Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
χμμμ τεσπα προσπαθω να κανω ενα Dusknoir απο αυγο και εδω και μια βδομαδα δεν πετυχενω τα σωστα nature kai IVs
Για να διευκολυνθείς στο breeding πήγαινε πιάσε καμιά 20αριά - 30αριά ditto, ώστε να μπορείς να τους δώσεις everstone και να περάσεις τη nature που θες(με 50% πιθανότητες). Επίσης, αν είσαι τυχερός τα ditto θα έχουν και καλά IVs(πχ εγώ έχω μαζέψει ditto που έχουν 31IVs σε stats που θέλω) και θα μπορέσεις να τα περάσεις και στα μωρά μέσω breeding.
ειναι υπερβολικα δυσκολο να βρεις ditto απλα κανε πολλΑ αβγα [19] περιπου με το nature που θες και οταν το βρεις απλα δωσε του everstone για να περνας to nature που θες με 50 τοις εκατο πιθανοτιτες
Το ξερω το κολπο με τα ντιτο και το everstone αλλα ειναι δυσκολο να βρω στην πλτινουμ και βαριεμαι να ψαχνω και να κανω μικγρεϊτ. Θα συνεχισω να προσπαθω κανονικα. και βεβαια το αρσενικο duskull ξερει pain splitWink
Στην platinum η αλήθεια είναι ότι βρίσκονται πολύ δύσκολα, στην emerald/leaf green/fire red/diamond/pearl είναι πολύ εύκολο να βρεθούν(ειδικά στην emerald - και πιάνοται και εύκολα). Σου προτείνω να βρεις αφού χάρη στα ditto δε θα χρειάζεται να κάνεις 25 αβγά μέχρι να βρεις σωστό nature και να προσεύχεσαι να είναι θηλυκό, ώστε να ψάξεις και για καλά IVs. Βρίσκεις ένα adamant και ένα jolly και κάνεις ό,τι physical sweeper θες για παράδειγμα, χωρίς να χρειάζεται να παιδεύεσαι ξεχωριστά για τον καθένα. Άσε που όπως είπα αν το ditto έχει καλά IVs θα μπορείς να τα περνάς σε όλα σου τα pokemon. Eπίσης,με ditto είναι ο μόνος τρόπος για να breedάρεις για staryu, beldum κτλ
Anyway, εσύ διαλέγεις Toungue
Λοιπον το dusknoir θα ειναι wall και θελω γνωμες.
Jolly nature EVs 254 hp 127def 127 spdef
attacks:
sadow sneak
will-o-wisp
Pain split
Thunderpunch/Firepunch (μπορει να εκανα λαθος στα EVs)
Κατα τη γνωμη μου τα EVs ειναι καλα μοιρασμενα.Επισης το Shadow Sneak κανει το Dusknoir να παιζει πρωτο.Παρα πολυ καλο (κατα τη γνωμη μου)!
8α μπορουσες να προσθεσεις confuse ray για να ειναι ο αντιπαλος sou kai burned kai confused μιας και το ντασκνοιρ ειναι ποκεμον με μεγαλες αμυνες και μπορει να νικαει πιο ευκολα ετσι
Λοιπόν, τώρα εκπαιδεύω ένα Breloom!

Breloom@Toxic Orb
Adamant / Poison Heal
EP's 102 HP/252 Attack/156 Speed

Spore
Subsitute
Leech Seed
Focus Punch

κλασσικό Sud-Seeder Set, με HP Boost απο Toxic Orb και Poison Heal, Spore για να έχω ελευθερία για Leech Seed και Subsitute και τέλος Focus Punch-Subsitute Combo! καλό ε;
Πολυ καλο.Μου αρεσε ο κυριως συνδιασμος Toxic Orb και Poison Heal!Λοιπον θα σας πω κι εγω ενα Pokemon που προπονω (θελω γνωμες).

Cradily@Leftovers
Bold/Calm Nature
EPs:252 HP,128 Def.,128 Sp.Def.

Giga Drain
Toxic
Protect
Recover

Λεει ετσι;Θελει καμια αλλαγη;Η μηπως να το παρατησω και να το αντικαταστησω με κανενα αλλο Pokemon;
To Protect ti kanei ekei?Vale kana Stockpile.
Οχι καλα ειν το προτεκτ αλλα το γκιγκα ντραιν δε λεει αν θεσ ενα εντελος wall βαλε confuse ray.
Λοιπόν, το cradily είναι ο καλύτερος special wall σε sandstorm. Προσωπικά θα του έβαζα barrier,ώστε να ενισχύσω την άμυνα του. Recover και τoxic είναι ok, αλλά βάλε και μία επιθετική κίνηση,ώστε να μη φεύγεις με taunt. Για μένα giga drain δεν αξίζει,αφού δε σκάει super-effective σε κανένα τύπο απ' αυτούς που σε απασχολούν. Είτε earthquake λοιπόν(steel) είτε stone edge(ice,bug και ΟHKO στον aerodactyl που λογικά θα πάει να σου κάνει taunt)
PS Αν το χρησιμοοιήσεις σε σandstorm, κοίτα να ενισχύσεις περισσότερο την άμυνα, αφού η sp.defence παίρνει 1,5χ boost.
Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις στο potw του site
Ευχαριστω guys.Για επιθεση λεω να βαλω Earthquake,αλλιως αν μου βγαλει ο αντιπαλος κανενα Steel δεν θα μπορω να του κανω ουτε Toxic.Εναντια σε αλλους τυπους οπως τα Bug θα χρησιμοποιω το Toxic.
Τώρα εκπαιδεύω το Aggron μου:

Aggron
Lv 51
Rash Nature
Stats:
HP:134
ATK:123
DEF:206
SP.ATK:81
SP.DEF:72
SPD:97
Moveset:
Dragon Claw
Thunder
Iron Tail
Surf


Θέλω λίγη βοήθεια,όμως...
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's