Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις & Απαντήσεις [Pokemon]
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Ακριβώς. Ένα κόλπο για να δείς αν τα έχεις θαλασσώσει ή όχι είναι να δώσεις στο Pokemon σου ένα wing. Αν της ξαναμιλήσεις και σου πει τα ίδια προχωράς. Στη συνέχεια δώσε του άλλο ένα wing και άν σου πεί "[pokemon] put in great effort!", τα έκανες όλα σωστάBig Grin
Vax Doce Wrote:Εγώ πάλι θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο... Είναι γνωστό ότι είμαι πολύ newbie αλλα μπορεί να στειλει κανείς το link για το πως κατεβάζουμε, ας πούμε το Liberty Pass ή ένα Shiny Entei και ένα Scraggy του Ash...??? NinjoMewtwo-sama δεν πειράζει για το Liberty Pass, τί είχαμε, τί χάσαμε... Ευχαριστώ πάντως για τον κόπο! ;-) Φταίω που μπήκα αργά στα διαδυκτιακά... Αλλά ρε παιδιά μoυ φαίνεται γελοίο που για να βρείς ας πούμε ένα Mew, πρέπει να κατεβάσεις το τάδε αντικείμενο που ξεκλειδώνει εκείνη την περιοχή που έχει ένα πόκεμον το οποίο είναι Shiny και αν το ανταλλάξεις με ένα άλλο συγκεκριμένο shiny, σε πάει σε άλλο χάρτη όπου βρίσκεις το άλλο αντικείμενο που αν το συνδιάσεις με μια επίθεση θα σου επιτρέψει να μπεις στο τάδε καράβι που θα σε πάει σε ένα νησί στου διαόλου τη μάνα στο οποίο βρίσκεται το Mew και πρέπει να το κυνηγήσεις κιόλας και αυτό να κάνει συνέχεια flee....κ.ο.κ. XD Παίζουν και παιδάκια αυτά τα παιχνίδια... Δύσκολη η ζωή ενός συλλέκτη, τελικά... XD

Μπορείς να βρείς τις οδηγίες εδώ: http://www.legendarypokemon.net/dp/events_el
Είναι μεν για τις προηγούμενες εκδόσεις, όμως δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στην διαδικασία.
Όσο για το Mew, δεν μοιράστηκε ποτέ έτσι σε μας στην Ευρώπη, οπότε δεν χρειάζεται να τρέχεις Big Grin
Παρατήρησα ότι στις B/w δεν μπορείς να μεταφέρεις items απο άλλες γενιές. Οπότε, πως μπορώ να πάρω πάνω απο ένα leftovers, και υπάρχει τρόπος να πάρω 2+ Life orb, air balloon, κλπ, γιατι τα 48 BP ειναι κάπως...πολλά...Confused. Χάλια μας τα κάνανε με τα αντικείμενα στην 5η γενια...
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε πώς μπορώ να πιάσω τη Latias στη Sapphire;;; Να πώ πως δεν έχω τη Μasterball έχω 1 Pokemon με Mean Look αλλά δεν μπορώ να το βρώ..κάθε φορά, που πηγαίνω στο Dex το βρίσκω, πάω στην περιοχή χωρίς fly αλλά δεν μπορώ να το βρώ.... plz help!!!
Για αρχη δεν προκειται να το βρεις αμα πηγαινεις πετωντας στη περιοχη.

Δες αυτο το video Wink http://www.youtube.com/watch?v=RPpGMkSypuE
Σου λεει πως να το βρεις. Τωρα το πως θα το πιασεις... τι να σ πω Toungue Μια καλη αρχη για μενα θα ηταν το Umbreon με mean look Smile
Καλητερα πιασε ενα wabafet που εχει ιδιοτητα ωστε ναμην φεβγει το ποκεμον αλλα προτα χτυπατω να του χασεισ hp μετα με false swipe μπορεις να το αφισεις με 1 hp και μετα με το wabafet οπος δειχνει στο βιντεο μπορεις απλα να πας σε εναν δρομο εκει που αλλαζει η πολη και ο δρομος και σου βγαζει τιν ταμπελιτσα πανω, καθε φορα που αλαζεισ περιοχει αλαζει και αυτο.Και καλιτερο ειναι να εχεις δινατα wabafet kai an boρeis o gengar mathenei kai mean look kai hypnosis θα σε βοειθισει και θα σε βοειθισει να τα εχεισ και τα 2 γιατι πιθανος να στα σκωτοσει παροτι το wabafet ειναι psyckik.Εγω ειχα 3 wabafet 50 lv kai 1 crobat 52 me mean look to opoio exane katefueian (το crobat).
Μια ερώτηση για το EV spread του Reuniclus:

