Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις & Απαντήσεις [Pokemon]
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Μιας και άρχισα κι εγώ το breeding, παρόλο που διάβασα κάποια guides, έχω απορίες.

Πρώτα με τα IV. Πώς μπορώ να δω με ακρίβεια τα IV ενός pokemon στην Black? Μετά, τα natures τι υποτίθεται πως κάνουν; Έχουν σχέση με τα IVs; Τα IVs δεν είναι αυτά που καθορίζουν πόσο stats per level παίρνει ένα pokemon, μαζί με τα EVs; O τύπος που κάνει αξιολόγηση τα stats (στη Nimbassa) στη Blacκ, σου λέει σε ποιο stat ωφελούν τα IV ενός Pokemon ή απλώς λέει το γενικό πλεονέκτημα που έχει το Pokemon στα stats; Επίσης ένα pokemon όταν βγαίνει από αβγό έχει 0 EVs. Τι γίνεται όταν το πιάσεις στη φύση ή αν είναι θρυλικό; Πως μπορώ να δω τι EVs έχει ένα pokemon που έχω πιάσει; Τέλος, τα περισσότερα guides αναφέρονται σε Gen IV. Υπάρχουν διαφορές με την 5η;

Ευχαριστώ όποιον θα μπει στον κόπο να διαβάσει και να απαντήσει όλα αυτά.
Λοιπόν επειδή έχεις αρκετές απορίες θα προσπαθήσω να σου τις λύσω όλες αλλά μία μία κάθε φορά για να τις καταλάβεις καλύτερα Toungue

(01-04-2011 02:21 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Πρώτα με τα IV. Πώς μπορώ να δω με ακρίβεια τα IV ενός pokemon στην Black?

Η αλήθεια είναι πως με ακρίβεια δεν μπορείς να δεις τα IV ενός Pokémon γενικά σε οποιαδήποτε κασσετα χώρις κάποιον εξωτερικό παράγοντα, π.χ κάποιο calculator (του LP το calculator είναι και το καλύτερο κατά την άποψη μου που μπορείς να βρεις στο internet, ο Arty2 έχει κάνει καταπληκτική δουλειά) η μέσω hacking. Σ'αυτόν τον κανόνα παρόλ'αυτα υπάρχει μία εξαίρεση που ουσιαστικά είναι αυτό που αναφέρεις με τον τύπο στο Battle Subway, στον οποίο θα φτάσω σε λίγο KAI τα characteristics ενός Pokémon που απλά βοηθάνε λίγο να καταλάβεις πιο σίγουρα αν έχεις 31 IV κάπου, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο και ο τύπος εκεί είναι πιο έγκυρος ας πούμε (και το Calculator ακόμα καλύτερο Toungue). Το Calculator υπ'όψιν λειτουργεί εάν ξέρεις ακριβώς πόσα EVs έχει το Pokémon που εξετάζεις, αλλιώς τα αποτελέσματα θα σου βγουν λάθος. Φυσικά αν δεν το έχεις εκπαιδεύσει καθόλου, αν τού'χεις μεγαλώσει τα Level του μόνο με Rare Candy ή στο Daycare ή μόλις τό'πιασες, ό,τι Pokémon και αν είναι, θα έχει 0 EVs παντού. Επίσης όσο μεγαλύτερα Level είναι ένα Pokémon τόσο καλύτερα ο Calculator συγκλίνει στο πραγματικό αποτέλεσμα, με καλύτερο φυσικά το Level 100. Για παράδειγμα εάν ελέγξεις ένα Pokémon στα 5 Level τα αποτελέσματα δε θα είναι και τόσο ξεκάθαρα όσο στα μεγαλύτερα Level γιατί στα μεγαλύτερα φαίνεται περαιτέρω η διαφορά στα στατιστικά και ως αποτέλεσμα καταλαβαίνεις και καλύτερα. Ένα καλό level ας πούμε είναι το 30 και πάνω.

