Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Πραγματικά δύσκολη απόφαση. Και το energy ball και το hidden power ice καλύπτουν μεγάλο εύρος διαφορετικών τύπων. Το energy ball χτυπάει 3 τύπους που κάνουν μεγάλη ζημιά στα fire pokemon (rock, ground, water) ενώ το hidden power τα grass και ground τα οποία καλύπτουν τα flamethrower και energy ball και μάλιστα με μεγαλύτερη δύναμη. Αφήνοντας έξω το hidden power θυσιάζεις να χτυπάς τα flying και κυρίως τα dragon, και με 31 ΙVs στο Spd και Timid θα ήταν κρίμα να αφήσεις την ευκαιρία να ρίχνεις αναίσθητους τα flygon και garchomp. Με τέτοια ταχύτητα και 68 power που βρήκες καλύτερα είναι να την εκμεταλλευτείς. Τώρα για το Hypnosis αφού κουράστηκες να κάνεις breeding για να το πάρεις καλό θα ήταν να το αφήσεις. Αφού όμως δεν χωράνε όλα και ταιριάζει καλύτερα σε ένα αμυντικό ninetales αφού κινδυνεύει να αστοχήσει και μετά να πάθεις KO εγώ προτείνω
Nasty Plot
Flamethrower
Energy ball > Hidden Power > Hypnosis
Αλλά είναι δικιά σου η απόφαση, σκέψου και τι ταιριάζει καλύτερα στην υπόλοιπη ομάδα σου.

Τώρα σε σχέση με το Kingdra είχα πει αυτό το moveset γιατί το ήθελα όπως είχα πει για 3gen παιχνίδι στο Colloseum και άμα έβγαινε καλό να το στρίμωχνα στην ομάδα μου στην Diamond. Τελικά έχει 31 ΙVs σε Sp.Atk αλλά 0 σε HP. Δεν είναι τόσο καλό αλλά την έκανε την δουλειά του στον Τελικό στο τελευταίο τουρνουά απέναντι στον Kyogre.
off topic: Με το πρώτο dragonbreath του έκανε paralyzed και πριν σκοτωθεί του είχε χαμηλώσει αρκτά την ενέργεια για να τον ρίξει μετά άνετα ο Starmie. Τελικά νίκησα αλλά ήμουν πολύ τυχερός. Ο αντίπαλος δεν πήρε μαζί του ούτε το soul dew Latios ούτε την Latias. Είχε μόνο Kyogre-Heracross-Rayquaza. Αν και πήγε να γίνει η στραβή όταν ο Rayquaza με critical hit έριξε το Ho-Oh μου. Πήγα να πάθω εγκεφαλικό αφού ο Rayquaza είχε κάνει ήδη ένα Dragon dance και θα βάραγε πρώτος ένα Earthquake στον γεμάτο ενέργεια Starmie που ερχότανε. Ευτυχώς όμως ο Starmie μου άντεξε και έτσι νίκησα και μου μένει μόνο το τελευταίο τουρνουά με double μάχες. Εκεί όμως δεν μπορεί να με βοηθήσει η kingdra για αυτό σκέφτομαι μέχρι να πιάσω το δικό μου kyogre να φτιάξω αυτό για να την υποστηρίζει:
ludicolo
leftovers, bold 252HP-129def-129sp.def, rain dish
leech sead
toxic
giga drain
ice beam (Colloseum)-rain dance (Emerald-Diamond)
Tι λέτε αξίζει να επενδύσω λίγο χρόνο στον ludicolo ή θα τον φτιάξω και θα κάθεται συνέχεια στο PC στην diamond και δεν θα τον χρησιμοποιώ καθόλου σε μάχες?
ekpaideuw ena flareon 64 lv!exw 2 flareon 100 k twra paw gia trito.kapote htan to agaphmeno mou!
ekpedevo ena evve ke ime se adieksodo: se ti na to ekselikso? eho idi espeon, by the way!
Ti nature einai?
Εγω εχω παρει με εξαδα με pokemon απο 50 μεχρι 64 lv και τα εκπαιδευω ολα μαζι....

