Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Mukkuhauk kai proti morfi Lucario Toungue

Den exo brei Strategy akoma
Τι εννοεις Mukkuhawk και πρωτη μορφη Lucario??? ROMακι κι ετσι?

Οσο για το Breloom, το πιο γνωστο (ισως και το πιο καλο) moveset του ειναι:
Breloom @ Salac Berry
Spore (κοιμιζει με 100% accuracy)
Substitute
Focus Punch
Double Team

Στρατηγικη, απλη. Spore αμεσως και αρχιζεις τα DT. Πριν αρχισεις να χτυπας, κανεις και Substitute και εισαι ΟΚ.
Η, εναλλακτικα, Leech Seed αντι για DT.
Το Leech Seed ειναι πολυ καλο και μπορει να σου εξασφαλισει περισσοτερα Substitutes αλλα η ολη στρατηγικη του Focus Punch βασιζεται στον συνδυασμο κινησεων του Breloom. Οποτε εγω ειμαι ακομα υπερ του DT.
ninjomewtwo Wrote:Τι εννοεις Mukkuhawk και πρωτη μορφη Lucario??? ROMακι κι ετσι?


No ROMακι...
Τωρα στα Lik-sang μπορεις και ΕΣΥ να παραγγειλεις τις Pkmn Διαμάντι και Μαργαριταρι(Κοχυλια και Περλες,ελατε ANT1)

Ελα Αλεκο,αγορασες την Pearl? Τιιιιιιι?????
ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

Toungue

Anyway,επιασα και τα 3 Legends(ναι,και αφτο που τρεχει[Πολυυυυυυ δυσκολο.Μου πηρε 5 δευτερολεπτα αλλαζοντας Route])και το Parukia of course(Πρεπει να εχει capture rate 99.9999999% Big Grin).
τελείωσα το shiny Breloom: (μετά απο πολλύ κόπο)

hp: 304
attack: 272
defence: 177
sp.attack: 147
sp.defence: 131
speed: 210

τώρα εκπαιδεύω το shiny exeggutor:

leech seed
sleep powder
giga drain
reflect

έχετε καμία καλή ιδέα?
Exeggutor @ Leftovers
Leech Seed--->OK
Giga Drain--->OK
Sleep Powder--->Psychic (δυνατο και STABed)
Reflect--->Protect (επιπλεον HP απο Leech Seed και Leftovers)/Toxic (ενοχλητικοToungue)/Light Screen (καλυτερο απο το Reflect λογω των αδυναμιων του Exeggutor)

Στο Breloom τι κινησεις εβαλες???

Εκπαιδευω τωρα ενα Latias αλλα δεν ειμαι σιγουρος για τις κινησεις. Μαλλον θα ειναι ετσι:

Latias @ Soul Dew (αν μου το δωσει καποιος, αλλιως Leftovers)
Rash Nature, 252 Speed, 252 Sp.Atk., 6 HP
Psychic
Thunderbolt
Surf
Recover

Εχει / Δεν Εχει
Psychic / Dragon Claw. Μεγαλυτερο base damage και πιθανοτητα να ριξει το Sp.Def. του αντιπαλου.
Thunderbolt / Ice Beam. Ο Alakazam μου ξερει Ice Punch αλλα οχι Thunderpunch.
Recover / Calm Mind. Με το Soul Dew δεν θα χρειαζεται Calm Mind για να διαλυει (σχεδον) τα παντα.

Αλλες ιδεες?
πολύ καλό το moveset της latias!!!

breloom (προς το παρών):

leech seed
sky uppercut
toxic
protect

ήταν πολύ αργά για spore...