(01-04-2011 02:21 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Μετά, τα natures τι υποτίθεται πως κάνουν; Έχουν σχέση με τα IVs;

Τα nature ουσιαστικά είναι τελείως ανεξάρτητα από τα IVs. Προσφέρουν ένα boost σε κάποιο stat (ανάλογα πάντα το nature) της τάξεως του x1.1 και ένα "drop" ενός stat στο x0.9. Ουσιαστiκά σκέψου τα σαν έναν πολλαπλασιαστή δηλαδή σε 2 stat που το ένα στο κάνει πιό δυνατό και ένα άλλο χειρότερο. Καταλαβαίνεις φυσικά πως είναι πολύ χρήσιμα στο competitive battling αλλά και εντός παιχνιδιού γιατί μπορεί να δώσει σημαντικό πλεονέκτημα σε ενα stat ενός Pokémon που το χρειάζεται περισσότερο. Για παράδειγμα, ένα Alakazam θα θελήσει ένα boost παραπάνω στο Sp.Atk του ή στο Speed του και δεν θα το ενδιαφέρει αν του χαμηλώσεις το Attack του που ούτως ή αλλως είναι χειρότερο ή χρησιμοποιείται λιγότερο, οπότε μια συμβατικά κατάλληλη nature θα ήταν Modest (+ Sp.Atk, -Atk) ή Timid αν θες να είσαι ακόμα πιο γρήγορος (+Speed, -Atk). Φυσικά δεν υπάρχει πάντα μία κατάλληλη nature για το κάθε Pokémon, κάθε παίχτης διαλέγει ανάλογα τις επιθέσεις ή το ρόλο του Pokémon ποιο nature θα ήταν το καλύτερο ανάλογα την περίσταση. Για το πώς μπορείς να περάσεις συγκεκριμένες nature όταν κάνεις breeding ή αν θες να βρεις κάποιο Legendary ή κάποιο wild με συγκεκριμένο nature υπάρχουν τρόποι. Αν θες αναφέρομαι μετά. Toungue

(01-04-2011 02:21 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Τα IVs δεν είναι αυτά που καθορίζουν πόσο stats per level παίρνει ένα pokemon, μαζί με τα EVs;

Κυρίως ναι, τα IVs καθορίζουν πόσο καλό είναι ένα Pokémon στο συγκεκριμένο στατιστικό, μαζί με το nature του και φυσικά ανάλογα και το πόσα EVs του'χεις βάλει σ'αυτό. Όσο καλύτερα είναι τα IVs σε ένα stat τόσο μεγαλύτερο θα γίνει και αυτό στο τέλος. Τα EVs σκέψου τα απλά σαν επιπρόσθετους πόντους που μπαίνουν στο stat, όχι σαν κάτι που δρα καθοριστικά στο ανέβασμα του Level όπως τα IVs (αν και όταν κάνεις EV training θα δεις το stat που εκπαιδεύεις σου να μεγαλώνει π.χ. κατά +10. Αυτό δεν σημαίνει ότι ανέβηκε το Base Stat και θα παίρνει όλη την ώρα +10, απλά παίρνεις ας πούμε κανονικά +3 στο level up και οι επιπρόσθετοι σου πόντοι από τα EVs είναι 7, οπότε σύνολο 7+3=10 Toungue)

(01-04-2011 02:21 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]O τύπος που κάνει αξιολόγηση τα stats (στη Nimbassa) στη Blacκ, σου λέει σε ποιο stat ωφελούν τα IV ενός Pokemon ή απλώς λέει το γενικό πλεονέκτημα που έχει το Pokemon στα stats;

Ο τύπος στη Nimbasa αυτό που κάνει είναι στην αρχή να σου λέει πόσο καλό είναι το Pokémon σου σαν δυνατότητα. Στην πραγματικότητα σου λέει ποιο είναι το σύνολο των IV που έχει το Pokémon. Ανάλογα το άθροισμα των IVs σου λέει αν το Pokémon είναι γενικά καλό, πολύ καλό, εξαιρετικό κτλ. Ακριβώς αυτή τη στιγμή δεν ξέρω από που μέχρι που είναι τα σύνολα αλλά αυτό που κάνει αρχικά αυτός είναι να δίνει μία γενική ιδέα. Μέτα σου λέει ποιο είναι το/τα καλύτερα σου stat/s. Αυτό είναι πάρα πολύ χρήσιμο όταν θες να επιβεβαιώσεις αν ένα breeded Poké έχει 31 IVs κάπου, γιατί στο 1 Lvl η μόνη ένδειξη είναι το Characteristic του, ο IV Calculator δεν θα βγάλει ακριβή αποτελέσματα. Αν του μιλήσεις και σου πει ότι το τάδε stat είναι το καλύτερο, αυτό έχει και το καλύτερο IV και τα άλλα είναι χαμηλότερα. Αν σου πει ότι επίσης και κάποιο άλλο/κάποια άλλα stat είναι το ίδιο, τότε είναι ισάξια με το πρώτο σε IVs. Τέλος θα σου αξιολογήσει και το καλύτερο IV και θα σου πει και αυτό αν είναι καλό,πολύ καλό ή όχι. Οι φράσεις βγαίνουν και αυτές ανάλογα τον αριθμό (0-10 IVs σου λέει κάτι, 10-20 σου λέει κατι άλλο και πάει λέγοντας). Στα 31 IVs σου λέει μάλλον "It can't be better in that regard" ή κάτι τέτοιο, δεν τον έχω τσεκάρει τον καινούριο. Φυσικά αν έχει αναφέρει πριν περισσότερα stats από 1, τότε όλα είναι ότι σου πει.

