Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και χωρίς ιδιαίτερο effort training το RAMPADOS ανεβάζει υψηλό attack και speed (σύμφωνα με τα base stats του) , αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα έπρεπε να επιμείνω περισσότερο στο defence ή στο sp. defence (υπόψην ότι το natyre του είναι docile οπότε το defence του έχει έτσι και αλλιώς μεγαλύτερη τιμή) .
1 θα ταν καλο να αλλαξεις το nature και να το κανεις adamant
2 αν του θες καλη αμυνα,ενα καλο boost στο HP θα ταν νταξει
Εγω τωρα εκπεδευω ενα sceptile με:
Leaf blade
Dragon pulse
Night slash
Δεν θυμαμε

Item Miracle seed
Level 89
Starmie

27lvl
Nature:TimidBig Grin

Hp 73
Attack 41
Defence 52
Sp.Attack 60
Sp.Defence 56
Speed 77

Attacks:
1)Surf(what else)
2)Recover
3)Toxic
4)Swift

Στρατιγική:
Αρχικά κάνω Τoxic για να γίνει ο αντίπαλος Poisoned, μετά κάνω συνεχί Damage με Surf/Swift(αν ο αντίπαλος έχει κάνει Double team) και όταν το Hp είναι χαμηλό κάνω Recover. Αν πάλι ο αντίπαλος έχει Immune στο Toxic κάνω Surf/Swift(πάλι αν ο αντίπαλος έχει κάνει Double team) και όταν το Hp είναι χαμηλό Recover!(σε 1-1 μάχες είναι φοβερή στρατιγική!)
Αντέχει το Starmie για τέτοια στρατηγική;Τι EVs έχει;
(14-12-2008 05:12 PM)Johan Wrote: [ -> ]Starmie

27lvl
Nature:TimidBig Grin

Hp 73
Attack 41
Defence 52
Sp.Attack 60
Sp.Defence 56
Speed 77

Attacks:
1)Surf(what else)
2)Recover
3)Toxic
4)Swift

Στρατιγική:
Αρχικά κάνω Τoxic για να γίνει ο αντίπαλος Poisoned, μετά κάνω συνεχί Damage με Surf/Swift(αν ο αντίπαλος έχει κάνει Double team) και όταν το Hp είναι χαμηλό κάνω Recover. Αν πάλι ο αντίπαλος έχει Immune στο Toxic κάνω Surf/Swift(πάλι αν ο αντίπαλος έχει κάνει Double team) και όταν το Hp είναι χαμηλό Recover!(σε 1-1 μάχες είναι φοβερή στρατιγική!)

To moveset αυτό θα το κρατήσεις μέχρι τα 100lv??? Ελπίζω πως όχι αφού χαραμίζεις όλες τις sweeping δυνατότητες του starmie και το βάζεις άσκοπα σε κίνδυνο, αφού δεν είναι λίγα τα pokemon που το σκοτώνουν με μία κίνηση και σε 1v1. Επίσης, το swift δεν χρησιμεύει, καθώς κινήσεις όπως double team απαγορεύονται συνήθως. Σε starmie εγώ θα έβαζα πρώτα απ' όλα surf, κινήσεις όπως ice beam, thunderbolt ή psychic και τέλος ή recover ή rapid spin, αναλόγως με τον τρόπο που θα το χρησιμοποιήσεις. Η timid nature είναι πολύ καλή, όπως και η modest και για αντικείμενο θα επέλεγα choice specs ή life orb.

Εγώ εκπαιδεύω αυτή την περίοδο το sceptile μου που είναι 71lv (timid nature) και μαζεύω BPs για να του αγοράσω το dragon pulse.
Φυσικά και δεν θα το κρατίσω έτσι μέχρι τα 100 lvl. Θα προσπαθήσω να το κάνω κάπως έστι:

Item:life orb

attacks:

Surf
Toxic
Recover
Subsitute

Στρατιγική:ίδια με την προηγούμενη.
θα σου προτεινα αυτο

rapid spin
recover
surf
ice beam

(NM2: Το επόμενο link προς αυτό το site θα το θεωρήσω διαφήμιση, τέλος.)
Johan, εγώ θα σου πρότεινα
1. hydro pump (anti gia surf )
kαι 2 . για item το wide lens ετσι ωστε να έχουν περισσοτερες πιθανότητες επιτυχίας οι επιθέσεις hydro pymp & toxic
Το hydro pump έχει αρκετά μικρότερο accuracy σε σχέση με το surf ακόμα και με το wide lens και δεν πιστεύω πως το Starmie αντέχει να φάει επίθεση άμα δεν πετύχει.Και για το toxic πιστεύω γενικά ότι δεν ταιριάζει στο Starmie.
καλά αφήστε το το Starmie... τώρα έπιασα και εκπαιδεύω ένα Haunter
30 lvl
Timid!
itemSadμάλλον)Life orb
EP's(που έχει τώρα)
Sp.Attack 255/Speed 128

Stats

hp 69
Attack 36
Defense 41
Sp.Attack 99
Sp.Defense 46
Speed 84

επιθέσεις

Hypnosis
Night Shade
Shadow Ball
Thunderbolt
Όταν πάει 100 τι επιθέσεις θα του έχεις;Ή δεν θα το εκπαιδεύσεις μέχρι 100 και θα το έχεις για wi-fi και battle tower;Ότι και να κάνεις τι επιθέσεις θα έχει;
θα το κάνω σήμερα Gengar(θα πάω στο σπίτι ενός φίλου μου και θα κάνουμε ανταλαγές!) και θα το κάνω περίπου όπως τον Special Sweper Gengar του Pokemon of The Week! Δηλαδή

Hypnosis
Shadow Ball
Thunderbolt
και Destiny Bond!

θα του έβαζα το Energy Ball αντί για Hypnosis αλλα το έχω ήδη δώσει στον Alakazam!
Μπορείς να αλλάξεις ή το Hypnosis ή το Destiny Bond με Focus Blast.Αν και έχει μικρό accuracy,χτυπάει πολλά Pokemon για Super Effective.
το Destiny Bond έίναι καλή επιλογή επειδή ο Gengar με 2-3 επιθέσεις είναι Knok-Out είναι καλό να έχει Destiny Bond επείδή έχει και το Life Orb και αν έχεις ήδη νικήσει 1-2 pokemon του αντπάλου σου ο Gengar θα έχει χαμηλό Hp και θα "πεθάνει" αμέσως!(με την μία) οπότε γιατί να μην πάρει στον τάφο του και το άλλο pokemon; και έτσι αν έχει ήδη νικίσει ένα θα έχεις ένα pokemon παραπάνω ακόμα και αν "πεθάνει" ο Gengar!
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's