Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις/Απαντήσεις 2
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Μπορω να βρω Kelpsy,Pomeg,Hondew,Qualot,Tamato και Grepa Berry στην Emerald;Αν ναι,που ακριβως;
(02-10-2009 11:36 AM)Ninjomewtwo Wrote: [ -> ]Λοιπόν, επειδή έχεις ήδη διαβάσει τους οδηγούς και λογικό είναι να μην καταλαβαίνεις μερικά πράγματα, θα τα πω όσο πιο απλά μπορώ.

Τα Effort Points είναι αυτά που ανεβάζουν τα στατιστικά των Pokémon. Κάθε 4 EPs είναι ίσα με 1 πόντο του στατιστικού. Αφού λοιπόν μπορείς να πάρεις μέχρι και 255 EPs σε ένα stat, μπορείς να το αυξήσεις κατά 255/4=63 (στρογγυλοποιημένο προς τα κάτω) πόντους. Δηλαδή ένα Pokémon που θα είχε 300 Atk, με 252 EPs στο Atk φτάνει τα 363.

Effort Points παίρνεις απλά νικώντας τα κατάλληλα Pokémon. Π.χ. το Shinx δίνει 1 EP στο Atk όταν το νικήσεις. Αν το Pokémon που το νικήσει κρατάει το Macho Brace, διπλασιάζονται τα EPs. Αν κρατάει το κατάλληλο Power Item (Power Lens, Anklet, Weight, Bracer, κλπ.), προσθέτεις +4 EPs. Αν έχει Pokérus, διπλασιάζεις τα EPs πάλι. Δηλαδή αν σκοτώσεις το Shinx από πριν παίρνεις:
- 1 EP
- 2 EPs με Macho Brace
- 5 EPs με το Power Item για Atk
- 4 EPs με Macho Brace και Pokérus
- 10 EPs με Power Item και Pokérus

Υπάρχουν και οι βιταμίνες τώρα (Protein, Iron, Carbos, Calcium, Zinc, HP Up) οι οποίες δίνουν 10 EPs στο αντίστοιχο stat, αλλά μπορούν να δώσουν μόνο μέχρι τα 100 EPs. Δηλαδή μέχρι 10 βιταμίνες ανά stat, και μόνο πριν αρχίσεις να σκοτώνεις Pokémon. Αν σε ένα Pokémon θες να πάρεις 120 EPs στο Atk λοιπόν, πρώτα θα δώσεις 10 Protein και μετά θα πάρεις τα υπόλοιπα 20 κανονικά.

Protip: Μην προσπαθήσεις να ξεκινήσεις EV training πριν περάσεις τους Elite 4 και αγοράσεις τα Power Items από το Battle Frontier. Απλά δεν αξίζει. Also, θα χρειαστεί να πιάσεις αρκετά Ditto με διάφορα natures για να μπορείς να δίνεις το nature που θες στο κάθε Pokémon μέσω breeding.

Δηλαδή EV και EP είναι το ίδιο?
(02-10-2009 02:52 PM)Salamence78 Wrote: [ -> ]Μπορω να βρω Kelpsy,Pomeg,Hondew,Qualot,Tamato και Grepa Berry στην Emerald;Αν ναι,που ακριβως;

Berry Master, ανατολικά της Mauville, σου δίνει 2 κάθε μέρα.

(02-10-2009 03:07 PM)Saras Wrote: [ -> ]Δηλαδή EV και EP είναι το ίδιο?

Μπορείς να το πεις κι έτσι. EV είναι η μεταβλητή και EPs είναι η τιμή της ουσιαστικά. Αλλά ναι, είτε βλέπεις EV είτε EP, θεώρησέ το το ίδιο.
(02-10-2009 03:15 PM)Ninjomewtwo Wrote: [ -> ]
(02-10-2009 02:52 PM)Salamence78 Wrote: [ -> ]Μπορω να βρω Kelpsy,Pomeg,Hondew,Qualot,Tamato και Grepa Berry στην Emerald;Αν ναι,που ακριβως;

Berry Master, ανατολικά της Mauville, σου δίνει 2 κάθε μέρα.

