Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις & Απαντήσεις [Pokemon]
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(16-02-2013 12:25 AM)Arty2 Wrote: [ -> ]To shiny Manaphy δεν είναι αυθεντικό, το Manaphy από το Ranger δεν είναι ποτέ shiny, εκτός από μια πολύ ειδική και ψαγμένη περίπτωση που δεν υπάρχει καν λόγος να ασχοληθεί κανείς.

Η εν λόγω περίπτωση είναι να πάρεις το Manaphy στη δικιά σου κασέτα,μετά να το δώσεις σε έναν φίλο σου (σε άλλη κασέτα γενικότερα) και αν είσαι τυχερός θα γίνει Shiny.Αν θες σιγουριά για το αν θα είναι Shiny ή όχι,υπάρχει ένα πρόγραμμα (RNGreporter) με το οποίο υπολογίζεις τα IVs,το Nature και το αν θα είναι Shiny,αλλά είναι εξαιρετικά πολύπλοκο.

Όσο για το αν είναι legit ή όχι,φίλε Αλέξανδρε,μπορείς να το δανείσεις σε μένα και θα σου πω.Ή θα σου πω τον τρόπο με ΠΜ.
(16-02-2013 10:46 AM)8hachi8 Wrote: [ -> ]
(16-02-2013 12:25 AM)Arty2 Wrote: [ -> ]To shiny Manaphy δεν είναι αυθεντικό, το Manaphy από το Ranger δεν είναι ποτέ shiny, εκτός από μια πολύ ειδική και ψαγμένη περίπτωση που δεν υπάρχει καν λόγος να ασχοληθεί κανείς.

Η εν λόγω περίπτωση είναι να πάρεις το Manaphy στη δικιά σου κασέτα,μετά να το δώσεις σε έναν φίλο σου (σε άλλη κασέτα γενικότερα) και αν είσαι τυχερός θα γίνει Shiny.Αν θες σιγουριά για το αν θα είναι Shiny ή όχι,υπάρχει ένα πρόγραμμα (RNGreporter) με το οποίο υπολογίζεις τα IVs,το Nature και το αν θα είναι Shiny,αλλά είναι εξαιρετικά πολύπλοκο.

Όσο για το αν είναι legit ή όχι,φίλε Αλέξανδρε,μπορείς να το δανείσεις σε μένα και θα σου πω.Ή θα σου πω τον τρόπο με ΠΜ.

Σ'ευχαριστώ θα μπορούσαμε να το κάνουμε έτσι (:
Hey!
Μόλις πήρα ένα shiny Shaymin και θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι legit.

Info:
OT:Jeong
ID No.: 27237
Brave nature.
Aug. 2, 2010
Flower Paradise
Apparently had a fateful encounter at Lv. 30.
Mischiveous.
Likes spicy food.
Κανονίζουμε αύριο να μου το δώσεις και θα δω,Αλέξανδρε.
Σήμερα δεν προλαβαίνω,άρα αύριο ή μεθαύριο.
Πάντως γενικά δύσκολα θα βρείτε legit shiny από τυχαία ανταλλαγή online. Πόσο μάλλον αν είναι και θρυλικό. Ποιός δίνει απλόχερα τα legit shiny θρυλικά του;
@BLUE Βασικά το έλεγξα σε ένα site (λέω σε ποιο,αν δεν θεωρείται διαφήμιση) που έχει αυτόν τον σκοπό (έλεγχο για legit) και δεν ήταν.
Δεν θέλω να σας το παίζω ξερόλας ή κάτι τέτοιο, αλλά είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις με Hack ένα Pokemon με το OT, την ημερομηνία, το ID number, τα Stats κτλ που θα είχε το αντίστοιχο Legit. Επαναλαμβάνω, εσείς αν είχατε ένα Shiny Shaymin ή Manaphy, θα τα ανταλλάσατε ποτέ; Εδώ είναι δύσκολο να βρεθούν κανονικά αν δεν έχετε το αντίστοιχο Event. Θα τα είχατε Legit Shiny και θα τα δίνατε;
Προσωπικά δεν θεωρώ κανένα Shiny που μου εμφανίζεται απο το GTS ή από ανταλλαγή με άγνωστο Legit. Μπορεί βέβαια να είμαι υπερβολικός αλλά το προτιμώ.
Προσωπικά,αν το είχα διπλό ή αν ήταν κάποιος καλός μου φίλος αυτός στον οποίον του το έδινα ή μου έδιναν ένα άλλο legit shiny ή όχι με καλά IVs και EV trained με πολύ καλό moveset που συνδυάζεται εύκολα με άλλα 5 Pokemon που έχω,ναι θα το έδινα ευχαρίστως.
Επίσης,είναι εύκολο να φτιάξεις ένα hacked Pokemon (υπάρχουν τουλάχιστον 2 προγράμματα),αλλά είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις τελείως legit,νομίζω.

