Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις/Απαντήσεις 2
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
λοιπον, θα σου απαντησω στα πρωτα 2 ερωτηματα και στο 4ο(επαιζα πιο παλια PTCG και θημαμε μερικα πραματα)
1: Ναι, παντα η επιθεση εχει τον ιδιο τυπο με το Pokemon.
2: Δεν θα χαθουν όλες, αν δεις, κατω κατω λεει "retreat cost" και σου εχει εναν αριθμο απο Colorless energies, ε τοσες ειναι και οι Energy cards που πετας απο το Pokemon
3: (δεν εχω παιξει με Lvl X οποτε δεν μπορω να πω)
4: αν θημαμε καλα το Min ειναι 60, οποτε να εχεις καπου 25 Energies, 20-25 Basic Pokemon και 10-15 Evolutions
(08-12-2009 04:36 PM)Salamence78 Wrote: [ -> ]Λοιπόν,όπως αρκετοί ξέρουν,δεν έχω παίξει PTCG,αλλά προσπαθώ να μάθω και σκοπεύω να αρχίσω να παίζω.Ως πρωτάρης έχω κάποιες απορίες (μη γελάσετε όταν τις δείτε):

1.Οι κινήσεις των Pokemon έχουν πάντα ίδιο τύπο με αυτά;Π.χ. το Stream Blast του Salamence Lv. X είναι Colorless,όπως και το Salamence;

2.Αν θέλω να πάρω ένα Pokemon πίσω στο Bench και του έχω βάλει κάποιες κάρτες ενέργειας,τότε οι κάρτες ενέργειας θα χαθούν;

3.Κάπου είδα αυτό:
Quote:4-2-3-1 lvl x torterra (dp)

Τι σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί (που μου θυμίζουν σύστημα ποδοσφαιρικής ομάδας);

4.Πόσες περίπου κάρτες από κάθε είδος είναι καλό να έχω;

1. Τυπικά, δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι επιθέσεις έχουν τύπο. Αν ένα Pokémon έχει weakness σε Fire και του επιτεθείς με Flareon π.χ., θα μετρήσει το weakness ακόμα κι αν την επίθεση τη λένε "Bite" (που στα παιχνίδια το Bite είναι Dark-type). Γενικά το όνομα της επίθεσης είναι περισσότερο διακοσμητικό.

2. Ναι. Όσες ενέργειες λέει στο retreat cost του Pokémon, τόσες πρέπει να πετάξεις.

3. Σημαίνουν 4 αμυντικούς, 2 στο κέντρο... εεε... κάτσε όχι. Αυτός είναι ο τυπικός τρόπος που γράφει ο κόσμος τις deck lists του άμα βαριέται. 4-2-3-1 Torterra Lv.X σημαίνει 4 Turtwig, 2 Grotle, 3 Torterra, 1 Torterra Lv.X. Ομοίως, 3-2-3 Empoleon σημαίνει 3 Piplup, 2 Prinplup, 3 Empoleon.

4. Αν εννοείς σε ένα deck πόσα Pokémon, Trainer και Energy χρειάζεσαι, αυτό δεν είναι standard. Όλα διαφέρουν ανάλογα με τη στρατηγική. Π.χ. το deck που χρησιμοποίησα την Κυριακή έχει 18 Pokémon, 34 Trainer και μόλις 8 Energy γιατί απλά δεν χρειάζεται πολλά. Αντιθέτως, ένα deck με Arceus που είχα δοκιμάσει είχε 19 Pokémon, 25 Trainer και 16 Energy, τελείως διαφορετικό.

@ Johan: Στα Pokémon δεν έχει min. Το deck πρέπει να έχει ακριβώς 60 κάρτες, no more no less.
Κάτσε.Από πού παίρνω τις κάρτες που "πετάω" σαν Retreat Cost;Εγώ έχω καταλάβει πως τις πετάω από το χέρι μου.Σόρρυ αν γίνομαι σπαστικός,αλλά χρειάζομαι βοήθεια όσο είμαι στην αρχη (ελπίζω αργότερα να μην έχω ανάγκη).
(08-12-2009 07:53 PM)Salamence78 Wrote: [ -> ]Κάτσε.Από πού παίρνω τις κάρτες που "πετάω" σαν Retreat Cost;

Από το Pokémon. Αν θες να επιστρέψεις ένα Pokémon με retreat cost 2 ενέργειες ενώ έχει μία επάνω του, δεν μπορείς.
A.Ok.Τότε δεν το είχα καταλάβει σωστά.Ευχαριστω πολύ.
το mantine μου εκανε αθγο και βγεικε μαντινε ξανα. ΓιατιMewMew
http://www.legendarypokemon.net/pokedex/mantine

Για να βγει Mantyke πρέπει το Mantine να κρατάει το αντικείμενο Wave Incense
Στο Spam Thread έκανα την εξής ερώτηση:
(09-12-2009 11:04 PM)Salamence78 Wrote: [ -> ]Αν παίζω με ένα Pokemon και νικήσω τον αντίπαλο που δίνει (πχ) 2 ΕΡ στο Atk,τότε το Pokemon που πολέμησε στη μάχη θα μοιραστεί τα ΕΡs με το άλλο Pokemon μου που κρατάει Exp. Share;

Ο GeorgeSlayer μου απάντησε:
(09-12-2009 11:26 PM)GeorgeSlayer Wrote: [ -> ]Οποίο κρατάει το αντικείμενο θα παίρνει όσα θα έπαιρνε αν πολεμούσε το ίδιο.

