Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις & Απαντήσεις [Pokemon]
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
ευχαριστω παρα πολυ! τωρα πια ειμαι χαρουμενος Party!
Για τα στατιστικά του μπορείς να κοιτάξεις εδώ
αν δεν καταλαβαίνεις σφύρα μία να σου τα εξηγήσω
ok δεν χρειαζεται να μου εξηγησης καταλαβα αλλα εχω μια αλλη απορια:

πως γινεται να σου σφυριξω μεσω internetToungue?
Μόνο με frisk βρίσκω :\ Και πρέπει να βρώ κάποιο άλλο pokemon με synchronize και quiet nature να το φαρμάρω...ή να λιώσω στο breeding Toungue
Έπιασα ένα calm Big Grin καμιά ιδέα για το πως να μοιράσω τα ev;
^
Ε ναι, γιατί αυτό που πρότεινε ο Giorgoss έχει dream world ability και δεν γίνεται να το βρεις ακόμα στο παιχνίδι. Πάντως αν θες, από αύριο που τελειώνω training, σου δανείζω quiet Ditto για breeding.

Τώρα για Trick Room, τα evs καλό θα ήταν να φύγουν full sp attck (252) για να χώνει και τίποτα. Τα υπόλοιπα μπορείς ή να τα βάλεις στο HP (252) ή να δώσεις λίγα και για defense ώστε να μην τρως τόσο ξύλο από physical (100def, 156 HP περίπου). Από item τα leftovers είναι καλά γιατί δίνουνε λίγο heal που δεν έχει το Gothitelle. LIfe Orb θα βοηθούσε για παραπάνω ξύλο, ενώ Mental Herb αν θες να στήσεις TR πάση θυσία (όχι και τόσο καλό).
Ωχ sorry δεν ηξερα οτι το Shadow Tag ειναι DW ability :$
Ελα ομως που το life orb, ειδικα αμα το δωσεις σε κανα deoxys,πιο πολυ κακο θα κανει παρα καλο,,,
(13-10-2011 03:19 PM)andrreaskal13 Wrote: [ -> ]Ελα ομως που το life orb, ειδικα αμα το δωσεις σε κανα deoxys,πιο πολυ κακο θα κανει παρα καλο,,,

Οχι ακροιβος.......naive/rash natured Deoxys-A με Εν's 4 Atk / 252 SpA / 252 Spe , life orb και επειθεσεις
Ice Beam
Thunder
Superpower
Shadow Ball / Hidden Power Fire

Γινεται τελειο mixed attacker.......
(13-10-2011 07:26 PM)Kingnothing412 Wrote: [ -> ]
(13-10-2011 03:19 PM)andrreaskal13 Wrote: [ -> ]Ελα ομως που το life orb, ειδικα αμα το δωσεις σε κανα deoxys,πιο πολυ κακο θα κανει παρα καλο,,,

Οχι ακροιβος.......naive/rash natured Deoxys-A με Εν's 4 Atk / 252 SpA / 252 Spe , life orb και επειθεσεις
Ice Beam
Thunder
Superpower
Shadow Ball / Hidden Power Fire

Γινεται τελειο mixed attacker.......
Τώρα το mixed attacked δεν είναι και ότι καλύτερο με αυτά τα EVs. Αφού παίρνεις το ρίσκο να κάνεις miss με το αγαπητό Thunder, βάλε Focus miss. Νομίζω ότι απλά ο andreea μπερδεύτηκε με το πώς λειτουργεί το Life orb. Το life orb, σου αφαιρεί το 1/10 των HP σου κάθε φορά που κάνεις επίθεση, αυξάνοντας το Dmg σου κατά 30%. Δεν έχει σημασία πόσο Def/SpDef έχεις, καθώς και HP, όπου απλά σε νοιάζει αν είναι άρτιος ή περιττός ο αριθμός. Ένας περιττός αριθμός σου δίνει 11 χρήσεις. Τώρα για το Gothitelle, αν έχεις σκοπό να κάνεις 1-2 CM και μετά sweep, βάλε ό,τι είπε ο Db0. Αν σκοπεύεις να κάνεις 6 CM, θα πρότεινα Calm, με 252 HP, 224 Def, 32 SpDef. Απομεινάρια για αντικείμενο, φυσικά.
(13-10-2011 09:43 PM)Vezok78 Wrote: [ -> ]Αφού παίρνεις το ρίσκο να κάνεις miss με το αγαπητό Thunder, βάλε Focus miss.

Θεωρητικά το Deoxys θα το χρησιμοποιείς μόνο στα ubers που γίνεται χαμός από Kyogre οπότε δεν σε νοιάζει το accuracy του Thunder. Το Superpower το θες για να χτυπάς Chansey/Blissey με physical επίθεση. Ακόμα και με 4 EPs στο Attack, το Deoxys-A έχει περισσότερη απ' ότι θα έπρεπε. Toungue
Το θεμα ειναι οτι το life orb τρωει ΗP, και το deoxys εχει που εχει κατα μεσο ορο 250, αν τα χανει λιγο λιγοκαι αυτα....
(13-10-2011 11:46 PM)andrreaskal13 Wrote: [ -> ]Το θεμα ειναι οτι το life orb τρωει ΗP, και το deoxys εχει που εχει κατα μεσο ορο 250, αν τα χανει λιγο λιγοκαι αυτα....

Δεν ειναι ενα σταθερο ποσο που χανουν ολα ομως.Ολα χανουν 1/10 οπως ειπε ο βεζοκ.
(πχ ενα blisey με 500 hp χανει 50 hp ana epeithesi το deoxys me 250 mono 25.)

Και ετσι και αλιος εδω που τα λεμε το deoxyw -a einai ohko απο αποιαδηποτε επειθεση απο οποιοδηποτε πκμν......

http://www.smogon.com/bw/pokemon/deoxys-a
Άν, λέμε τώρα, μου κάνουν Future sight ή Doom Desire, λες και κάποιος τα χρησιμοποιεί αυτά Toungue, και εγώ ανεβάσω το SpDef μου με τον χψ τρόπο, τι γίνεται; Το damage είναι αυτό που θα έτρωγα αρχικά ή υπολογίζεται με το αυξημένο SpDef;
(14-10-2011 09:06 PM)Vezok78 Wrote: [ -> ]Άν, λέμε τώρα, μου κάνουν Future sight ή Doom Desire, λες και κάποιος τα χρησιμοποιεί αυτά Toungue, και εγώ ανεβάσω το SpDef μου με τον χψ τρόπο, τι γίνεται; Το damage είναι αυτό που θα έτρωγα αρχικά ή υπολογίζεται με το αυξημένο SpDef;

Με το αυξημενο SpD
Παιδιά μήπως μπορείτε να μου πείτε αν θα γίνει κανά event?
Reference URL's