Legendary Pokémon

Full Version: Ερωτήσεις & Απαντήσεις [Pokemon]
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Πριν απαντήσετε σε αυτό το θέμα, διαβάστε προσεκτικά τους κανόνες της συζήτησης: #s...p?tid=1329
Ας κανω εγω την αρχηToungue λοιπον, οταν δινουμε στο shuckle ενα berry, μετα απο εναν αριθμο βηματων γινετε berry juice, ρωταω τωρα, αυτο γινετε στις πρωτες gens, στις D/P/Pt γινετε; Και κατι αλλο, κοιταξα στο Serebii και ειδα να λεει στο evolution Chain του Wurmple, οτι για να γινει Cascoon θελει Personality Value>=5 και ρωταω, τι ειναι το Personality Value;
Personality Value είναι μια σειρά 32 χαρακτήρων γλώσσας μηχανής (0 και 1) που "γεννά" το παιχνίδι όποτε συναντάς ένα Pokemon/παίρνεις ένα αυγό,και καθορίζει τη φύση,το γένος,τα IV,την ικανότητα,το αν είναι shiny,τα σημάδια του Spinda,το γράμμα του Unown και την εξέλιξη του Wurmple.

Για περισσότερα δες εδώ.

Για το άλλο με το Shuckle,το πιο πιθανό είναι να μην γίνεται,αλλά υπάρχει μια πολύ μικρή (έως ανύπαρκτη) πιθανότητα να δουλέψει άμα πάρεις Berry Juice από την 3η γενιά με Pal Park,αλλά ακόμα και αν δουλεύει δεν αξίζει (πέρα από το πείραμα).
Η αλήθεια είναι πως αυτό με το Berry Juice το έμαθα τώρα: αν δώσεις Oran Berry στο Shuckle θα γίνει αρχικά Berry Juice (μετά από x βήματα) και αν το αφήσεις πάνω του, μετά από επιπλέον περπάτημα γίνεται Rare Candy. Κάποιος να το δοκιμάσει να μας πει Smile
Στην 4η γενιά όπου κοίταξα λένε ότι δεν γίνεται,στην 3η γίνεται σίγουρα.Αλλά δεν ξέρω πόσο κρατάει η διαδικασία.

EDIT:Αλλά αν μπορεί κάποιος ας το δοκιμάσει.
για παιδια εχω μερικες ερωτισης σχετικα με το ev training k t pokewalker 1 αν αφισης ενα ποκεμον με pokerus στο pc τα ev points χανοωται πχ εχω ριξει 30 biddof αν τ παρω τν αλλη μερα 8α σινεχισι ι τζαμπα 8α ριχνο 2 τ pokewalker θα ειναι συμβατο μονο για το dsi εχο τ πολυ παλιο nintento ds θα ειναι συμβατο σε μενα??
λοιπον, για EV Training κοιτα εδω #s...5#pid76185 ο οδηγος του forum (που ειμαι περιφανος που εγραψα!), αν αφησεις ενα pokemon με pokerus στο pc τα EP's(Effort Points που ειχε παρει δεν χανονται). Τωρα για το pokewalker δεν ειμαι ενημερομενος
Egw pantws nomizw pws an exeis gia paradeigma ena Scizor kai tou exeis parei p.x. sto HP 100 Evs kai to afiseis sto pc se kapoio box,8a metatrapoun ta Evs se pontous par'olo pou den exei parei level.An 8umamai kala omws,auto den isxuei gia ta Lv.100 pokemon.
(05-01-2010 05:01 PM)skorp Wrote: [ -> ]Egw pantws nomizw pws an exeis gia paradeigma ena Scizor kai tou exeis parei p.x. sto HP 100 Evs kai to afiseis sto pc se kapoio box,8a metatrapoun ta Evs se pontous

Ισχύει ότι θα του ανέβει το stat, αυτό δεν σημαίνει ότι χάνονται τα EPs όμως, κάθε άλλο. Επειδή υπάρχουν, ανεβαίνει το στατιστικό.
θα ήθελα να μάθω ποια pokemon ειναι καλυτερο να πολεμάει κάποιος για να ανεβασει atk, def,sp.def,hp. p.x πολεμάω magicarpt για speed και gastly για sp.atk(από old chateau).
Προσωπικές μου προτιμήσεις:

HP: Route 201 - Bidoof +1, run από τα Starly
Attack: Twinleaf (ψάρεμα με Super Rod) - Seaking +2, Gyarados +2
Defense: Iron Island - τα πάντα δίνουν +1 ή +2 Def εκτός από τα Golbat, run από αυτά
Sp.Atk: Old Chateau - Gastly +1, Haunter +2, Gengar +3
Sp.Def: Route πάνω-από-τη-Sunyshore - Tentacruel +2, Mantyke +1
Speed: Ψαράς με 6 Magikarp αριστερά της Eterna
Παιδια, μηπως υπαρει τροπος να βρισκω τα IV's ενς pokemon, χωρις να χρησημοποιω IV Calculator(ενα τυπο για να λεμε πιο συγκεκριμενα όπος ειναι για το HP((HP-lvl-10)*100)/lvl-EP's/4-(Base Stat*2));
http://www.legendarypokemon.net/training

Quote:Formula for calculating HP IV:
IV = (((HP - level - 10) * 100) / level) - EP/4 - (base stat * 2)
Formula for calculating stat IVs:
IV = (((stat / nature) - 5) * 100 / level) - EP/4 - (base stat * 2)

Ωστόσο, IV battle + calculator είναι μακράν η καλύτερη λύση.
γιρο στα ποσα magikarp πρεπει να ριξω για να παρει + 30 πχ speed με pokerus και item (δν 8ιμαμε πως λεγεται)
pekinoua δες το παρακατο link http://www.serebii.net/pokedex-rs/ev.shtml θα σε βοηθιση
4 EP = +1 stat

the rest is up to you Smile
Reference URL's