Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
(04-02-2011 12:22 AM)Lucario the Ancestor Wrote: [ -> ]Σήμερα ξεκίνησα breeding για adamant charizard,μόλις πετύχω ένα καλό θα του κάνω ev training gia 252atk,252spd,6def.Το moveset θα είναι το εξής:fire punch,earthquake,belly drum,substitute,item:salac berry.Το σκεπτικό γύρω από το εξής moveset είναι:substitute-belly drum(hp 25%)-έτσι ενεργοποιο το blaze kai το salac berry,από εκεί και πέρα αρχίζει η εξολόθρευση.Toungue

πολυ εξυπνο....Wink


εγω προπονω ενα quilava, mild nature στην heart gold λαι ειναι 27 level τωρα. Σκεφτομαι για eruption/solarbeam, flamethrower, focus blast και quick attack. προτείνετε κατι καλυτερο για τις κινησεις?
Μιας και σεις σίγουρα ξέρετε παραπάνω από μένα πείτε κάτι για τα movesets

Volcarona με spatck και speed EVs
Έχω Bug Buzz σίγουρα και θέλω ένα move φωτιάς ακόμα και κάποια συμπληρωματικά

Jellicent που ακόμα δεν έχω αρχίσει breeeding
Κάτι με Hydro Pump, shadow ball και τι άλλο;
Για κλασσικό Volcarona:

Timid - 252 Sp.Atk/252 Speed/6 HP EVs - @Life Orb/Expert Belt (ανάλογα το Moveset)

Quiver Dance
Bug Buzz
Fiery Dance/Fire Blast
Filler Move περισσότερο (διαλέγεις μεταξυ Psychic/Morning Sun/Substitute ίσως αλλα εγώ ας πούμε θα έβαζα Psychic)

Quiver Dance και Sweep απλά. Toungue
Άρχισα ένα Galvantula, timid nature, EVs: 252 sp.atk, 252 speed. Moves: Thunder, Volt switch, energy ball, signal beam/bug buzz. Σκεφτόμουν να αλλάξω το volt switch, καμιά ιδέα? Επίσης τι item να του δώσω?

Υ.Γ. Θα το χρησιμοποιήσω στο Battle subway μάλλον.
Να ρωτησω... θα το κραταγατε?

Dratini /Adamant / Marvel Scale

Iv :

hp=17
atk=31
def=31
sp.a=4
sp.d=18
spd=31
(27-04-2011 05:10 PM)Philip Wrote: [ -> ]Να ρωτησω... θα το κραταγατε?

Dratini /Adamant / Marvel Scale

Iv :

hp=17
atk=31
def=31
sp.a=4
sp.d=18
spd=31

Εγώ προσωπικά, σίγουρα. Με τέτοιο nature και IVs στο attack σίγουρα θα κόψει μούρες με pshysical moves ως dragonite. To μόνο 'άσχημο' μέρος του είναι πως δεν θα βγάλει και κανά τρομερό special attack αλλά έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να βασιστείς σε αυτό. Ακόμα και το HP και spdef IVs που είναι κάτω από 20, είναι πάντως πάνω από τον μέσο όρο.
(27-04-2011 05:28 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]
(27-04-2011 05:10 PM)Philip Wrote: [ -> ]Να ρωτησω... θα το κραταγατε?

Dratini /Adamant / Marvel Scale

Iv :

hp=17
atk=31
def=31
sp.a=4
sp.d=18
spd=31

Εγώ προσωπικά, σίγουρα. Με τέτοιο nature και IVs στο attack σίγουρα θα κόψει μούρες με pshysical moves ως dragonite. To μόνο 'άσχημο' μέρος του είναι πως δεν θα βγάλει και κανά τρομερό special attack αλλά έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να βασιστείς σε αυτό. Ακόμα και το HP και spdef IVs που είναι κάτω από 20, είναι πάντως πάνω από τον μέσο όρο.

Καλα, δεν το πηγαινα το Dragonite μου για Special Attacker ετσι κ αλλιως Smile
Οσο για τα αλλα 2, ετσι το σκεφτηκα κ εγω, οτι ειναι πανω απο το μεσο ορο... hmmmmm
Πολύ καλό, δε νομίζω να έχεις όρεξη να δοκιμάσεις για καλύτερο HP και Special Defence οπότε το κρατάς. Και προσπαθείς να φας το 1ο hit όταν έχεις 100% HP για αν ωφεληθείς απ'την ability του Dragonite. Smile
Έχει κανείς να προτείνει κάτι για Chandelure? Λατρεύω τα Ghost Pokemon και συνδιασμός Ghost Fire είναι για μένα υπέρτατος...
Attacks:
Flamethrower
Shadow Ball
Energy Ball
Psychic
Δέχομαι και συμβουλές για οποιοδήποτε άλλο ghost Pokemon με αδυναμία στα Mismagius, Jellicent, Golurk, Spiritomb
Θεωρω πως σαν move pool ειναι πολυ καλο. Το energy ball το σωζει απο 3/4 αδυναμιες του.