καλή ιδέα για το execcutor, είχα σκοπό να του βάλω psychic, θα του βάλω και το light screen..
Ποτε δεν ειναι αργα για μια κινηση!!! Γιατι υπαρχουν τα Heart Scales???
Για να τα δίνεις σε αυτόν που τα παίρνει με σκοπό να διδάξει στα pokemon σου κινήσεις που είχε παλιά(ακόμα και πριν φτάσει το lvl 5) και τις οποίες δεν έχει πλέον.
i know, alla tora poia einai breloom kai oxi shroomish....Sad
isos kapoia alii fora.....
Την Πέμπτη πήγα στο Battle Dome για μια τελευταία προσπάθεια μήπως και πάρω κανένα μετάλλιο. Είχα για πρώτη φορά 4 συνεχόμενες νίκες με τα γνωστά Sceptile, Manectric, Pelipper που τα έχω από την αρχή του παιχνιδιού και στην πέμπτη φορά έφτασα στον frontier Brain. Ο sceptile έβγαλε με ένα χτύπημα το swawpert του αλλά έχασε κατευθείαν από το salamence. Και μου μένει ο pelipper που με ice beam φτάνει τον salamence στο "κόκκινο", και σαν να μην έφτανε αυτό εκείνος κάνει critical hit dragon claw και μου σκοτώνει το pelipper. Έπαιζα για περίπου μισή ώρα τσάμπα και άρχισα να βρίζω τα πόκεμον μου και σκεφτόμουνα πόσο βαρετά είναι να αρχίσω να εκπαιδεύω άλλα από την αρχή. Και εκεί που κοίταγα το summary και αναρρωτιόμουν τι φταίει βλέπω το sceptile και το pelipper να γράφει στο status pokerusBig Grin. Μπορεί να μην έχω δει ούτε ένα shiny wild pokemon αλλά έχω ευλογηθεί με το σπάνιο ιό.
Τώρα έχω ξεκινήσει να φτιάχνω ένα charizard special sweeper. Γέννησα με το αρχικό μου charizard 5 αυγά και από το θηλυκό charmander έφτιαξα με το blastoise άλλα 5 charmander με Bite. Με το macho brace και το pokerus παίρνει 4πλάσια effort points από ότι συνήθως. Έπαιξα λίγο και μέχρι τώρα είναι

Charmeleon lvl 22 modest nature
252 Sp. Attack, 252 Speed, 6 Sp.Defence
59HP, 33AT, 36DEF, 63SP.AT, 38SP.DEF, 56SPE

Και σκέφτομαι να του βάλω:
Flamethrower
Bite
Dragon Claw
Dragon Breath/Sunny Day
Πρεπει να σου θυμησω οτι ο Charizard δεν μαθαινει Dragonbreath. Και μην του βαλεις Sunny Day γιατι οι αμυνες του Charizard δεν του αφηνουν περιθωρια για μη επιθετικες κινησεις. Κοιτα τι τυπου ειναι το Hidden Power του και βαλ' του το αν ειναι Special, αλλιως βαλε μια Physical επιθεση σαν filler, μαλλον Earthquake η STABed Aerial Ace. Ριξε μια ματια εδω και εδω για αλλα movesets.
Μήπως μαθαίνει Dragon Rage, αυτές τις δύο κινήσεις συνέχεια τις μπερδεύω. Πώς μπορώ να του βάλω Hidden power και να δω τι τύπου είναι? Και εγώ σκεφτόμουνα earthquake αλλά δεν νομίζω λόγω χαμηλού attack ο charizard να βγάλει με μία επίθεση τα electric ή rock type πόκεμον
Ναι, μαθαινει Dragon Rage αλλα δεν ειναι και πολυ καλο. Για Hidden Power, κοιτα εδω.
Τα περισσοτερα Electric εχουν ασχετο Defence και το Earthquake μπορει να σε σωσει απο μερικα Thunderbolts (εγω αυτο θα εβαζα σαν τελευταια κινηση). Αν εχει κανα τρελο Hidden Power π.χ. Grass η Electric η Ice, βαλτο για να πας κοντρα στα Water-types και στα Ground-types που θελουν να σε διαλυσουν με Surf και Rock Slide.
Reference URL's