Αλλά δεν ημουν σίγουρος αν το είχα καταλάβει κι έτσι έκανα την παρακάτω ερώτηση:
(09-12-2009 11:36 PM)Salamence78 Wrote: [ -> ]Κάτσε.Παράδειγμα:

Έχω το Gastly μάσα και αντιμετωπίζω ένα Gyarados,ενώ το Growlithe μου κρατάει Exp.Share.Τo Gastly νικάει.Το Gastly παίρνει 2 EPs στο Atk και το Growlithe παίρνει επίσης 2 EPs στο Atk.

Έτσι πάει;

Λοιπόν;
Επιβεβαιώνοντας τον Γιώργο, ναι, το Gastly θα πάρει 2 EP στο Atk. και Growlithe παίρνει επίσης άλλα 2 EPs Smile
Σας ευχαριστώ και τους δυο σας Smile

Επίσης έχω άλλη μια ερώτηση:
(08-11-2009 02:19 AM)Ninjomewtwo Wrote: [ -> ]
(08-11-2009 12:47 AM)Salamence78 Wrote: [ -> ]Το ξέρω,αλλά εχω ακούσει πως το τάδε Pokemon δε γίνεται να έχει τα συγκεκριμένα IVs.

Αυτό ισχύει μόνο για Pokémon που δεν μπορούν να βγουν από αυγό, δηλαδή τα legendaries. Υπάρχουν μερικοί συνδυασμοί nature και IVs (και γένους στην περίπτωση μερικών, like Heatran) που είναι αδύνατοι.

Δηλαδή τι είδους συνδιασμοι;Και γιατί το κάνουν αυτό;Για αν μην μπορούμε να έχουμε π.χ. ένα ανίκητο Cresselia;Κάποιο παράδειγμα;
Για παράδειγμα:
I caught a Timid Rayquaza at level 70 in Emerald with the following IVs:
HP 23/Atk 11/Def 10/SpAtk 30/SpDef 04/Speed 09.(αδύνατος συνδυασμός).

(Από την Post του Arty2 στον ψευτοδιαγωνισμό Toungue ).Το IV calculator του LP το λέει όταν είναι αδύνατος ένας συνδυασμός(αν δεν κάνω λάθος).Αυτό που είπες δεν ισχύει τόσο,από τη στιγμή που μπορεί να υπάρξει με απλά λίγο χαμηλότερο Attack IV.Και το shoddy δείχνει τους αδύνατους συνδυασμούς στο team builder κοκκινίζοντας τη λέξη IV,ή κάτι τέτοιο.

Γενικά ισχύει αυτό που είπε ο Θάνος,κλασσικά δηλαδή.
Σόρρυ που συνεχίζω να ρωτάω γι' αυτό το θέμα (και ίσως γίνομαι σπαστικός),αλλά το Shoddy μου λέει πως δε γίνεται να υπάρξει ένα timid Palkia με 27 HP/18 Atk/15 Def/28 SpAtk/29 SpDef/30 Spd IVs.Εγώ όμως έχω ένα τέτοιο Palkia,το οποίο είμαι 1000% σίγουρος (όχι,δεν πάτησα καταλάθος τρία μηδενικά) πως είναι legit,αφού το έπιασα εγώ ο ίδιος.Πώς γίνεται αυτό;
Πιθανότατα έχεις υπολογίσει λάθος (ή όχι ακριβώς) τα IVs του Palkia σου. Αν είσαι 100% σίγουρος ότι του έχεις δώσει τα σωστά EPs και δεν τα έχασες στο μέτρημα, κάνε μια μάχη σε forced Lv. 100 με κάποιον για να δεις τα stats του Palkia στα 100 Lv. για σίγουρα IVs. Αν ακόμα βγαίνουν λάθος, μάλλον θα έχεις χάσει το μέτρημα στα EPs.
Katarxas gia na sigoureuteis gia kapoio pokemon an einai legit kaneis mia maxh(battle frontier),apo8hkeveis to video me vs recorder kai pas sto gts.An kataferei na anevei tote einai legit.Alliws leei oti yparxei kapoio problem me ta pokes sou.
Auto me to 'den ginetai na ypar3ei" o syndyasmos autos den to exw psaksei kai oute prokeitai na katsw na skotistw me kati tetoio(prosorina toulaxiston).
Ρε παιδια,ακουστε λιγο.Το IV calculator μου λεει οτι ενα jolly pupitar στα 31 IVs 31 level εχει 66 Atk.Εμενα εχει 68.Γιατι?
Reference URL's