Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Γι' αυτο υπαρχουν τα berries #21-#26. Σβηνουν οτι EPs εχει το Ποκεμον σου. Αρα επιτρεπουν την εκπαιδευση απ' την αρχη. Οσο για το Sceptile, σιγουρα θα εφτιαχνες καινουριο για να του περασεις Crunch (egg move απο Tyranitar).

Λοιπον, εχω ενα Impish Chikorita με Leech Seed (thanks to BLUE). Μαλλον θα καταντησει ετσι:

Meganium @ Leftovers
Impish, 252 Def., 252 Sp.Def., 6 HP
- Leech Seed
- Toxic
- Body Slam
- Synthesis

Καμια προταση? Επισης θελω προτασεις για Venusaur, Blissey και Crobat (και τα τρια annoyers). Και τελος εχω ενα Adamant Charmander με Rock Slide και Dragon Dance. Καταλαβαινετε τι παει να γινει. Ποιες δυο κινησεις να του βαλω? Aerial Ace? Earthquake? Return? Steel Wing? Brick Break? Η μηπως Overheat για να αποτελειωνει μερικους με ενα πανισχυρο STABed χτυπημα?
Bold Suicune: 252Hp, 128 Def και Sp Def
Calm Mind
Surf
Ice Beam
Rest

Τωρα ειναι Level 80.
Μια χαρα! Αλλα αφου του ανεβασες τα HP και την Sp.Def., γιατι δεν του αφηνεις και το Mirror Coat?

Please, προτεινετε κατι για τα Pokemon που ειπα! Το Venusaur θα γινει μαλλον ετσι:

Venusaur @ Leftovers
Careful, 252 Sp.Def., 129 HP, 129 Def.
- Toxic
- Leech Seed
- Curse
- Sludge Bomb

Καλος μου φαινεται ετσι. Εναλλακτικα, Magical Leaf και κατι αλλο αντι των Curse και Sludge Bomb. αν και προτιμω το Sludge Bomb απο το Magical Leaf. Για τα αλλα Pokemon θελω βοηθεια. Τι Nature και EPs εχει ενα σωστο Blissey?
Για το charizard μάλλον earthquake. Γιατί θες Aerial Ace, δεν είναι το ίδιο με το Wing Attack?
Για 4η επίθεση μια fighting κίνηση θα ήταν μια χαρά
Ninjomewtwo, εγω θα εβαζα Synthesis και Magical leaf/Protect για να δουλευει περισσοτερο το Combo με Leech Seed και Toxic.Για το Suicune τωρα πιστευω πως μετα απο 2 Calm Mind στη ουσια θα ακυρωνεται το Mirror Coat οποτε προτιμησα Rest.
Ελεγα να τον κανω ετσι:

Charizard @ Liechi Berry
Adamant, 252 Atk., 252 Speed, 6 HP
- Dragon Dance
- Rock Slide
- Aerial Ace
- Overheat

Λοιπον, το Wing Attack εχει μια accuracy 100% η οποια πεφτει με τα Double Team του αντιπαλου. Το Aerial Ace δεν υπαρχει περιπτωση να αστοχησει. Επισης παιρνει STAB και φτανει τα 90 base power. Τωρα το πανισχυρο Overheat με base power στα 210 διαλυει τα ΠΑΝΤΑ (σχεδον). Αν υπαρχει προβλημα με τα Rock Slide και Aerial Ace, τοτε Overheat και ο αντιπαλος χανει. Μετα βεβαια θα πρεπει να αλλαξεις αν θες να το ξαναχρησιμοποιησεις. Επισης ενα αλλο Pokemon που θα φτιαξω ειναι το αγαπημενο μου Arcanine:

Arcanine @ Salac Berry
Modest, 252 Sp.Atk., 252 Speed, 6 HP
- Flamethrower
- Crunch
- Extremespeed
- Hidden Power [Grass]