Βρηκα αυτό στον Smogon:

name: Offensive Trick Room
move 1: Trick Room
move 2: Psychic / Psyshock
move 3: Shadow Ball
move 4: Focus Blast / Protect
nature: Quiet
ability: Magic Guard
item: Life Orb
evs: 172 HP / 32 Def / 252 SpA / 52 SpD
ivs: 0 Spd

The EVs maximize Reuniclus's Special Attack, allowing it to become an offensive force, while preserving its decent bulk. The EVs also allow it to survive Timid Vulcarona's Bug Buzz, Modest Chople Berry Hydreigon's Dark Pulse, and Quiet Chandelure's Shadow Ball, as well as a +4 Terrakion's Rock Slide. The EVs also allow it to survive Landorus's Earthquake and Thundurus's Discharge (assuming neither of them hold a Life Orb), allowing Reuniclus to set up Trick Room on the turn they attack and hit them hard on the next.

Παρουσιάζει ένα Ev spread και μετά λεει πολλά πλεονεκτηματα αυτού, αλλα βλέπω ότι οι περισσότεροι ακολουθούν το 252 Hp, 252 SpA, 4 Def/SpD spread. Ποιο συμφέρει όντως περισσότερο?
Είναι ανάλογα το Pokémon με το οποίο παίζεις, στη συγκεκριμένη περίπτωση λένε ότι με βάση τα κλασσικά sets των άλλων Pokémon και τα EVs τους που αναφέρουν (που φυσικά έχουν βγάλει και δοκιμάσει εκείνοι στο Smogon και δεν συνιστάται να διαβάζονται σαν Ευαγγέλιο), το Reuniclus με τα συγκεκριμένα EVs θα επιζήσει τις τάδε επιθέσεις. Ο λόγος τώρα είναι γιατί το Reuniclus είναι τέτοιο σαν Pokémon που πρέπει να σετάρει για να παίξει καλά σαν sweeper, οπότε πρέπει ν'αντέξει και χτυπήματα από άλλα γνωστά counters του ή διάφορα άλλα Pokémon που παίζουν OU, γι'αυτό και του βάζουν και τέτοια EVs. Σε γενικές γραμμές το spread 252/252/4, όχι απαραίτητα HP και Sp.Atk, χρησιμοποιείται συνήθως σε sweepers και είναι και το πιο συνηθισμένο από τα spreads που μπορείς να βρεις.
Δεν μπορω να αποφασισω και θελω για αλλη μια φορα γνωμη/γνωμες Toungue

Swampert

IV :
Hp=31
Atk=31
Def=29
Sp.A=31
Sp.D=17
Spd= 19

Αυτο που με δελεαζει στο να το κρατησω ειναι τα IV του...
Το κακο ειναι οτι ειναι Neutral Nature...

Να αναφερω πως δεν θελω να του βαλω stealth Rock, μιας κ δεν το μαθαινει στη Gen V...
Και δεν εχω ιδεα σε τι να του βαλω EV. Σκεφτηκα να παω για το Gen IV Mixpert, αλλα οχι μονο απετυχα στο nature, αλλα και χωρις το stealth Rock, αμα τον εχω τελειος offensive, δεν βλεπω το λογο γιατι να μην του βαλω στο ATK και να βαλω στο DEF...
Χρησιμοποίησέ το για γονιό. Τα ουδέτερα Natures δεν βοηθάνε σε τίποτα, σίγουρα μπορείς να βρεις καλύτερο. Ακόμα και mixed να το θες, ένα nature που του μειώνει Speed θα ήταν πιο χρήσιμο.
Μαλλον αυτο θα κανω...
Και λογικα που θα παει, ολο κ κατι καλυτερο θα βγαλω... ποπο και ειμαι ακομα στο 4/18 pkmn που θελω να breed-αρω Toungue


Υ.Γ 2 αβγα μετα κ εβγαλα relaxed με 31 HP, ATK, Sp.A αλλα 0 Spd, 16 Def και 26 Sp.D... lol
- Speed nature με 0 Speed είναι καλό, κράτα το για mixed sweeper σε Trick Room. Toungue
Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!

Pikachu/Timid

23/31/2/30/7/31

lol.....ειχα καιρο να κανω breed και ειπα να αρχισω με αυτο xD

Also,ξερει κανεις για RNG abuse σε legendaries τιποτα?
Εγω ξέρω αλλά μονο capturing RNG
Για Gen V RNG?
Οκ,στειλε μου π.μ τοτε :Ρ


Και μια τελευταια ερωτηση,στο DW στο site http://en.pokemon-gl.com περιμενω αρκετη ωρα και ειναι στο 0% ακομα....
Και το προσπαθησα και χθες...ξερει κανεις τι παιζει??Toungue
Reference URL's