Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις & Απαντήσεις [Pokemon]
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Όχι. Mew στην Gen III πιάνεις μόνο στην Emerald και αυτό με event που δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα.
Θέλω άμεση απάντηση please:
Οι μηχανισμοί των IVs στη 5η γενιά είναι ίδιοι με τη 4η; Υπάρχουν, επιπλέον, ακόμα οι φρασούλες στο summary που δηλώνουν ποιό στατιστικό έχει το καλύτερο IV; Υπάρχει καμιά αλλαγή/ προσθήκη;
Oi mhxanismoi einai oi idioi kai oi frasoules paramenoun. Twra boreis na vlepeis ti kanei to kathe nature epeidh sto summary kathe pokemon ena stat einai kokkino (ayto poy anevainei) kai ena mple (ayto poy katevainei). Epishs yparxoun kati ftera pou dinoun 1 EV se ena stat alla se antithesh me tis vitamines den exoun orio.
Λοιπόν, μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα στη SoulSilver.

Θέλω metal coat και είπα να πιάσω magnemites ώσπου να πετύχω ένα που να το κρατάει. Όμως μετά από 42 magnemites δεν βρήκα τίποτα. Ξέρω πως οι πιθανότητες είναι μικρές αλλά τόσο πολύ; Κάνω κάτι λάθος ή απλώς είναι ατυχία;
Απλή ατυχία. Βάλε στη πρώτη θέση της 6αδας ένα Pokemon με Compound Eyes, και αν έχεις και κάποιο Pokemon με Frisk+Thief ακόμα καλύτερα.
Άν δώσω σε ένα Pokemon ένα Cell battery/Absorb bulb και αυτο χτυπηθεί απο μια Electric/Water type move, τότε θα ενεργοποιηθεί το effect απλά χωρίς το Pokemon να χτυπηθεί;
Που είναι ο τυπάς που λέει τα IVs στην SoulSilver, να ξέρω τι Mewtwo πιάνω;
Αν θυμάμαι καλά, δίπλα στο PC του Battle Tower είναι σε όλα τα Gen IV παιχνίδια.
1) Αυτό με το synchronize, που υποτίθεται ότι έχεις 50% chance να έχει το ίδιο nature το Pokémon που συναντάς με αυτό που έχει synchronize αν είναι πρώτο στο party, πιάνει και στα θρυλικά;

2) Πήρα κάτι παλιές κασέτες πρόσφατα και κάποιες τρώνε συχνά resets. Άκουσα πως αυτό συμβαίνει επειδή τελειώνει μια μπαταριούλα που έχουν μέσα, ισύει; Κι αν ισχύει, όταν την αντικαταστήσω θα δουλεύουν πάλι καλά;

3) Εγώ κι ένας φίλος μου έχουμε μαζέψει κάποιες κονσόλες και παιχνίδια και τώρα θέλουμε να περάσουμε Pokémon από 1ο Gen σε 5ο. Έχουμε Red, Yellow, Silver, Crystal, FireRed, Diamond, SoulSilver, Heartgold, Black, White και 2 Colors μαζί με 2 DSi. Ένα advance ακόμα θα φτάσει για την μεταφορά; Κι αν φτάσει, ποιο απ 'όλα θα μπορέσει να πάρει τις κατάλληλες κασέτες για να γίνει η δουλειά;
1) Yeap, πιάνει και στα θρυλικά, έχω την εντύπωση παρολ'αυτά ότι η πιθανότητα μπορεί να γίνεται και παραπάνω από 50% γιατί πιάνεται και η περίπτωση του να μη λειτουργήσει το Synchronize αλλά να βρεις στην τύχη το nature που θες, αυτή όμως την πιθανότητα δεν ξέρω πόσο είναι για να στην προσθέσω...Toungue

2) Ισχύει, τρώνε resets οι παλιές κασσέτες του Game Boy/Color (δεν ξέρω για Advance, someone add this) λόγω του ότι το internal battery της κασσέτας τελειώνει και χρειάζεται ανταλλακτικό με κάτι περίεργες τεχνικές συγκόλλησης που απαιτούν και άνοιγμα της εν λόγω κασσέτας και τις οποίες να κοιτάξετε στο Youtube όσοι θέλετε να το επιχειρήσετε μην κάνετε καμία βλακεία κατά λάθος και χαλάσει τελείως η κασσέτα...just sayin' Big Grin

3) Η μεταφορά από 1η σε 5η gen θα σκαλώσει στα μέσα 2ης με 3η. Από RBY μπορείς να μεταφέρεις σε GSC αλλά μετά οποιαδήποτε κασσέτα 3ης γενιάς δεν είναι συμβατή με καμία της 2ης. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι από 3η σε 5η, απο 3η στην 4η με Pal Park και μετα με το Pokétransfer από την 4η στην 5η. Για να κάνετε Pal Park πάντως χρειάζεστε ένα DS με slot για GBA παιχνίδια, κοινώς DS phat/απλό ή DS Lite, DSi και μετά δεν κάνουν.
πότε ο από πάνω θα έρθει σε tcg tour ? (nai spamarw)
Όταν ο από πάνω θα έχει δουλειά και θα λείπει φαντάζομαι...Dodgy
Επειδή θέλω να δοκιμάσω κάτι με trick room χρειάζομαι Brozong με stealth rock και trick room, κάτι αδύνατο στη Black n White (νομίζω). Μπορώ να φέρω ένα από τη SoulSilver και με breeding να περάσω το stealth rock στο μικρό ή πρέπει το breeding κτλπ να γίνει στη SoulSilver και να το στείλω έτοιμο στη Black;
Πρεπει να το στιλεις ετοιμο απο την SoulSilver γιατι δεν γινετε να το περασεις με Breeding στην Black μιας και το Bronzong ειναι Genderless Pokemon και δεν μεταφερονται οι Egg moves απο τον πατερα.
Άλλο πρόβλημα που δημουργήθηκε, με το Scrafty τώρα.

Πώς είναι δυνατόν να περάσω Dragon Dance και Drain Punch σε Scrafty, αφού τα αρσενικά Mienfoo/Mienshao που χρειάζονται για να πάρει Drain Punch δεν μαθαίνουν Dragon Dance. Προφανώς δεν γίνεται να βάλω 3 Pokémon για breding, οπότε γίνεται να περάσω πρώτα τη μία κίνηση και μετά την άλλη κάπως; Η τι άλλο τέλος πάντων;
Reference URL's