Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Το κακό είναι ότι είναι εύκολο να χάσει με μια επίθεση ακόμα και με τέρμα γεμάτο HP.
ναι μόνο που ο δικός μου είναι Timid και θα τον εκπαιδεύσω και καλά! και τώρα για πήγενε μια βόλτα μέχρι το Pokedex και δες πόσο πάει η Speed σε Gengar!(αν έχει +Speed nature που ο δικός μου έχει!)
Βασικά ξέρω πόσο πάει Speed έχω 4 Gengar 100 Level.Και επειδή φτάνει μέχρι 350 δεν πάει να πει ότι τόσο θα έχει και το δικό σου.Έτσι και αλλιώς δικιά σουθ επιλογή είναι αλλά δοκίμασέ το και αν δεις ότι δεν κάνει καλή δουλειά το Destiny Bond άλλαξε το.Και το Hypnosis τώρα έχει στην Platinum 60% accuracy.
τότε θα τον κάνω:

Shadow Ball
Focus Blast
Thunderbolt
Destiny Bond

... ... ... ... ...
Εγώ νομίζω πως έτσι είναι καλύτερο αλλά να μας πουν και οι άλλοι τη γνώμη τους.
Παλεψε στο Battle Tower και ανταλλαξε τα BP με Energy Ball Toungue. Για ευκολη λυση μπορεις να βαλεις και Giga Drain αντι του Hypnosis για να χτυπας τα Swampert και Rhyperior αφου εχεις ηδη δωσει το Energy Ball. Κατα τη γνωμη μου πρεπει να εχει grass move ο Gengar. Το Giga Drain ειναι σαφως πιο αδυναμη επιθεση απο το Energy Ball με διαφορα 20 στο power, αλλα με το Sp. Attack του μπορει να τα σκοτωσει και τα δυο με ενα χτυπημα νομιζω. Και στο τελευταιο slot βαλε Destiny Bond ή Focus Blast ο,τι σε βολευει καλυτερα.
Συμφωνώ με την Charizard2005, καθώς μία grass type move θα ήταν πολύ χρήσιμη, ιδιαίτερα απέναντι σε tanks όπως Hippowdon, Rhyperior κτλ. Βέβαια, το Giga Drain αν και έχει λιγότερη δύναμη μπορεί και αναπληρώνει το χαμένο hp από το life orb, όμως και το energy ball μπορεί να ρίξει την sp. def του αντιπάλου και να κάνει πιο εύκολο το έργο το επόμενου pokemon σου σε περίπτωση που ο gengar πεθάνει.
Eπίσης, υπάρχει και η δυνατότητα του focus punch για τη θέση της fighting type move. Φυσικά η διαφορά ανάμεσα στην sp. και attack του gengar είναι μεγάλη, όμως ο gengar μπορεί να αναγκάσει πολλά pokemon σε switch (λόγω των πολλών immunities του) και αμέσως να χτυπήσει κάποια blissey, snorlax που πιθανότατα θα στείλει ο αντίπαλος.

Tέλος, όπως είπε ο GeorgeSlayer, μπορεί η speed του gengar να φτάνει 350, αυτό όμως γίνεται μόνο αν έχει και 31IVs. Kαι πάλι όμως θα είναι πάντα πιο αργός από το Standard Jolly Weaville, οπότε πιστεύω ότι το Destiny Bond πρέπει να αντικατασταθεί από την grass move Smile
Το Focus Punch δεν ξερω κατα ποσο θα τον ωφελησει. Το Attack του Gengar ειναι ελεεινο, imo. Το Focus Blast θα τον ωφελησει περισσοτερο δεδομενου οτι το Sp. Attack του σε συνδυασμο με την αδυναμια στον τυπο του Fighting των Pokemon που ανεφερες οπως και του Tyranitar, θα τα χτυπησει πολυ. Το μονο προβλημα του ειναι οτι εχει μικρο accuracy.
heatran
naive nature
EVs:252 sp. atk/252 speed/4 attack
item:life orb
moves:
explosion
earth power
flamethrower
dragon pulse

tha evaza modest nature kai choice specs,alla thelw apla to explosion na kanei pio poly zhmia.epishs,exw to naive,gia na mporei na kseperna to heatran se taxythta to blissey,to dusknoir k.t.l.
(04-01-2009 01:14 AM)Chaos714 Wrote: [ -> ]epishs,exw to naive,gia na mporei na kseperna to heatran se taxythta to blissey,to dusknoir k.t.l.

Ανεξάρτητα τι nature του έχεις, ένα heatran θα ξεπερνάει πάντα ένα dusknoir ή μία blissey σε ταχύτητα, αφού και τα δύο έχουν απαράδεκτο speed stat (55 και 45 αντίστοιχα)
Εγώ αυτή τη στιγμή εκπαιδεύω το εξής:

Heracross@Choice Scarf/Choice Band
Jolly Nature
Guts
EVs:252 SP/ 252 AT/ 6 HP
Moves:
-Megahorn
-Close Combat
-Night Slash
-Stone Edge

Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη στρατιγική. Απλώς χτυπάω κυρίως με Close Combat, και Megahorn αν βρεθώ μπροστά σε psychic type ή Νight Slash για τα ghosts. Σκέφτομαι βέβαια να αντικαταστήσω το stone edge με aerial ace, αφού το θέλω κυρίως για battle tower, όπου το double team είναι συχνό φαινόμενο.
ωραια...εχουμε και λεμε...τωρα εκπαιδευω jolteon 30 lvl platinum κασσετα και το εχω στην τελευταια θαλασσα πριν το πρωταθλημα...
αποτεσμα αυτου να περνει πιο ευκολα lvl λογο των water type pokemon..αν και ειναι πιο δυνατα απο αυτο...
εχω ενα lucario lvl35
nature:adamant
hates to lose
ΜΟVES:
metal claw
force palm
dark pulse
focus blast
STATUS:
hp:102
attck:94
deff:56
sp.attck:87
sp.def:64
sp:80
μπορητε να μου πειτε ποιες επιθεσεις να αλλαξω και αν αξιζει να τον εκπεδευσω?
Κατα τη γνωμη μου μια χαρα ειναι...εκπαιδευσε τοκαι ανεβασε του λιγο την αμυνα....περισσοτερο απο τα αλλα...πιστευω πως αυτη η επιλογη σου ειναι καλη....κανενας αλλος την γνωμη του?
εγώ θα έλεγα να βγουν Dark Pulse και Focus Blast, να μπεί Swords Dance και στο μέλλον ExtremeSpeed μπορεί να αλλάξει και Force Palm με Close Combat στο μέλλον αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία και μπορεί να αλλάξει το Metal Claw με Iron Tail, πάντως +Sp.Attack nature Lucario είναι καλύτερο μιάς και η Sp.Attack είναι μεγαλύτερη και έχει και καλύτερες επιθέσεις(Dragon Pulse, Aura Sphere, Dark Pulse, Flash Cannon(οι 2 είναι Stab απο τις οποίες η 1 σίγουρα χτυπάει)
Shaymin atm, του τέλειωσα τα ΕΒς και τώρα το ανεβάζω λέβελ, σκέφτομαι ή με rare candy η με lucky egg το οποίο μετά απο καμιά 30αρια chansey ακόμα να μου ρθεί.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's