Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Tελικα εβαλα Sluge Bomb γιατι και μου αρεσει πιο πολυ απο την Petal Dance και ειναι καλυτερηSleepy
Ο Βlastoise μου 75lvl τον 80ριζω και αυτον
Μοves
Hydro Pump
Surf
Rain Dance
Skull Bash/?????
Το Skulla Bash δεν μ'αρεσει γτ κανει 2 γυρους να επιτεθει....
Εγω εκπαιδευω ενα Garchomp:

Lv 73

Naughty nature
loves to eat

Hp 267
Attack 249
Defense 179
Sp.attack 153
Sp.defense 133
Speed 172(λιγακι χαμηλο δεν ειναι;Confused)

Moveset:

EQ
Dragon rush
Chrunch(sorry αν το εχω γραψει λαθος)
Outrage

Item: Wide lens(επειδη το Dragon rush εχει λιγες πιθανοτητες να χτηπησει)
(06-08-2009 07:01 PM)Vezok78 Wrote: [ -> ]Εγω εκπαιδευω ενα Garchomp:

Δεν ειμαι σιγουρος για τις επiθέσεις. Εγώ λέω καλυτερα earthquake, dragon claw, dragon dance και stone edge ή crunch και καλυτερα
life orb.
Vezok78, το Garchomp καλύτερα θα είναι να είναι Jolly Nature(+Speed,-Sp.Attack) 252 Attack EP, 252 Speed EP και 6 HΡ, moveset αυτό: EQ, Dragon Claw, Fire Fang και Swords Dance και item θα έχει Life Orb
egw proteinw dragon rush/dragon claw , crunch/stone edge analoga m ti accuracy protimas earhquake kai dragon dance pou anevazei 2 stats. to fire fang den einai kali idea giati exei mono 65 base power kai 95 accuracy . epi8eseis fotias tairiazoun kalitera se special sweepers pou mporeis na valeis epi8eseis opws flamethrower 95 base power 100 accuracy. item life orb h' expert belt.

egw ekpedeuw ena shiny cacturne (oxi hack) 85 lv. dn 8ymamai nature
280 attack 260 s atack 130 speed (edw mas ta xalaei)
skeftomai 2 moveset
1.
leech seed
ingrain
sandstorm(mou anevazei to evasion)
toxic
item leftovers
sto 2o lew na ekmetaleutw to megalo tou attack
revenge(einai argo kai yparxei periptosi na xtypisei me dipli dynamh)
facade (se syndiasmo me toxic pali gia double power)
toxic
lech seed
item leftovers
kamia idea?

p.s. mporei na evasa kai seed bomb alla twra einai arga
Βγάλε το facade για needle arm, διότι το effect του Facade ενεργποιήτε μόνο αν ο χρήστης είναι Burned etc
Πριν από καιρό θυμάμαι χρησιμοποιούσα ένα cacturne στο shoddy σε sandstorm team kai μπορώ να πω ότι έκανε πολύ καλή δουλειά. Προτίνω λοιπόν πρώτα απ΄όλα να το χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με tyranitar/hippowdon, ώστε να εκμεταλλευτείς το sand veil καθ' όλη τη διάρκεια της μάχης και χωρίς να ξοδέψεις μία move.

Σχετικά με το moveset σου:
Πρώτα απ' όλα η επίθεση facade έχει διπλάσια δύναμη όταν εσύ ο ίδιος είσαι statused, οπότε δε συνδιάζεται με toxic. Επιπλέον, το revenge ετσι και αλλιώς χτυπάει δεύτερο(σχεδόν πάντα - είναι low-priority move) οπότε δεν εξαρτάται από την ταχύτητά σου.
Επιπλέον, το cacturne έχει άχρηστες άμυνες, οπότε το πρώτο set δε θα είχε μεγάλη επιτυχία(θα το έριχναν πρωτού προλάβει να κάνει toxic κ' leech seed)