(01-04-2011 02:21 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Επίσης ένα pokemon όταν βγαίνει από αβγό έχει 0 EVs. Τι γίνεται όταν το πιάσεις στη φύση ή αν είναι θρυλικό; Πως μπορώ να δω τι EVs έχει ένα pokemon που έχω πιάσει;

Ισχύει αυτό που σου είπα στην αρχή: ό,τι Pokémon πιάνεις wild, Legendary και μη, έχει 0 EVs παντού. EVs παίρνονται μόνο όταν το Pokémon πάρει Experience, ή με Vitamins ή με τα νέα Wings. Τα EVs ακριβώς δεν μπορείς να τα δεις, πρέπει να σημειώνεις πόσα έχει ανάλογα με το τι Pokémon νικάει ή τι Vitamins/Wings του'χεις δώσει. Μπορείς μόνο να επιβεβαιώσεις ότι το Pokémon έχει φτάσει το όριο των 510 EVs στην Opelucid σε μία κοπέλα που εάν το έχεις φτάσει, θα σου πει ότι το Pokémon σου προσπάθησε πάρα πολύ και θα του δώσει ένα Ribbon για την προσπάθεια. Αν μετράς κι εσύ τα EVs που παίρνεις θα ξέρεις ότι το'χεις φτάσει το όριο αλλά αυτό είναι μία περαιτέρω επιβεβαίωση.

(01-04-2011 02:21 PM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Τέλος, τα περισσότερα guides αναφέρονται σε Gen IV. Υπάρχουν διαφορές με την 5η;

Όχι, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Ό,τι ισχύει στους guides των HG/SS ισχύει και στις B/W, με μία μικρή διαφορά ότι πλέον αν έχεις ένα θηλυκό Pokémon με Dream World Ability και το κάνεις Breed, υπάρχει πιθανότητα και το μωρό να έχει την ίδια Ability. Αυτό είναι γενικά χρήσιμο γιατί κάποιες Abilities από το Dream World θα αλλάξουν το παιχνίδι σε μεγάλο βαθμό, οπότε είναι καλό να έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις ένα καλό Pokémon με Egg Moves και την Ability που θες.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία θα χαρώ να σε βοηθήσω. Smile (Sorry για το μεγάλο post xD)

Edit: Όπως με πληροφορήσανε, αυτό το +10 στα EVs που σου είπα δεν ισχύει πλέον στις B/W, τώρα τα EVs προσμετρώνται και μπαίνουν επιτόπου.
Παιδια γινεται να μεταφερω wondercards απο ενα παιχνιδι σε ενα αλλο?π.χ ¨Εχω μια wondercard για ενα jirachi στην Platinum μου και θελω να τη μεταφερω στην HeartGold μου οπου δεν πηρα ποτε τη συγκεκριμενη wondercard.Ειναι δυνατον?
Αμα δεν ειναι χρησιμοποιημενη η Wondercard γινεται.Αν ομως εχεις παρει το Jirachi στην Platinum δεν γινεται.
Ευχαριστω,και κατι αλλο.Αν στειλω μια wondercard σε αλλη κασετα(πχ HeartGold) θα την εχω και στην αρχικη κασετα(πχ Platinum)?
Λοιπόν έχω μερικές ακόμα ερωτήσεις για τα EVs τώρα που τέλειωσα το πρώτο EV training για να επαληθεύσω τoυς υπολογισμούς μου.

