι , αν χάσεις την κασέτα τα χεις για πάντα(μου χει συμβεί και χασα καλούδια +100στάρι άρσεους από ηβέντ :'( ) , και το new game γίνεται παν-εύκολο! Απ'την άλλη όμως...μπαίνει πιο καπιταλιστικά στο παιχνίδι η νιντέντο (στην 5η γενιά δε με επηρέασε , δανειζόμαστε DS όποτε βρίσκουμε άλλους με τον George'T και κάνουμε τις μπίζνες μας ^^) και για να στείλεις πρέπει να πληρώσεις επίσης!!! Αυτό το σύστημα δε μου πολυαρέσει λοιπόν. Αλλά τι να κάνουμε...
Τα πόκεμον που χουν ανακοινωθεί μου αρέσουν πολύ και η ιδέα των μέγκα είναι γαμάτη , αρκεί να υπάρχουν μέγκα για όλα ή τουλάχιστον για περισσότερα πόκες!
Και όσοι λένε θέλουν το Τσάριζαρντ ντράγκον και μπλα μπλα. ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΤΣΑΡΙΖΑΡΝΤ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΑΠ'ΤΟ ΤΖΙΓΚΛΥΠΑΦΦ; ΕΓΩ ΟΧΙ AngryDodgyCoolToungue
(05-09-2013 11:05 PM)Aldark Wrote: [ -> ]Και όσοι λένε θέλουν το Τσάριζαρντ ντράγκον και μπλα μπλα. ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΤΣΑΡΙΖΑΡΝΤ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΑΠ'ΤΟ ΤΖΙΓΚΛΥΠΑΦΦ; ΕΓΩ ΟΧΙ AngryDodgyCoolToungue

Προτιμώ να χάνει από fairy παρά να τρώει 50% από stealth rock κάθε φορά που μπαίνει μέσα.Aπό Jigglipuff δεν θα χάνει γιατί δεν έχει καλά stats.Ακόμα και να έχανε όμως η ουσία είναι ίδια.Δεν υπάρχει χειρότερος τύπος από αυτόν που τρώει τέτοιο damage από stealth rock.
(05-09-2013 04:22 PM)METAMON Wrote: [ -> ]Καλά ειδικά αυτό με την ασφάλεια, είναι η μεγαλύτερη κοτσάνα που έχω ακούσει.
Μια χαρά είναι τα pokemon μου στις κασσετούλες μου, δεν παθαίνουν τίποτα.
Πιο πολύ θα ζω με το άγχος για την ασφάλεια του cloud.

Αν και το είπα περισσότερο ως αστείο προς τον pekinoua, κοτσάνα σου φαίνεται τώρα που δεν έχει πάθει κάτι κάποιο απ' τα παιχνίδια σου. Αυτοί που έχουν χάσει κάποιο παιχνίδι στο οποίο έχουν αφιερώσει πολύ χρόνο είμαι σίγουρος ότι θα έδιναν 5€ για να πάρουν πίσω τα δεδομένα.
(05-09-2013 04:22 PM)METAMON Wrote: [ -> ]Το θέμα με το hacking θα μπορούσε να λυθεί πολύ απλά με patches. Όσοι δεν έχουν το τελευταίο patch, να μην τους δίνεται η δυνατότητα να είναι online.

Όχι σε παιχνίδι με τέτοιο εύρος και διείσδυση. Είναι μαθηματικά σίγουρο πως η πλειοψηφία θα έχει τεχνικά προβλήματα και δεν θα καταλαβαίνει πως να τα λύσει.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8
Reference URL's