To moveset που σου προτείνω είναι το εξής και λειτουργεί εφόσον υπάρχει sandstorm(γι' αυτό είπα και στην αρχή να βάλεις κάποιο tyranitar-hippowdon μαζί του):
sucker punch(priority move - δε σε απασχολεί η ταχύτητα μόνο που πρέπει ο αντίπαλος να χρησιμοποιήσει επιθετική κίνηση)
swords dance
focus punch
substitute(λόγω του sand veil όλο και κάποτε θα αστοχήσουν και εσύ θα μπορέσεις να κρυφτείς και να χρησιμοποιήσεις focus punch ή swords dance και να ανεβάσεις την τεράστια attack του - επίσης λειτουργεί καλά σε συνδυασμό με sucker punch αφού με το να βρίσκεσαι πίσω από substitute ο αντίπαλος θα αναγκαστεί να σου επιτεθεί)
Για αντικείμενο προτείνω brightpowder, ώστε να αυξήσεις ακόμα περισσότερο την αστοχία του αντιπάλου.
EVs:252 attack/252 speed/4 hp

PS: Επειδή δε γνωρίζω πόσο έμπειρος είσαι σε θέματα μαχών, σου συνιστώ να διαβάσεις αυτούς τους οδηγούς του site poy θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ(αν δεν τους έχεις ήδη διαβάσει βέβαια)
με λιγα λογια, το cacturne ειναι πιο χρησιμο σε sandstorm teams παρα σε κανονικες ομαδες.
(30-08-2009 06:03 PM)Chaos714 Wrote: [ -> ]με λιγα λογια, το cacturne ειναι πιο χρησιμο σε sandstorm teams παρα σε κανονικες ομαδες.

Σε αυτό έχεις δίκιο, όμως ακόμα και χωρίς sandstorm μπορεί να φανεί χρήσιμο. Ένα STAB sucker punch από ένα base 115 attack stat δεν είναι ποτέ κακό, ενώ το moveset του cacturne είναι πολύ καλό. Endure, Destiny bond, Counter, Leech Seed του δίνουν πολλές επιλογές. Σε sandstorm βέβαια είναι κατά πολύ ανώτερο.

---------------------------------------------------------------------------------------------
Μόλις τέλειωσα την εκπαίδευση μίας Μiltank(βσκ μόνο μέχρι τα 48 την πήγα για να μάθει heal bell)
Είναι impish nature(31 HP κ' 29-30 Def IVs) και έχει scrappy ability
Εγω εκπαιδευω ενα jolly Bagon με Dragon Dance και ενα επισης jolly Larvitar που ξερει κι αυτο Dragon Dancemustaine2
αν και το adamant nature τους παει καλυτερα, τεσπα....
Big Grinεχεις δικαιο το adamant πηγαινει καλυτερα στο larvitar
ENNOHTAI οτι το adamant πηγαινει καλυτερα.
Εννοείται ότι στο TTar αν προορίζεται για 252 Speed EVs πάει Jolly για Outspeed σε Gengar μετά από ένα DD όπως και Infernape Και πολλά άλλα πριν κ μετά το DD.
Jolly είναι και για μένα καλύτερη επιλογή, αφού έτσι και αλλιώς μετά από ένα-δύο DDance και με neutral nature σκάει πολλά OHKO με stone edge/crunch.
Για αντικείμενο προτείνω είτε life orb είτε babiri berry. Διάλεξε το δεύτερο αν δεν έχεις καλό counter για scizor(ο CB scizor -252 AT EPs 31 AT IVs- κάνει άνετα OHKO με bullet punch μετά από stealth rock dmg), αλλιώς πάρε Life orb για έξτρα dmg.
Σε salamence πάλι, οπωσδήποτε θα έβαζα fire blast για skarmory και scizor(ο οποίος αλλιώς σε έχει 2 bullet punch εφόσον υπάρχει stealth rock-ακόμα και με το intimidate), οπότε θα διάλεγα naughty nature. Αν τώρα δεν του βάλεις special επίθεση βάλε adamant ή jolly
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's