Legendary Pokémon

Full Version: Ποιό Pokemon εκπαιδεύετε τώρα; (και στρατηγικές για αυτά)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Το focus sash σχετικά άχρηστο πλέον όπως είναι το metagame τώρα με τόσα entry hazards,και το Tyranitar είναι ένα από τα 3 επιθετικά OU Pokemon που θεωρώ 100% beast,δεν πέφτει τόσο εύκολα με 1 χτύπημα ;-).
Τα Entry Hazards δε με προβληματίζουν,αφού συνήθως το έχω σαν lead.Επίσης,μου έχει τύχει πολλές φορές να μου σκάνε χτύπημα,να μένω με 1 HP και μετά να κάνω DDance και τότε να αρχίσω να θερίζω!
παιδια, πειτε με τρελο, αλλα μου ηρθε ιδεα για ενα τετοιο poke:

Mothim
Timid@Life Orb
EP's 252 Sp.Attack/252 Speed/6 HP

Silver Wind
Psychic
Air Slash
Bug Buzz/Giga Drain

λοιπον, αυτος ο μικρος εδω(το λεω χωρις επιφυλαξη μιας και είναι παντα αρσενικο) μπορει πολυ ευκολα να ανταγωνιστει εναντια σε ολα, κατα την γνωμη μου, pokemon του NU Tier και πολυ πιθανων και του UU Tier, διοτι με 66 Base Speed, + Speed Nature και 252 Speed EP's μπορει να φτάσει τα 254 Speed, καθολου κακο για ενα NU pokemon! Και με 92 Base Sp.Attack φτάνει τα 287 με 252 Sp.Attack EP's. Το Silver Wind ειναι για να πρασπαθησουμε οσο να 'ναι να ανεβασουμε τα Stat's του οταν ειναι ενα αντιπαλο pokemon που δεν του κανει Super ή και regurarly effective moves αν ειμαστε και λιγο τυχεροι. Οι υποληπες ειναι για καθαρο Sweeping, Psychic για pokemon που πιθανων να αντιστεκονται στις αλλες 2, Bug Buzz μιας και ειναι μια 90 Base Power Move που με STAB και Life Orb φτάνει τα 175,5 Power, καθολου ασχημα!Wink Μετα ειναι το Air Slash. Με 254 Speed και το Silver Wind μπας και πεσει κανα Boost, το Air Slash ειναι κατα την γνωμη μου η καλυτερη Move για το τελέυταιο Slot, μιας και ειναι STAB move και υπάρχουν και 25% πιθανοτητες να κανει Flinch το pokemon του αντιπαλου. Απο την αλλη, μπορει και αντι για Bug Buzz να μπει και Giga Drain για αναπληρωση HP απο το Life Orb... λοιπον, τι λετε;
Κοιτώντας πρόχειρα το moveset του mothim(δεν έχω ασχοληθεί και ποτέ μαζί του...) σου προτείνω να αλλάξεις το silver wind(τα boosts είναι μεν χρήσιμα, αλλά έχουν 10% πιθανότητες να πετύχουν και η ίδια η επίθεση παραείναι αδύναμη) με κάποιο εκ των shadow ball, energy ball ή u-turn(αν και physical, έχει stab και σε βγάζει από δύσκολες θέσεις). Αν πάλι θέλεις giga drain βάλ'το στη θέση του silver wind, το bug buzz δε χρειάζεται να φύγει Wink
χμμμ, εχεις δικιο, αλλα τοτε μηπως θα ηταν καλυτερο να αλλαζα το αντικιμενο σε Choice Scarf; διοτι ναι μεν, για το NU tier τα 254 Speed μπορει να ειναι αρκετα, αλλα ακομα υπαρχουν pokemon που το κανουν Outspeed, απο την αλλη ομως θα χριαζετε να κανει Switch Out συχνα... οποτε ισως να ειναι καλυτερα να θυισιασω Speed για επιθεση και ανεση κινισεων. Στις επιθεσεις τωρα, πιστευω πως αν ειναι να βγαλω το Silver Wind, να μπει το Giga Drain, διοτι θα χριαζετε να ανανεώνει το HP του μιας και θα το χανει απο το Life Orb.

Συμπερασμα:Να ακουω τον G_F οταν λεει κατι, ξερει τι λεει!(αν και αυτο το συμπερασμα το εχω βγαλει εδω και καιρο, το λεω τωρα)
Κόιτα, σχετικά με το giga drain το mothim απ'ότι βλέπω έχει χάλια άμυνες οπότε ακόμα και hp να πάρει πίσω σύντομα θα πέσει. Άσε που και με stealth rock χάνεις αμέσως 50% , τι να προλάβει το giga drain να καλύψει. Τώρα για το αντικείμενο, δοκίμασε, δες τι δουλεύει καλύτερα και αν χωρίς life orb σκάει αρκετό damage και πράξε ανάλογα.
(αδερφη staraptor)προπονω τη star ενα σταραπτορ. ο πιο ευκολος τροπος να τα πας 100 ειναι η acton replay.στη diamond καθε ποκε παιρνει 14.000 ex.points σε μαχες με trainers kai 9999 ex.points, με αγρια ποκε.αν ειναι απο trade παιρνει 22.000 ex.poins me trainers kai 14.000 ex.points με αγρια ποκε.
κοιτα εδω παιζουμαι χωρις action replay ολη οτι κανουν το κανουν μεσω γνωσεων ενα 100 το action replay ειναι μια ευκολη λθση αλλα δε σε κανει trainer
Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΕΓΩ
κατσε εσυ δεν εχεις το account staraptoras με μπερδεψατε
nai alla gia shmera grafei h aderfh mou
ok τοτε
φιλοι?
φιλοι
αλλα δεν ειμασταν και ποτε εχθροι τελοςπα
για οτιδηποτε αλο θες σε private
λοιπον εγώ αρχισα ev train σε μια εξαδα: garchomp,darkrai,shaymin(sky form), swampert,scizor, iratina(origin form)
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Reference URL's