Σωθηκα τωρα...Το παιχνιδι μου εχει ενα προβλημα και εχει κολησει το ρολοι...Anyway,thanks!
Αν θυμάμαι καλά μόνο στις R/S κόλλαγε το ρολόι. Με την Emerald μπορούσες να φτιάξεις τις R/S.

http://serebii.net/emerald/berryfix.shtml
Εγω εχω Emerald.Στην αρχη μου λεει:"The internal battery hes run dry.The game can be played".Και μετα λεει:"However,clock-based events will no longer occur".Μπορει να λυθει αυτο το προβλημα με καποιον τροπο;
Yes!Εχω και LF και ανταπτορες και ενα παιδι εδω εχει GB!Thanks,Grovyle_Fan!

ΥΓ:
(02-10-2009 04:23 PM)Grovyle_Fan Wrote: [ -> ]Νόμιζα ότι έβγαινε μόνο στις r/s αυτό και όχι στην emerald.

(02-10-2009 03:53 PM)Ninjomewtwo Wrote: [ -> ]Αν θυμάμαι καλά μόνο στις R/S κόλλαγε το ρολόι.

Κι εγω ετσι ηξερα.Αλλα απ' ο,τι φαινεται,γινεται και στην Emerald...
Τα ev μετρανε και σε μαχες με trainers η μονο με wilds? Ααα και το mew εχει transform?
Μετρανε και σε μαχη με Trainers (ευτυχως).Και ναι,το Mew εχει Transform.
Εχω ενα παιχνιδι Pokemon στο GBA,αλλα υποψιαζομαι οτι δεν ειναι αυθεντικο.Πως μπορω να το ελεγξω;

ΥΓ:Συγγνωμη για το double post,αλλα αν εκανα edit στο πανω post δε νομιζω οτι θα το προσεχε κανεις...
Παιχνίδι, δηλαδή κασέτα εννοείς; Μπορείς να μας πεις όνομα και τι γράφει πάνω αν θες, ή καλύτερα φωτογράφισε και τις δυο πλευρές και ανέβασέ τες για να τις δούμε..
Ναι,κασετα εννοω.Η FireRed ειναι και ιδου:

[Image: 21y89f.jpg]

[Image: 2wcnnut.jpg]

Να δωσω και καποια στοιχεια:
1.Ειναι γερμανικη αλλα ο τιτλος στο αυτοκολητακι ειναι στα Αγγλικα (πιστευω πως φαινεται αρκετα καλα στη δευτερη φωτο).
2.Επισης δεν υπαρχει σηματακι της Nortec που υπαρχει συνηθως...
3.Οπως βλεπετε,το αυτοκολητακι δεν εχει σχεση με το κανονικο.
4.Μου την εδωσε ενα παιδι που την αγορασε απο εδω (Σουδαν).
Είναι σίγουρα πειρατική, η FireRed είχε κόκκινο πλαστικό στην κασέτα σε όλες τις ευρωπαϊκές τουλάχιστον χώρες:

[Image: 2br8xw.png]
Αυτο ειναι που με κανει να ελπιζω οτι ειναι αυθεντικη,το οτι ειναι απο το Σουδαν,οπου μπορει να μην ισχυει ο,τι ισχυει στην Ευρωπη.Επισης κατι αλλο που με κανει να το ελπιζω αυτο ειναι οτι στην πισω πλευρα ειναι χαραγμενο αυτο:

Nintendo®
MODEL NO.AGB-002
PAT.PEND.MADE IN JAPAN



Μηπως αυτο αλλαζει κατι;Μπορει να ειναι απο το Σουδαν,αλλα ειναι στα Γερμανικα...Αν ειναι οντως πειρατικη θα την ξεφορτωθω αμεσως.Ειναι,ομως;
Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει στα σιγουρα.
Από πίσω γράφει απλά για το πλαστικό της κασέτας, το cartridge, δεν έχει καμιά σχέση με το αν είναι πειρατική ή όχι.
Also, όπως βλέπω την μπροστινή φωτογραφία, το "The Pokémon Company" δεν μοιάζει να έχει τόνο στο e.
Eimai 99% sigouros oti einai peiratikh giati outos h allos sthn Iaponia kataskevazontai.Opote den 8a ekanan pote ekseresh.Twra,an 8es mporw na to psaksw to 8ema eis va8os.Ta grammata sto plastiko apo pisw einai ta idia se oles tis firered(kai sthn dikh mou).
An ennoeis oti ta grammata mesa sto paixnidi einai germanika tote isws einai kapoio apo ta gnwsta ROMs.
Pws 8a mporouse h nintendo,mia toso megalh etairia,na eftiaxne tetoio fthno xartaki(e3ofullo kasetas) kai me mhdamina stoixeia?
Reference URL's