Τα EVs που έχει αποκτήσει ένα Pokemon δεν μπορούν να χαθουν, εκτός αν του δώσεις κάτι Berries νομίζω, έτσι; Μετά τι γίνεται, αν κρατάς ένα ΕV boosting item (macho brace) και νικήσεις ένα βλαμμένο Pokemon που έχει frisk (Gothita). Μετράει το boost του item τελικά ή όχι; Τέλος, όντως τα stat που δίνουν τα ΕV προσθέτονται αμέσως αλλά τι γίνεται με το HP; Έδειρα 2 Audino και το hp μου δεν ανέβηκε κατά ένα όπως θα έπρεπε. Πρέπει να περιμένω το lvl up για να δω τη διαφορά;
1)To Frisk apla vlepei to item ara metraei to boost.

2) H diafora tha fanei sto leveling.

Xerete kana kalo spot stis B/W gia EV training se Def. xwris Roggenrolla?
Πού είναι τα EV training spots στις B/W για όλα τα stats;
(04-04-2011 12:16 AM)Divided by Zer0 Wrote: [ -> ]Λοιπόν έχω μερικές ακόμα ερωτήσεις για τα EVs τώρα που τέλειωσα το πρώτο EV training για να επαληθεύσω τoυς υπολογισμούς μου.

Τα EVs που έχει αποκτήσει ένα Pokemon δεν μπορούν να χαθουν, εκτός αν του δώσεις κάτι Berries νομίζω, έτσι; Μετά τι γίνεται, αν κρατάς ένα ΕV boosting item (macho brace) και νικήσεις ένα βλαμμένο Pokemon που έχει frisk (Gothita). Μετράει το boost του item τελικά ή όχι; Τέλος, όντως τα stat που δίνουν τα ΕV προσθέτονται αμέσως αλλά τι γίνεται με το HP; Έδειρα 2 Audino και το hp μου δεν ανέβηκε κατά ένα όπως θα έπρεπε. Πρέπει να περιμένω το lvl up για να δω τη διαφορά;

Ναι, χάνονται μόνο αν δώσεις στο Pokémon τα berries #21-26. Το Frisk δεν επηρεάζει τη λειτουργία του item, απλά το αποκαλύπτει. Από τα Audino η διαφορά δεν φάνηκε γιατί δεν είσαι στα 100 level ώστε τα 4 EPs να μεταφράζονται σε ένα stat point. Απλά μέτρα σωστά τα EPs που παίρνεις και μη σε νοιάζει αν φαίνονται, η διαφορά θα φανεί στα 100 level.

(04-04-2011 12:12 PM)golden charizard Wrote: [ -> ]Πού είναι τα EV training spots στις B/W για όλα τα stats;

HP: Surf στην Icirrus, 100% Stunfisk, +2 HP.
Atk: Route 1, Patrat και Lillipup, +1 Atk και τα δύο. Dragonspiral Tower, τα πάντα δίνουν +1 ή +2 Atk.
Def: Wellspring Cave, 50% Roggenrola, +1.
SpAtk: Celestial Tower, Litwick και Elgyem, +1 SpAtk και τα δύο.
SpDef: Surf στην Driftveil, 100% Frillish, +1 SpDef.
Speed: Surf σε ένα από τα μέρη που έχει 100% Basculin, +2 Speed.

Αν εξαιρέσεις το Defense, πολύ εύκολα μας τα κάνανε.
Thelw na sumplhrwsw sto ATK Pidove kai sto Def Sewaddle kai Venipede.

Ta EV moirazontai opws ta XP? Dhladh an symmetexoun 2 pokemon se maxh me ena Durant (2 Def EV),posa EV tha parei to kathena?
Τα ΕVs δεν μοιράζονται όπως τα Exp, όποιο Pokémon μπει στη μάχη και πάρει Exp θα πάρει και ολόκληρο το ποσοστό των EVs που αναλογεί. Όσα Pokémon μπουν στη μάχη με το Durant και αυτό νικηθεί θα πάρουν όλα 2 EVs στο Defense.
Επιπλέον αν κρατάνε ExpShare, θα πάρουν πάλι όλα τα effort points
Που μπορω να βρω ποκεμον κοντα στα 50 lvl στην SoulSilver?
Mt. Silver και Cerulean Cave. Δεν υπάρχει μέρος για grinding στις HGSS. Toungue
Μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλο moveset για timid sigilyph με EVs 252 speed, 252 sp.atk, 4 hp(μπορει να έχω κάνει και κανενα μικρο λαθος στο μετρημα, δευτερη φορα κανω EV training)
Reference URL's