Αν θες να κανεις ghost team, θα προτεινα το Frosslass. Εχει τη μεγαλυτερη ταχυτητα απο ολα τα Ghost(μαζι με gengar) και μαθαινει κ spikes για entry hazards Smile

Τωρα για εμενα θα πρεπει να ψαξεις τον Gengar... γιατι ειναι σαν joker... εχει πολλες ιδιοτητες Smile Ειτε special sweeper, ειτε revenge killer με το destiny bond, εχει πολλα Smile
Ψάχνω ένα καλό tankιό για την ομάδα μου και είδα και μελέτησα διάφορα (snorlax, claydoll, bronzong, blissey) αλλά δεν μου πολυάρεσε κανένα. Μιας και μ'αρέσει να παίζω και με περίεργα Pokemon, λέω τώρα να επιλέξω shuckle.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν είναι αρκετά τα τρομερά spdef-def stats του για να μην τρώει ξύλο γιατί από life δεν γράφει τίποτα. Τι λέτε;
Εξαρτάται από την υπόλοιπη ομάδα. Πάντως μπορείς να κοιτάξεις κάποια όπως Skarmory, Swampert, Umbreon, Uxie, Gyarados (με Rest και Sleep Talk), Magnezone, Forretress, Registeel, Bronzong, Cradily (με Sandstorm ρίχνει ομάδες ολόκληρες). Υπάρχουν κι άλλα πολλά, αλλά δεν μπορώ να τα θυμηθώ τώρα... Αν μιλάς και για V gen πάντως, τσέκαρε και τα Ferrothorn, Cofagrigus και Jellicent. Όσο για το Shuckle, δεν ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.
Από όσα ξέρω το Shuckle σπάει νεύρα γιατί εξισσοροπεί τις αδυναμίες του σε Fire και Flying με το Rock Type του. Όσες φορές παλεύω με Shuckle διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, γιατί σχεδόν πάντα έχει Rest, Encore και Chesto Berry. Από HP μπορεί να είναι πολύ καλά, αλλά επειδή δεν είναι και πολύ Offensive στο Move Pool του, είναι δύσκολο να το εκπαιδεύσεις. Φυσικά δεν το έχω δει ποτέ να κάνει One-Hit ΚΟ με τις επιθέσεις του, αν ενδιαφέρεσαι γι αυτό. Αυτά τα λίγα ξέρω, ελπίζω να σε βοηθήσουν.
Προτείνω Cradily, Quagsire και Lanturn.Για κάποιο λόγο τα Lanturn ανεβάζουν πολύ HP και αν έχει Volt Absorb, συνδιάζεται καλά με ένα Electivire (όχι τόσο καλό κατά την γνώμη μου) ή ακόμα καλύτερα με ένα Rotom (Grass Mode). Έτσι δεν θα φοβάσαι και το damage του Surf!!
(28-04-2011 03:04 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Ψάχνω ένα καλό tankιό για την ομάδα μου και είδα και μελέτησα διάφορα (snorlax, claydoll, bronzong, blissey) αλλά δεν μου πολυάρεσε κανένα. Μιας και μ'αρέσει να παίζω και με περίεργα Pokemon, λέω τώρα να επιλέξω shuckle.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν είναι αρκετά τα τρομερά spdef-def stats του για να μην τρώει ξύλο γιατί από life δεν γράφει τίποτα. Τι λέτε;

Το shuckle θα σε απογοητευσει,αν και εξαρταται απο το team που εχεις...
(29-04-2011 03:28 PM)JuanDeLolo Wrote: [ -> ]
(28-04-2011 03:04 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Ψάχνω ένα καλό tankιό για την ομάδα μου και είδα και μελέτησα διάφορα (snorlax, claydoll, bronzong, blissey) αλλά δεν μου πολυάρεσε κανένα. Μιας και μ'αρέσει να παίζω και με περίεργα Pokemon, λέω τώρα να επιλέξω shuckle.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν είναι αρκετά τα τρομερά spdef-def stats του για να μην τρώει ξύλο γιατί από life δεν γράφει τίποτα. Τι λέτε;

Το shuckle θα σε απογοητευσει,αν και εξαρταται απο το team που εχεις...

Δηλαδή; Σαν τι team θα μπορούσε να βοηθήσει; Κάτι με sandstorm, trick room, stealth rock και τέτοια;
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's