Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις/Απαντήσεις 2
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Δεν καταλαβαίνω...δηλαδή εάν βρώ κάτι στο gts,σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή ο άλλος είναι οπωσδήποτε μέσα τη συγκεκριμένη στιγμή?Αν όχι πότε θα γίνει η ανταλλαγή?Που θα ξέρω αν το pokemon είναι legit?
Στο GTS αφήνεις ένα δικό σου Pokémon μέχρι να πάρεις αυτό που ζήτησες ως αντάλλαγμα. Δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο WiFi για να γίνει η ανταλλαγή, θα πάρεις το Pokémon που ζήτησες την επόμενη φορά που θα συνδεθείς στο GTS, εφόσον το έχει δώσει κάποιος. Το πρόβλημα είναι ότι μπορείς να ζητήσεις Pokémon που έχεις στο Pokédex μόνο, δηλαδή δεν μπορείς να ζητήσεις Darkrai αν δεν το "δεις" πρώτα. Anyway, μπες λίγο στο GTS και ψάξου μόνος σου, θα το καταλάβεις αμέσως πώς δουλεύει. Wink

Τώρα το θέμα με τα hacked είναι όντως λίγο περίεργο. Δεν μπορείς να ξέρεις αν το Pokémon που θα πάρεις είναι hacked παρά μόνο αφού το πάρεις, άρα υπάρχει πάντα το ρίσκο.
Τι μέγεθος πρέπει να έχει η sd card και τι τύπος πρέπει να είναι τα τραγούδια για να τα ακούσω στο dsi?
Μπορώ να ακούω και κατα τη διάρκεια ενός παιχνιδιού ή θα ακούγεται μόνο ο ήχος του game?
Μέγεθος κάρτας εξαρτάται από σένα και από το πόσα τραγούδια θες να περάσεις (εγώ έχω 2GB), το file όμως πρέπει να είναι ACC.
Επίσης οχι, για να ακούσεις μουσική στο DSi, χρησιμοποιείς το Νindendo DSi Sound app, δε γίνεται να το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα με άλλα apps, (π.χ Picto Chat, Flipnote, Browser) πόσο μάλλον οποιοδήποτε παιχνίδι :Ρ



Ιμο δε βολεύει και τόσο να περάσεις από τον κόπο του κονβερτ για το ACC file για να ακούς μουσική από ένα τούβλο ενώ μπορείς να έχεις μπ3/κινητό ;]
(28-09-2009 02:35 PM)Celesi Wrote: [ -> ]Μέγεθος κάρτας εξαρτάται από σένα και από το πόσα τραγούδια θες να περάσεις (εγώ έχω 2GB), το file όμως πρέπει να είναι ACC.
Επίσης οχι, για να ακούσεις μουσική στο DSi, χρησιμοποιείς το Νindendo DSi Sound app, δε γίνεται να το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα με άλλα apps, (π.χ Picto Chat, Flipnote, Browser) πόσο μάλλον οποιοδήποτε παιχνίδι :Ρ



Ιμο δε βολεύει και τόσο να περάσεις από τον κόπο του κονβερτ για το ACC file για να ακούς μουσική από ένα τούβλο ενώ μπορείς να έχεις μπ3/κινητό ;]


Μάλιστα,όταν λέω μέγεθος δεν εννοούσα ακριβώς αυτό...έχω μια κάρτα που γράφει στο πάνω μέρος kingston,στην μέση micro sd και στο κάτω μέρος adapter.Επίσης, έχει ένα βελάκι προς τα κάτω και γράφει lock δίπλα...Huh.Η συγκεκριμένη κάρτα κάνει?Στα άλλα με κάλυψες πλήρως και σε ευχαριστώ γι' αυτό.
Πιθανότατα έχεις αυτό:

[Image: MicroSD.jpg]

Το οποίο είναι adapter όπως λέει κι όχι κάρτα SD. Χρειάζεσαι την μικρή καρτούλα που μπαίνει σ'αυτό (micro SD), το κάτω πράμα στην εικόνα ή μια κανονική SD όπως αυτή:

[Image: SD-main_Full.jpg]
Ναι μπράβο αυτό έχω.Ευχαριστώ!
Ρε παιδια,ποιος αποφασιζει ποια Pokemon ειναι NU,UU,BL,OU η Uber;
Smogon's geeks Toungue


nah, kidding, στο περίπου δηλαδή, απλώς ανάλογα με τη σούμα των στατιστικών ενός ποκεμον και με το πόσο ευρύ είναι το movepool του αποφασίζεται κατά πόσο δυνατό είναι γενικά ένα Ποκεμον και κατά συνέπεια πόσο δίκαιο θα'ναι να χρησιμοποιηθεί σε κάποιες περιστάσεις, π.χ Rayquaza Vs. Machamp. Eίναι λίγο-πολύ εμφανές ποιό Ποκεμον έχει την υπεροχή εδώ~ Πάντως σίγουρα δεν αποφασίζεται από ένα άτομο, αλλά από αρκετούς, που το έχουν μελετήσει το θέμα. Από κει και πέρα είναι θέμα επιρροής και προσωπικής επιλογής, δε σε αναγκάζει κανείς να ακολουθείς ένα συγκεκριμένο tier, απλά εξαρτάται από τους κανόνες τις εκάστοτε μάχης σου.
Well said.

