Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Αντί για Hidden Power λέω να του βάλεις Hyper Beam για λύση ανάγκης. Αν και εγώ το Gyarados θα το προτιμούσα special sweeper με surf, fire blast, ice beam, return
TAUNT ειναι φοβερο!Το Gyarados με Taunt την καταληλη στιγμη καταστρεφει ολοκληρες ομαδες!
Δεν νομιζω. Με x4 weakness σε εναν τυπο που ολοι χρησιμοποιουν τουλαχιστον μια φορα σε μια ομαδα (Thunderbolt, Thunderpunch, Rain Dance - Thunder), ειναι σχεδον αυτοκτωνια. Βεβαια αν ξερεις ποτε να το κανεις, μπορει να διαλυσει ομαδες οπως λες. Για Taunt - Dragon Dance combo, εγω προτιμω Tyranitar.
JimLink, η base Sp.Atk. του Gyarados ειναι 80 ενω η base Atk. ειναι 125. Εχουν μια μικρη διαφορα... Ασε που μαθαινει και Dragon Dance...
Pisteyo oti to taunt inai ripsokindino. Epeidi ta perisstore pkmn exoun toulaxiston mia electric move.
Μα θα παιξεις την καταληλη στιγμη οπως πχ εναντιον Blissey (Ninjomewtwo? ) η εναντιον Skarmory.Με εξι DD ακομα και το Skarmory θα χανει πολυ Hp απο τον Gyarados ενω το Drill Peck δεν θα κανει ΤΗΝ ζημια αφου δεν μπορει να ριψοκινδυνευσει καποιος να σου επιτεθει αντι να κανει Roar στην περιπτωση που δεν διαλεξεις Taunt.
Δεν ειπα οτι το Taunt ειναι ασχετη κινηση. Αλλα πρεπει να την κανεις την σωστη στιγμη και μονο αν εχεις προβλεψει σωστα τις κινησεις του αντιπαλου σου. Π.χ. δεν χρησιμοποιουν ολοι τις ιδιες κινησεις στα Pokemon τους. Ο δικος μου Alakazam για παραδειγμα δεν εχει το Thunderpunch και δεν θα τα παει καλα με Taunt - Dragon Dance ενω ο Alakazam καποιου αλλου μπορει να το εχει. Το ιδιο γινεται και με τα Blissey (αλλο Pokemon δεν βρηκες κι εσυ?!?). Αν ο αντιπαλος αντι για Toxic ας πουμε του εχει βαλει Thunderbolt για να παει κοντρα στα Skarmory? Ο Gyarados διαλυθηκε. (Παραδειγμα ειναι. Μη φανταστειτε οτι ειναι πολλοι αυτοι που βαζουν Thunderbolt στο Blissey.)
Απ'όσο έχω δει -και απο δική μου προσωπική εμπειρία- άπειροι ή νέοι παίκτες δεν δίνουν σημασία σε Stat Boost/Status Inducing moves. Κοινώς είναι "Attack-Attack-Attack" (το γνωστό τακατακατακα).
Καλώς ή κακώς αρκετοί απο εδώ μέσα το κάνουμε και έχω την αίσθηση ότι το Taunt θα ήταν effective μόνο ενάντια σε άτομα με περισσότερες γνώσεις πάνω στα Pokemon (Internet Pokemon Community με λίγα λόγια).
Σαφως.Εχω παρατηρησει οτι αν καποιος εχει δημιουργησει μια πολυ γερη ομαδα για τα δεδομενα των καλων παικτων, μπορει να συνατησει καποιες δυσκολιες ενατια σε μια ομαδα που εχει μονο Sweepers.Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως θα χασει αφου οι παικτες που φτιαχνουν Sweeperομαδες συνηθως δεν εχουν καθολου στρατηγικη (Δεν ξερουν τι ειναι super effective καλα καλα).
Δεν υπαρχει περιπτωση μια Sweeperομαδα να νικησει μια ισορροπημενη ομαδουλα. Οσοι ειναι Attack-Attack-Attack, δεν ξερουν τι ειναι Physical και τι Special Sweeper. Εχω δει αρκετους με Shadow Ball στον Alakazam η Flamethrower σε Machamp. Οποτε δεν μπορουν να κανουν σοβαρο damage.
BLUE Wrote:(Δεν ξερουν τι ειναι super effective καλα καλα).
Μου εχουν κανει Explosion σε Gengar και σε Dusclops... Εδω καποιοι δεν ξερουν τα immunities, τα super effective θα ξερουν...
έκανα lv 100 ένα golduck!
ιδού:

STATS

hp: 307
attack: 175
defence: 204
sp.atack: 234
sp.defence: 213
speed: 246

moves:

ice beam
calm mind
hydro pump
confusion

any good idea???
Γιατί δεν του έβαλες surf αντί για hydro pump? Ρsychic δεν μπορούσε να μπει αντί για το confusion?

Έχω φτιάξει ήδη charizard και dugtrio για το Battle Frontier. Να φτιάξω κανένα swampert tank/annoyer ή κανένα άλλο πόκεμον π.χ. raichu special sweeper, για να συμπληρώσει την τριάδα?
Θα ελεγα καλυτερα εναν sweeper. Τα tank/annoyer συνηθως δεν βοηθουν πολυ στη νικη...
ξέρω ότι το psychic είναι ποιό επικοδομιτικό, αλλά είχα βρει ένα καλό golduck, και έτσι δεν έκανα egg.... όσο για το surf, το σκέφτομαι...
ΓκουχγκουχΤΜ29Psychicγκουχγκουχ...
Γιατι εχει τοσο χαμηλη Sp.Atk. το Golduck? Θα μπορουσε να ειχε τουλαχιστον 280 χωρις +Sp.Atk. Nature.

JimLink, καλυτερα sweeper οπως ειπε και η Char. Μην φτιαξεις Raichu εκτος αν εχει Surf. Και επειδη ξερω οτι δεν θα εχει, σου λεω να μην φτιαξεις. Και ο Charizard και ο Dugtrio χανουν απο Water αρα το τελευταιο Pokemon σου πρεπει να το καλυπτει αυτο. Καλο θα ηταν αυτο:

Sceptile @ Shell Bell/Scope Lens/Petaya Berry
Modest, 252 Sp.Atk, 252 Speed, 6 HP
-Leaf Blade
-Thunderpunch
-Dragon Claw
-Crunch

Ή αυτο:

Lati@s @ Soul Dew/Shell Bell
Modest, 252 Sp.Atk., 252 Speed, 6 HP
-Psychic
-Surf/Ice Beam
-Thunderbolt
-Recover/Calm Mind

Να ξερεις βεβαια οτι ενα Milotic μπορει να διαλυσει αυτη την ομαδα χωρις να κουνηθει. Αν ακομα θελεις Tank/Annoyer, προτεινω Umbreon ή Crobat (μονο annoyer). Πες τι κινησεις, nature, κλπ εχουν τα αλλα σου Pokemon.
Charizard modest 252Sp.Att, 252 Spd, 6 Sp.Def
flamethrower
bite
dragon claw
sunny day
Dugtrio adamant 252 Att, 252 Spd, 6 HP
earthquake
rock slide
slash
sludge bomb

Για sceptile πρέπει να φτιάξω καινούριο γιατί το παλιό είναι από την αρχή του παιχνιδιού και είναι και μεγάλο lvl. Όσο για τη Latias την έχω χαλάσει αφού την πήγα lvl50 χωρίς σοβαρή εκπαίδευση.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's