Και μην ανησυχείς BLUE.Εγώ τουλάχιστον δεν θεωρώ ότι το παίζεις ξερόλας.Smile
Γι αυτό σου λέω. Θα το έδινες αν το είχες διπλό (δύσκολο να έχεις Shiny Event διπλό) και θα το έδινες σε έναν καλό σου φίλο. Όχι σε κάποιον τυχαίο μέσω GTS.
Δεν ξέρω αν το έχει επιβεβαιώσει κάποιος (εγώ προσωπικά όχι), αλλά διαβάζοντας τον παρακάτω οδηγό (και ψάχνοντας γενικά), διάβασα ότι στις E/D/P/Pt υπάρχει bug που αναγκάζει το ίδιο στατιστικό να κληρονομηθεί 2 φορές και έτσι το pokemon να κληρονομήσει μόνο 2 από τα IV των γονιών.


Για τις E/D/P/Pt
Quote:The IVs for the baby are first created at random. Then, a random IV from either parent is inherited to the baby. Then, any random IV except an HP IV is selected from either parent and is passed to the baby. Finally, any random IV except an HP or Defense IV is selected from either parent and passed to the baby. These three random IVs may overlap, that is, the same random IV can be chosen to be inherited in the second, or third, IV transfer.

Ενώ για τις R/S/FR/LG (έχει και Emerald μέσα αλλά πρέπει να είναι λάθος)

Quote:The IVs for the baby are first created at random. Then, three random IVs from either parent are successively inherited to the baby. These three random IVs may not overlap, that is, the same random IV cannot be chosen to be inherited in the second, or third, IV transfer.

http://www.smogon.com/ingame/guides/bree...uide_part1



Το ίδιο διάβασα και εδώ πάντως.

http://www.upokecenter.com/games/rs/guides/notes.php

Quote:[...]Individual Values
The Egg inherits three Individual Values. In the Emerald version, it receives random IVs, then it inherits a random IV from either Pokémon in the pair, then a random IV other than HP from either Pokémon in the pair, then a random IV other than HP or Defense from either Pokémon in the pair. FireRed, In the Ruby, LeafGreen, and Sapphire versions, it receives random IVs, then it inherits three IVs for three different stats, each from either Pokémon in the pair.[...]



Στο δικό μας site πάντως αναφέρεται ότι αυτό συμβαίνει μόνο στις R/S/FR/LG

http://www.legendarypokemon.net/breeding

Quote:[...]According to Pokéfor, there is a bug in Ruby/Sapphire and FireRed/LeafGreen versions causing the same stat to be inherited twice and therefore causing the baby to inherit only two Individual Values from its parents.[...]



Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα χειρότερα. Απλά παρέθεσα στοιχεία που βρήκα. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ας απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θέλω μια διευκρίνιση σχετικά με το πώς λειτουργεί το Ability του Mew EX (Versatile); Αν για παράδειγμα έχω active το Mew EX και benched ένα Empoleon και χρησιμοποιήσω μια επίθεση του Empoleon (με το Versatile του Mew) τότε η επίθεση θεωρείται ότι έχει τον τύπο του Mew ή του Empoleon;
Πάντα επιτίθεσαι με τον τύπο του Pokémon που κάνει την επίθεση, στη συγκεκριμένη περίπτωση του Mew EX.
Έχω μία απορία σχετικά με breeding στην 5η γενιά και συγκεκριμένα στην Black2
Ας πούμε ότι έχω 2 flawless γονείς (δηλαδή 31 όλα) και κρατά ο ένας Power Bracer και ο άλλος Power Lens,ξέροντας ότι 3 stats κληρονομούνται απ'τους γονείς,τότε μόνο το 1 θα είναι random ή σε κάθε αυγό θα επιλέγεται τυχαία ως σταθερό IV ένα απ'τα 2 αντικείμενα,ώστε 2 stats να είναι random?
Επειδή κρατάνε και τα 2 αντικείμενα που περνάνε IVs, στην περίπτωση σου το Attack και το Special Attack, θα επιλεγεί ένα από τα 2 αυτά στατιστικά τυχαία και θα κληρονομηθούν τα άλλα 2, επίσης τυχαία, από τους γονείς,
Μια απορια μου δημιουργηθηκε καθως κοιταζα το νημα που ελεγε σχετικα με το 2ο πανελληνιο πρωταθλημα ποκεμον... πραγματοποιειται καθε χρονο η εχει σταματησει?
Reference URL's