Legendary Pokémon

Full Version: Greek Metagame?!
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
Ευχαριστω τον Kalas που μεσω του Thread που ανοιξε στο Αγγλικο μερος για το Ιαπωνικο Metagame μου εδωσε την ιδεα για το θεμα που ανοιγω τωρα. Εδω και καποια χρονια ολοι οι "ανταγωνιστικοι" παικτες μπαινουμε στο Internet και βλεπουμε τις αλλαγες στους κανονες που γινονται στις μαχες. Καποια Pokemon γινονται Ubers, καποια Pokemon UU και καποια Ubers. Καποιες κινησεις απαγορευονται, καποιες αλλες επιτρεπονται κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες κτλ. Σε διαφορες συζητησεις με τον Ninjomewtwo ειχαμε απορησει ή νευριασει για καποιες απο αυτες τις αλλαγες. Και ξαφνικα συνειδητοποιω οτι ολοι μας ακολουθουμε σαν ρομποτακια το Αμερικανικο προτυπο κανονων. Και ερωτω, μιας και ειμαστε μια αρκετα "δυνατη" ελληνικη κοινοτητα Pokemon, γιατι δε φτιαχνουμε κανονες, συμφωνα με τα δικα μας πιστευω και τις δικες μας δυνατοτητες ωστε να απολαμβανουμε πολυ περισσοτερο το παιχνιδι;
AGREED! Εσύ με τον NM2 πρέπει να φτιάξετε μία νέα λίστα με Ubers, UU, OU, κινήσεις κ.τλ.
Σοβαρά, τέλεια ιδέα. Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό. ο.Ο
Και όταν κάνετε την λίστα αυτή, να την βάλετε και στο ελληνικό μέρος του site ώστε να μπορούν να την βλέπουν οι Έλληνες.
Φοβερη ιδεα, δε θα πανε και τζαμπα τα γκαρτζομπ των περισσοτερων εδω. Μονο μην μετακινηθει το yanmega στα ubers.
επισης
BLUE Wrote:Καποια Pokemon γινονται Ubers, καποια Pokemon UU και καποια Ubers
I lol'd
Πολυ καλη ιδεα.Οπως αυτοι αλλαζουν συνεχεια τους κανονες και φτιαχνουν δικους τους κανονες μπορουμε και εμεις να κανουμε το ιδιο και ναμαστε "αυτονομοι" Toungue
(25-12-2008 01:59 PM)fr3quency Wrote: [ -> ]AGREED! Εσύ με τον NM2 πρέπει να φτιάξετε μία νέα λίστα με Ubers, UU, OU, κινήσεις κ.τλ.
Σοβαρά, τέλεια ιδέα. Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό. ο.Ο
Και όταν κάνετε την λίστα αυτή, να την βάλετε και στο ελληνικό μέρος του site ώστε να μπορούν να την βλέπουν οι Έλληνες.

Το να φτοιαξουμε εγω με τον ΝΜ2 μια λιστα με κανονες θα ειναι το ιδιο πραγμα για εσας. Θα σκεφτω λιγο και θα βρω ενα τροπο ωστε να εχετε ενεργο ρολο!
Ναι, αλλά εσείς είστε πιο «έμπειροι» σε αυτά τα θέματα. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί πολύ με OU, UU και τέτοια πράγματα.
Εγω σκεφτομουν γενικως να ξεφυγουμε λιγο απο αυτη τη λογικη η να τη χρησιμοποιησουμε υπερ μας. Για παραδειγμα για φανταστειτε πως θα αλλαζαν οι στρατηγικες αν ημαστε υποχρεωμενοι να εχουμε ενα NU,ενα UU, ενα BL, δυο OU και ενα Uber σε καθε ομαδα! Δεν σημαινει οτι αυτο θα γινει απλα πρεπει να επεξεργαστουμε διαφορες παραμετρους και να ακουσουμε πολλες ιδεες ωστε να μην αδικησουμε η δυσαρεστησουμε κανεναν.
Τέλεια ιδέα!!!Να πούμε όλοι τις ιδέες μας κα μετά να ψηφίσουμε τις καλύτερες.Να φτιάξουμε και ένα Thread που να λέμε ποιοι έχουν wi-fi για να ξέρουμε με ποιους να κάνουμε μάχες με τους ελληνικούς κανόνες.
Κι εγώ είχα πεί γι αυτό...=_=
Τωρα που ειναι και γιορτες και βαριεμαι πειτε τπτ να κανω καμια λιστα η οτιδηποτε σχετικο
Να ρωτήσω κάτι ; Τι είναι τα UU και Ubers ; (Επειδή είναι κάτω από 10 λέξεις προσθέτω: Ωραίο το νέο μου ΑβατάρWink
Αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι το θέμα μας,κοίτα εδώ
(25-12-2008 10:17 PM)Charizard the Dark Wrote: [ -> ]Να ρωτήσω κάτι ; Τι είναι τα UU και Ubers ; (Επειδή είναι κάτω από 10 λέξεις προσθέτω: Ωραίο το νέο μου ΑβατάρWink

UU=Under Used δηλαδή δε χρισημοποιούνται πολύ(σχεδόν καθόλου)
και Ubers= Pokemon που δεν μπορούν να συμετάσχουν στο Battle Tower επειδή είναι υπερβολικά δυνατά
Είναι όπως το είπε ο Johan, μόνο έχω να προσθέσω ότι υπάρχουν πολλοί παίκτες που χρησιμοποιούν UU είτε επειδή τους αρέσουν είτε ως αντίδραση είτε για να αποδείξουν ότι pokemon όπως το golduck μπορούν να νικήσουν άλλα όπως το tyranitar. Επίσης, δεν απαγορεύονται όλα τα ubers από το battle tower, αφού latios και latias επιτρέπονται.
Τέλος, συμφωνώ απόλυτα με όσα έχουν ειπωθεί παραπάνω, αφού δεν είναι δυνατόν να εξαρτόμαστε από τις αποφάσεις site όπως του smogon προκειμένου να κάνουμε μια μάχη. Π.χ προσωπικά δε συμπαθώ το garchomp, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να βρίσκεται στα ubers...
Blue η ιδεα σου ειναι παρα πολυ καλη και θα ηθελα να βοηθησψ κι εγω οσο μπορω... Γιατι δηλαδη να εξαρτομαστε απο το smogon για το πως θα φτιαξουμε την ομαδα μας?? Προσωπικά πιστευω οτι θα ηταν καλο να ξαναφτιαξουμε τα tiers, και να βαλουμε και αλλους κανονες γενικα...

Επισης κατι που ηθελα να πω ηταν οτι καποιος (με εμπειρια στο metagame)θα μπορουσε να γραψει ενα αρθρο σχετικα με τα διαφορα στυλ του metagame, δηλαδη να παρουσιασει συνοπτικα το αμερικανικο, το ιαπωνικο και οποιο αλλο στυλ competitive υπαρχει και υστερα αυτο να μπει στο Main site.. Δν ξερω, εσεις τι λετε??

Και αν τελικα φτιαξουμε το δικο μας στυλ παιχνιδιου, να φτιαξουμε και ενα server στο shoddy ωστε να δοκιμάζουμε ομαδες κλπ...
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
Reference URL's