Βασικά γίνεται αρχικά μια πρώτη, προφανής κατηγοριοποίηση για τα Pokémon που δεν χωράνε αμφιβολίες, π.χ. Gengar (σίγουρο OU) ή Unown (σίγουρο NU). Μετά, τα Pokémon που δεν είναι ξεκάθαρο σε ποιο tier πάνε δοκιμάζονται σε μάχες. Π.χ. Pokémon όπως Tyranitar, Garchomp, Manaphy, Latias και Shaymin-S έπρεπε να δοκιμαστούν πρώτα πριν καταλήξουν Uber ή OU, κι ακόμα αν προσέξεις τις λίστες σε διάφορες κοινότητες Pokémon μπορεί να ανήκουν σε διαφορετικά tiers. Γενικά πάντως εγώ δεν είμαι υπέρ της απόλυτης κατηγοριοποίησης, μπορείς να συμφωνήσεις με τον αντίπαλό σου πριν την μάχη τι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τι όχι.
Πως γνωρίζω το nature του pokemon πριν το πιάσω?Τι nature μου προτείνεται εσείς(ανάλογα το pokemon)?Παίζει μεγάλο ρόλο?Τους οδηγούς τους διάβασα όλους,κρατώντας και τις απαραίτητες σημειώσεις.
Τα pokeblock πόσο ανεβάζουν τα stats?Αν τα ανεβάζουν...
1)Δεν το γνωρίζεις.
2)Ανάλογα με το Pokemon,διάβασε τα Pokemon of the week.Συνήθως για Sweepers κάτι που να ανεβάζει Attack/Special Attack ή Speed.Συνήθως για Physical:Adamant,Jolly,για Special:Modest,Timid,για Mixed:Hasty,Naive,Rash κλπ.Γενικά,ανάλογα με το Pokemon.
3)Όχι,τα Pokeblock ανεβάζουν μόνο το Condition(Beauty,Cuteness κλπ) για διαγωνισμούς,Contests και Super Contests.
Τελικά, ανταλλαγές πότε μπορώ να κάνω μετά το δεύτερο έμβλημα ή από την αρχή(platinum έχω)?Αν ξέρει κανείς σίγουρα,παρακαλώ...
(28-09-2009 05:59 PM)GeorgeSlayer Wrote: [ -> ]1)Δεν το γνωρίζεις.

Θα συμπληρωσω οτι παρολ'αυτα μπορεις να το ελεγξεις με καποιο τροπο. Εαν το πρωτο σου Pokemon στην εξαδα εχει την ability Synchronize τοτε τα wild Pokemon που θα βρισκεις θα εχουν 50% πιθανοτητα να ειναι της ιδιας nature με του Pokemon με το Synchronize. Για παραδειγμα,αν εχεις ενα Modest Ralts με Synchronize πρωτο στην εξαδα σου τοτε τα Pokemon που θα συναντας θα εχουν 50% πιθανοτητα να ειναι Modest. Επισης, οταν κανεις αυγα, εαν βαλεις στο θηλυκο Pokemon (η το Ditto που μπορει να εχει το ρολο του θηλυκου) Everstone τοτε θα εχεις επισης 50% πιθανοτητα η nature του θηλυκου να περαστει στο μωρο. Κατι τελευταιο που μπορεις να κανεις και ισχυει στην 3rd Generation ειναι στο Safari Zone,βαζοντας Pokeblocks στα μηχανηματα που ειναι στα γρασιδια. Αναλογα το Pokeblock μπορει τα Pokemon που θα εμφανιστουν να εχουν τις natures που τους αρεσουν οι συγκεκριμενες γευσεις, π.χ. στα Modest,Rash,Mild και Quiet αρεσουν τα Dry Pokeblocks. Αυτοι ειναι οι μονοι τροποι που μπορεις να εχεις εσυ καποιο ελεγχο πανω στις natures που θελεις να εμφανιστουν αναλογα την περισταση.
Τελικά, ανταλλαγές πότε μπορώ να κάνω μετά το δεύτερο έμβλημα ή από την αρχή(platinum έχω)?Αν ξέρει κανείς σίγουρα,παρακαλώ...

Και δεν κατάλαβα τον οδηγό εκεί που λέει: ''Παρ' όλα αυτά, αφού η φόρμουλα που υπολογίζει τα στατιστιστικά ενός Pokémon χρησιμοποιεί ένα "Effort Level", που σημαίνει τα (Effort Points)/4 στρογγυλοποιημένα προς τα κάτω και αφού το μέγιστο ενός "Effort Level" είναι 63 (255/4 στρογγυλοποιημένο προς τα κάτω), έχοντας 252, ή παραπάνω Effort Points σε ένα στατιστικό είναι ακριβώς το ίδιο. Προφανώς 6 Effort Points δεν αυξάνουν τίποτα εκτός κι αν τα χρησιμοποιήσετε για να ανεβάσετε το "Effort Level" ενός άλλου στατιστικού κατά 1 (6/4 στρογγυλοποιημένα προς τα κάτω) αλλά αυτή είναι μια πολύ μικρή αλλαγή και πρακτικά αναποτελεσματική. Τέλος, όταν ενα Pokémon πάρει όλα τα 510 Effort Points , μπορείτε να πάτε στη Slateport και να του δώσετε ένα Effort Ribbon για να δείξετε οτι είναι εκπαιδευμένο. ''

Αν μπορεί κάποιος με πιο απλά λόγια να μου το εξηγήσει θα του ήμουν ευγνώμων...
Reference URL's