Δεν κανω πλακα. Θα κατσω να σπαω αυγα μεχρι να βγει ενα με Hidden Power [Grass]. Εκτος κι αν εχετε καμια καλυτερη προταση. Ισως Agility. Ή Roar.
Δεν το ειχα σκεφτει το Synthesis. Καλη ιδεα. Αλλα Magical Leaf, οχι Protect. Χρειαζομαι μια επιθετικη κινηση. Αλλα ακομα μου αρεσει πολυ το Curse - Sludge Bomb και θα εχω και τα Leftovers για healing. Με τους γυρους που λογικα θα κερδιζει με τις αλλαγες των αντιπαλων θα κανει ενα Curse και παιρνει πισω λιγα HP.
Μην το προσπαθησεις.Στο λεω απο προσωπικη πηρα.Ακομα κι αν βρεις HP Grass το πιο σιγουρο ειναι οτι θα εχει μικρο Base Power.
Και τι προτεινεις? Agility, Roar ή κατι αλλο? Δεν εχει και τις απειρες κινησεις για να διαλεξω...
Roar. Είναι αρκετά γρήγορο γιατί να χαλάσεις ένα γύρο με το agility.
Πάντως ξέρω τι θα πείτε, αλλά προσωπικά εγώ θα του έβαζα dig
Αν ηθελα physical κινηση θα του εβαζα Iron Tail. Agility θελω για να το κανω οταν εχω ελευθερο γυρο (π.χ. flying opponent) ωστε να γινεται πιο γρηγορος απο Ninjask, Aerodactyl, Agil-gross, D.Dancin' Tyranitar και αλλα τετοια (οχι οτι εχει ελπιδα να σκοτωσει Aerodactyl και Tyranitar...).
Θα μπορουσες επισης να αλλαξεις τα  Extremespeed και Hidden Power [Grass] με Sunny Day και Solarbeam. Ετσι θα μπορεις να ανετα να σκοτωσεις Tyranitar...

Το δικο μου Arcanine ως Physical Sweeper με:
Extremespeed
Iron tail
Overheat
Howl
Με εχει βολεψει αρκετα. Υπαρχουν λιγα που δεν μπορω να αντιμετωπισω κι αυτα τα κανονιζω με το Salamence.
1. Το Extremespeed ειναι το απολυτο counter στα Substitutes x4/Endure + Reversal/Endeavor οποτε δεν βγαινει με τιποτα.
2. Σαν να μην ξερεις καλα το αγαπημενο μας Ποκεμον. Ο Arcanine δεν μαθαινει SolarbeamWink... Δυστυχως...
3. Ο Arcanine ειναι ενα απ' τα λιγα αξιολογα Ποκεμον φωτιας (μαζι με Houndoom και Charizard) οποτε θελω το STABed Flamethrower του. Αρα παει για Sp.Sweeper.
4. Agility ή Roar??? Ιδου η απορια...
2.Ouch! Πως ειχα την εντυπωση οτι μαθαινε Solarbeam?
4.Θα ελεγα Roar. Τα Aerodactyl και Tyranitar δεν μπορεις να τα σκοτωσεις ετσι κι αλλιως, τα Ninjask και Metagross δεν θα ειναι μεγαλο προβλημα αν καταφερεις να βγαλεις καλο IV στο Sp. Attack.
Μαλλον Roar θα βαλω λοιπον. Αρα εχουμε και λεμε:

Arcanine @ Petaya Berry (it needs no more speed...)
Modest, 252 Sp.Atk., 252 Speed, 6 HP
- Flamethrower
- Crunch
- Roar
- Extremespeed

Ωραιος φαινεται ετσι. Σε Blissey και Crobat τι nature & EPs να βαλω?
Τα nature & EPs για τον Crobat εξαρτωνται απο τον ρολο που θα εκτελει.
Το Blissey:
Bold/Impish, 252 Sp. Defence, 129 Hp, 129 Defence
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's