Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Κοιταξτε Emerald εχω και το Giga Impact το ακουω πρωτη φορα....Confused
Οσο για το Fly δε το βγαζω με τιποτα γτ 1ον Ειναι απο τις αγαπημενες μου επιθεσεις 2ον Παιζω Ιn Game
Οσο για το Agility μαλλον θα το βγαλω και θα βαλω steel wing ετσι και αλλιως η στρατιγικη μου ειναι "Επιθεσεις που δεν χτυπουν δεν ειναι επιθεσεις"
Υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαια.
ok.to perimena.To kalutero 8a einai to Fearow na einai Adamant nature.
Kinhseis:Hyper Beam
Drill Peck/Return
Attract/Return
Steel wing/Endure/Quick attack

Item:Salac Berry
λοιπόν, τώρα εκπαιδεύω ένα Ursaring

Brave@Flame Orb
Guts
255 Attack/255 HP

Faint Attack
Ice Punch
Facade
Giga Impact

θα μπεί στην HailRoom team οπότε θέλω χαμηλή speed μιάς και έχω Trick Room, το Faint Attack έιναι για να χτυπάει Double Teamer's κλπκλπ, το Ice Punch διότι παίρνει το το Boost του Hail, μετά είναι το Facade διότι με το Flame Orb πάει 140 power και STAB 210, είναι για το κύριο μέρος του Sweeping και τέλος το Giga Impact αν είναι στα τελευταία του ο Ursaring και δεν αντέχει άλλο γύρο... οπότε τι με νοιάζει 225 Power μέσ' 'τη μάπα!
Αρκετά καλός μου φαίνεται ο Ursaring, μόνο έχω κάποιες παρατηρήσεις:
1)Βγάλε το faint attack, αφού έτσι και αλλιώς κανείς δε χρησιμοποιεί double team σε competitive(εκτός και αν το θες για battle frontier). Aν θες καλή dark επίθεση breedare για crunch ή night slash. Kαι πάλι πιστεύω ότι το eq είναι απαραίτητο για να χτυπάει rock και steel που σε wallάρουν για πλάκα με το παραπάνω moveset.
2)Aκόμα και στα τελευταία του να είναι ο Ursaring μη βάλεις giga impact. Μια χαρά είναι το facade. Σχεδόν πάντα, ότι κάνει OHKO το ένα θα κάνει και το άλλο. Τι θα γίνει όμως αν ο αντίπαλος σου βγάλει ένα scizor και το giga impact δεν τον ΟΗΚΟ. O scizor θα κάνει ένα swords dance και θα σου φάει την ομάδα(ειδικά αν έχει πολλά ice).
Κατά τα άλλα το βρίσκω μια χαρά. Καλή nature και η όλη ιδέα να χρησιμοποιήσεις rsaring σε hail team μου φαίνεται πολύ καλή Smile
Nai...h giga impact prepei na parei podi asap.H earthquake einai mia standard epi8esh gia tetoia pokemon.
Μετα απο καιρο τελειωσα το Gengar που ειχα στα σκαρια...
Hasty, 31IVs Speed/Sp.Atk/HP