Τα Pokemon ειναι :

Rhyperior ( carefull nature , 58 lv )
Magmortar ( mild nature , 50 lv )
Kingdra ( mild nature , 62 lv )
Dragonite ( serious nature , 68 lv )
Dialga ( naughty nature , 64 lv )
kai Palkia ( carefull nature , 66 lv )
Τα natures των Pokemon σου δεν τα βοηθανε να γινουν οσο δυνατα θα γινονταν με διαφορετικα Natures...
BLUE Wrote:Τα natures των Pokemon σου δεν τα βοηθανε να γινουν οσο δυνατα θα γινονταν με διαφορετικα Natures...

Δηλαδη , ποια natures ειναι καλα;
dn s eipe oti ta natures dn einai kala genika.s eipe oti auta ta pokemon 8a htan dunatotera me diaforetika natures to ka8ena 3exwrista..twra egw dn 8umamai me poia akribws...
Dragar Wrote:dn s eipe oti ta natures dn einai kala genika.s eipe oti auta ta pokemon 8a htan dunatotera me diaforetika natures to ka8ena 3exwrista..twra egw dn 8umamai me poia akribws...

Οκ....

Θα μπορουσε να μου πει καποιος ποια natures ειναι καλυτερα για τα παραπανω pokemon , και επισης για Gyarados και Garchomp ;;;Big Grin
Katalulotera natures(kata thn gnwmi mou):
Rhyperior ( Adamant )
Magmortar ( Modest )
Kingdra ( Modest )
Dragonite ( Adamant )
Dialga ( Modest )
Palkia ( Modest )
Gyarados ( Adamant )
Garchomp ( Adamant/Jolly )
@ JimLink: Thanks, μαλλον το Hypnosis θα βγαλω τελικα αφου ετσι κι αλλιως το Ninetales εχει αρκετη Sp.Def. για να κανει ενα Nasty Plot χωρις να ψωφησει. Για το Ludicolo, αφου ειναι για 3rd gen game, βαλε περισσοτερα EPs σε Defense και λιγοτερα σε Sp.Def αφου οι αδυναμιες του ειναι σε physical types (Bug, Flying). Επισης, αφου θα υπαρχει βροχη, βαλε καλυτερα Surf αντι Giga Drain.

@ Rhyperior:
Rhyperior: Adamant αν το θες να βαραει, Impish αν ειναι πιο αμυντικο
Magmortar: Modest
Kingdra: Εξαρταται απο τις κινησεις, Modest αν εχει special moves, Adamant αν εχει physical
Dragonite: Adamant/Jolly
Dialga: Modest/Timid
Palkia: Modest/Timid
Gyarados: Adamant
Garchomp: Jolly

Πανω κατω τα ιδια με τον fr3quency ειπα αλλα τελοσπαντων...
To dragonite mou poy einai serious dld den tha ginei dinato??
Κοιτα, η "δυναμη" ενος Pokémon εξαρταται κυριως απο τα stats του. Το nature απλα τα βοηθαει. Το σωστο nature δινει ενα 10% boost στο stat που θες και χαμηλωνει για 10% αυτο που δεν θες. Για παραδειγμα, το Adamant ανεβαζει την Attack και μειωνει τη Special Attack αρα ειναι καλο για τον Dragonite. Το Serious δεν κανει καμια αλλαγη οποτε ο Dragonite δεν θα παιρνει αυτο το 10% boost σε κανενα stat. Γι' αυτο πριν εκπαιδευσεις ενα Pokémon, να κανεις αυγα μεχρι να βρεις ενα με το σωστο nature (και κατα προτιμηση IVs).
Nai , alla kalitero den einai ena Pokemon me omoiomorfa xaraktiristika? Giati as poume an exo Rhyperior 100lv me 250 special attack , kai to xtipisei Alakazam pou exei 360 special attack , tha figei amesos o Rhyperior....eno an eixe perissotero special defence 8a epivione , sosta?
Ναι.Αλλο το Special Attack ομως και αλλο το Special Defence.Και επειδη το Rhyperior ετσι κι αλλιως εχει χαλια Special Attack, το Adamant Nature θα μειωσει το ηδη μη χρησιμοποιησημο Special Attack του και θα αυξησει το υψηλο Attack του περισσοτερο.Αντιστοιχα, το Bold θα μειωσει το Special Attack και θα αυξησει το Defence.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's