Τωρα σπαω αυγα Snorunt να κανω μια Froslass Toungue
τώρα εκπαιδεύω Togekiss, Calm με 31 Sp.Attack IV's! έκανα ένα μικρό λάθος με τα EP's αλλα ελπίζω να μην πειράζει πολύ, αντί να βάλω 252 EP's HP έβαλα 252 Sp.Attack, το Moveset θα είναι Thunder Wave, AncientPower, Aura Sphere και φυσικά Air Slash,! σκεύτομαι να βάλω King's Rock για ακόμα πιό σίγουρο Flinch (έχει Serene Grace) με Air Slash αλλα πιστεύω οτι Leftovers είναι καλύτερο, μετά θα πάω για Froslass όπος και ο Adk(το αγαπημένο μου Ice-type pokemon ever!)
Πολύ καλό φαίνεται το togekiss μπορώ να πω, αν και 252 EPs σε λάθος stat δεν το λες και μικρό λάθος Toungue Mπορείς να του δώσεις berry, που το καθένα "βγάζει" 10 EPs από το ανάλογο stat (hondew στη δική σου περίπτωση).
Τώρα σχετικά με το moveset, το togekiss έχει άπειρες επιλογές. Το roost είναι καλή επιλογή, ενώ το ότι χάνεις προσωρινά το flying type σε κάνει να τρως neutral dmg από ice/electr/rock. Πιστεύω βέβαια ότι το ancientpower δεν είναι τόσο καλή επιλογή, αφού και με serene grace έχει μόλις 20% πιθανότητες να ανεβάσει τα stats. Θα το άλλαζα με roost, αν όμως δεν έχεις το tm μπορείς να βάλεις flamethrower ή tri attack (και τα δύο ωφελούνται από serene grace).
Για item φυσικά leftovers, αφού το hax του togekiss δεν περιορίζεται μόνο σε flinching. Aν πάλι σκοπεύεις να χρησιμοποιείς συνέχεια air slash μπορείς να του δώσεις metronome που σταδιακά θα αυξάνει τη δύναμή του(αν και δεν το θεωρώ τόσο καλή επιλογή)
Ελπίζω να βοήθησα. Smile
Ena kalo moveset gia Togekiss einai:Roost,Air Slash,Aura Sphere,Flamethrower.To diko mou Togekiss me auto to moveset kai me leftovers kai Serene Grace ability,me exei swsei polles fores se wifi battles.
Εγώ τώρα κάνω ev training ένα Ditto (πρώτο Ditto Ev trained).
τελικά το Togekiss είναι μιά χαρά με αυτά τα EP's και το moveset(έχει χτυπήσει 339 Sp.Attack!) και βρήκα Jolly Snover με 27/29 speed IV's και 25/27 Attack IV's! yeah man, EV training αμέσως!
Εγώ τώρα εκπαιδεύω το Garchomp μου:


Garchomp Lvl68
Sassy Nature
Item:Dragon Fang
Ability:Sand Veil
HP:251
Attack:200
Defence:160
Sp.Attack:124
Sp.Defence:147
Speed:175

Moveset:
Swords Dance
Outrage
EQ
Flamethrower

Έχετε να προτίνετε κάτι;
χωρις παρεξηγηση, αλλα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΛΕΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ Μ??!!! SASSY GARCHOMP!!?? εχε χαρη που ειμαι κι εγω εδω περα.

1 το nature ας ειναι jolly ή το πολυ adamant για choice scarfed chomp
2 μαθε του αυτες τις κινησεις
swords dance
eq
outrage
fire fang/ stone edge
3 δωσε για αντικειμενο το yache berry

(θα εξηγουσα περισσοτερα, αλλα δεν εχω και πολυ χρονο τωρα... Sad )
Σημερα εφτασα τον Electabuzz μου 80lvl
Moves
Thunderbolt
Thunder
Focus Punch
Shockwave θα γινει Hidden power/????

και τον Primemeape 81lvl
Moves
ΕQ
Cross Chop
Lowkick θα γινει μαλλον Bulk Up
Βrick Break

ακομη εκανα το Venusaur 40lvl
Sleep Powder
Leech Seed
Leaf Blade
???? μαλλον Giga Drain

Σημερα νικησα με τον Vens μου Wailord 62 lvl
Τελεια στρατηγικη Leech Seed>Sleep Powder>Leaf Blade>Leaf Blade>Leaf Blade και παπαλα μεταmustaine2mustaine2mustaine2mustaine2Big Grin
καλύτερα πιστεύω θα ήταν να είχες Petal Dance αντί για Leaf Blade διότι ο Venusaur έχει 80 Base Attack ενώ η Base Sp.Attack του είναι 100, οπότε το Petal Dance είναι πιό αποτελεσματικό, αλλα μιάς και θα βάλεις Giga Drain βάλε Sludge Bomb, που έχει ίδια power με το Petal Dance αλλα είναι Poison-type.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's